Już w sobotę pierwsza z 12 akcji ?Zamień odpady na kulturalne wypady?. Akcje polegają na wymianie przynoszonych przez mieszkańców odpadów na bilety do instytucji kulturalnych (kin, teatrów, muzeów, galerii, do klubów i na koncerty). Zebrane podczas akcji odpady zostają najpierw poddane segregacji później recyklingowi.

Głównym celem akcji jest edukacja ekologiczna i kulturalna, oraz pokazanie, że oba obszary ekologia i kultura muszą iść w parze. Człowiek kulturalny przecież nie śmieci i potrafi segregować odpady. Akcje organizowane są przez Fundację EkoRozwoju dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pierwsza inauguracyjna akcja będzie przeprowadzona we Wrocławiu  9 kwietnia 2011 roku.  Kolejne planowane akcje na wiosnę 2011 roku zawitają do Warszawy, Łodzi i Poznania. Jesienią następne cztery miasta zamienią śmieci na bilety: Szczecin, Gdańsk, Toruń i Katowice. Natomiast wiosną 2012 roku będziemy zamieniać odpady na kulturalne wypady w Bydgoszczy, Lublinie, Rzeszowie z wielkim finałem w Krakowie.

Ogólnopolska kampania edukacyjna Zamień Odpady na Kulturalne Wypady to projekt Fundacji EkoRozwoju FER, który łączy świat kultury z ekologią i odpowiedzialnymi postawami społecznymi. Zapraszając mieszkańców miast na imprezy kulturalne, uczymy o recyklingu i przekonujemy do segregacji odpadów już w gospodarstwach domowych.

Już teraz angażują się w nią mieszkańcy odwiedzanych miast, wolontariusze, instytucje kulturalne, firmy gospodarujące odpadami, samorządy oraz media. Podczas tej zabawy rośnie sobie niepostrzeżenie i spontanicznie zainteresowanie życiem kulturalnym i świadomość ekologiczna, a skłócone niechętne sobie zwykle środowiska łączą się dla wspólnego pozytywnego celu.

Od 9 kwietnia 2011 do 31 września 2012 w dwunastu największych miastach kraju odbędą się akcje wymiany surowców wtórnych na bilety rozmaitych instytucji kulturalnych (opery, filharmonie, teatry, kina, muzea) i sportowych. Każdy uczestnik przynosząc określoną, niewielką ilość surowców (makulatury, plastikowych lub szklanych butelek, baterii, puszek, czy też zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego) otrzyma bilet na imprezę kulturalną.

Najbliższe akcje:

  • 9 kwietnia – we Wrocławiu – od 12.00 do 17.00 (lub do wyczerpania biletów), Swer przy Katedrze św. Marii Magdaleny na Jarmarku Ekologicznym (róg Szewskiej i Wita Stwosza) więcej
  • 16 kwietnia – w Warszawie – od 10.00 do 15.00 przy ulicy Bednarskiej 2/4, przed Akademickim Radiem Kampus  więcej
  • 7 maja – w Poznaniu

Przynosząc niewielką ilość posegregowanych odpadów na naszą imprezę otrzymasz bilet do placówek kultury.

W każdym mieście akcję koordynuje wybrana osoba lub organizacja. Wszyscy zainteresowani udziałem w lokalnych akcjach mogą się bezpośrednio kontaktować z koordynatorami:
    * Wrocław, Łukasz Kumor-Fundacja EkoRozwoju: [email protected]
    * Warszawa, Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ, [email protected]
    * Poznań, Kasia Błachowicz, [email protected]
    * Łódź, Agnieszka Sowała, [email protected]
    * Szczecin, Jakub Szumin – Federacja Zielonych „Gaja”: [email protected]
    * Gdańsk, Marta Szadowiak – Fundacja Projekt Kultura: [email protected]
    * Toruń, Piotr Wielgus Piotr Wielgus – Fundacja Pracownia Zrównoważonego Rozwoju: [email protected]
    * Katowice, Ania Tarkowska – Fundacja Zielona Liga: [email protected]
    * Lublin, Michał Wolny – Towarzystwo dla Natury i Człowieka: [email protected]
    * Bydgoszcz – Nina Woderska: [email protected]
    * Kraków – Jan Niedośpiał, Fundacja FIMO,[email protected]
    * Rzeszów  – Dominik Dobrowolski – www.cycling-recycling.eu: [email protected]
 
Do tej pory akcje „Zamień odpady na kulturalne wypady” były organizowane w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Gdańsku i Wrocławiu.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię