Sprzątanie Wisły / Fot. Fundacja Nasza Ziemia

Dobiegł końca 20. weekend Sprzątania świata, ale obchody jubileuszu Akcji wciąż trwają. Tym razem ?Odkrywaliśmy czystą Polskę?, tysiące ludzi sprzątało lasy, rzeki, jeziora, miasta i wsie. Podczas jubileuszowych wydarzeń posadzono też kilkanaście Drzew Dwudziestolecia Akcji w różnych zakątkach Polski, od Pomorza (Gdańsk, Elbląg) po góry (Ustrzyki Dolne, Wisłok) i zebrano kilka tysięcy litrów śmieci.

Na lądzie, z łodzi, nurkując i rowerem – w weekend „Odkrywaliśmy czystą Polskę”. To jednak jeszcze nie koniec! Obchody jubileuszu jednej z najstarszych Akcji Ekologicznych w Polsce nie dobiegły jednak jeszcze końca. Już w środę Fundacja Nasza Ziemia przeprowadzi 11. modernizację w ramach programu „Zielona Stopa Filantropa”, w czwartek zorganizuje seminarium poświęcone edukacji odpadowej, a na koniec, w piątek, przy placu Zawiszy w Warszawie, posadzi 20te Drzewo Dwudziestolecia i zaprosi do udziału w Warszawskiej Masa Krytyczna, która w tym roku „Odkrywa czystą Polskę”.

Do włączenia się w obchody 20. jubileuszowej Akcji Sprzątanie świata – Polska, Fundacja Nasza Ziemia zaprosiła 20 organizacji i instytucji z terenu całej Polski. Sprzątanie świata to z założenia jest Akcja wolontariacka, więc jubileusz jest formą podziękowania najaktywniejszym organizacjom i instytucjom z całego kraju. Mimo wspólnego elementu, czyli sadzenia jubileuszowych drzew, imprezy były bardzo różnorodne – sprzątano Wisłę z łodzi i kajaków, nurkowano, organizowano sprzątanie okolic plaży, rajdy piesze i pikniki edukacyjne. W sumie w samych wydarzeniach jubileuszowych wzięło udział kilkanaście tysięcy osób a 250 instytucji zgłosiło się do zbiórek telefonów komórkowych i elektroodpadów, których wyniki znane będą w październiku.

W sam weekend zebrano kilkadziesiąt tysięcy litrów śmieci – co znaczy, że 20. edycja Akcji nie była ostatnią i wciąż jest dużo do zrobienia w dziedzinie edukacji ekologicznej i podnoszenia świadomości Polaków, że przede wszystkim, NAJLEPIEJ NIE ŚMIECIĆ!

Edukacja odpadowa w praktyce. Rzeczywistość i perspektywy.
Celem jest prezentacja skutecznych rozwiązań edukacyjnych i opracowanie rekomendacji dla samorządów oraz zebranie sugestii co do zmian w prawie celem
zobiektywizowania i ulepszenia edukacji odpadowej. Aby wprowadzone do Ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach zmiany działały sprawnie konieczne jest prowadzenie intensywnej edukacji odpadowej, co przyznają jednym głosem wszystkie podmioty zaangażowane w gospodarkę odpadami: od Ministerstwa Środowiska, przez samorządy, po firmy i organizacje biznesu odpadowego. Tymczasem cele, zakres i formy edukacji odpadowej nie są wystarczająco jednoznacznie określone w prawie regulującym gospodarkę odpadami – co więcej, zapisy ustaw pozwalają na de facto nie prowadzenie a pozorowanie edukacji odpadowej. Z drugiej strony mamy w Polsce setki podmiotów, które mają wieloletnie doświadczenie w przygotowaniu i prowadzeniu edukacji odpadowej. Podczas seminarium, eksperci Fundacji Nasza Ziemia – wspólnie z zaproszonymi gośćmi – dokonają prezentacji i analizy dobrych praktyk celowej i efektywnej edukacji odpadowej, tak by znaleźć i propagować te elementy i procesy, dzięki którym edukacja odpadowa „dobrze wychodzi”. Celem spotkania jest stworzenie listy postulatów do zmian ustaw, koniecznych dla jednoznacznego określenia roli, zakresu i form edukacji odpadowej. Lista zostanie przekazana na ręce Ministra środowiska.

 11. modernizacja w ramach „Zielonej Stopy Filantropa“
 
W środę, 25 września, o godzinie 16.00 świetlica środowiskowa na warszawskiej Pradze Północ, prowadzona przez Stowarzyszenie „Serduszko dla Dzieci“, otrzyma energooszczędną lodówkę oraz płytę indukcyjną. Jest to już 11. modernizacja placówki służącej dzieciom, realizowana, w ramach programu „Zielona Stopa Filantropa” Fundacji Nasza Ziemia. Tym razem zakup sprzętu był możliwy dzięki zbiórce  telefonów komórkowych przeprowadzonej wśród pracowników i klientów Banku Zachodniego WBK w oddziałach na terenie całej Polski.

Prowadzony od 2 lat przez Fundację Nasza Ziemia Program „Zielona Stopa Filantropa” ma na celu nie tylko ograniczenie liczby wyrzucanych elektroodpadów, zmniejszenie wykorzystanie nieodnawialnych zasobów naturalnych Ziemi oraz poprawa stanu środowiska naturalnego poprzez zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. Dzięki programowi Fundacja chce przede wszystkim propagować efektywność energetyczną i podnieść poziom tej efektywności w placówkach działających na rzecz dzieci i osób starszych m.in. poprzez wymianę starego sprzętu AGD na nowoczesne urządzenia wysokiej klasy energooszczędności. Nowoczesny sprzęt nabywany jest za środki zgromadzone podczas zbiórek starych telefonów komórkowych i zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. W ciągu ponad dwóch lat działania programu Zielona Stopa Filantropa przeprowadzono 10 modernizacji sprzętu w placówkach w całej Polsce i do tej pory zaoszczędzono prawie 45000 kWh zbierając ponad 3000 telefonów i prawie 90 ton sprzętu.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię