15 marca 2012 roku rusza XI edycja Akademii Misia Haribo. Tym razem, w ramach realizowanego przez akademię konkursu, dzieci będą wymyślać i przedstawiać swoje pomysły na to, jak skutecznie oszczędzać energię. Do wygrania są m.in. wyjazd na Zieloną Szkołę, ekologiczne wycieczki oraz materiały edukacyjne.

Temat wiosennej edycji Akademii Misia Haribo nie jest przypadkowy – mówi Maria Kochalska, prezes Haribo Polska . – Rok 2012 został ogłoszony przez Organizację Narodów Zjednoczonych Międzynarodowym Rokiem Zrównoważonej Energii dla Wszystkich Ludzi. Przyjmując za główny temat konkursu energooszczędność, chcemy wspierać ideę zrównoważonego rozwoju, ale przede wszystkim pragniemy poprzez zabawę zaszczepić w dzieciach proekologiczne postawy – tłumaczy Maria Kochalska.
 
Projekt jest o tyle ciekawy, że edukacja ekologiczna wpisana została w podstawę programową realizowaną w ramach edukacji wczesnoszkolnej. Udział w Akademii Misia Haribo jest więc dobrą okazją do zrealizowania celów programowych w ciekawy dla dzieci sposób. Jak to zrobić?
 
Przedszkola i szkoły, które chcą wziąć udział w konkursie, powinny pobrać formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie Akademii Misia Haribo, a następnie zrealizować eko-zajęcia z dziećmi, podczas których maluchy zostaną wprowadzone w świat ekologii, dowiedzą się, czym jest energia oraz jak ją oszczędzać. Kolejnym krokiem będzie przygotowanie w grupach – pod nadzorem opiekunów i wychowawców – prac konkursowych pokazujących sposoby oszczędzania energii w domu, szkole, przedszkolu i w środowisku naturalnym.
 
W przedszkolach konkurs przebiega pod hasłem „Oszczędzamy energię z Misiem Haribo”, w szkołach tytuł konkursu to krótkie i chwytliwe hasło „Zgaś światło!”. Zadaniem przedszkolaków jest pokazanie za pomocą dowolnej techniki plastycznej pomysłów na to, jak zaoszczędzić energię. Dzieci w wieku wczesnoszkolnym przygotowują „Zieloną Książeczkę Ucznia”, w której ilustrują i opisują historię związaną z energooszczędnością.
 
Naszym priorytetem jest uświadomienie poprzez zabawę dzieciom w wieku wczesnoszkolnym, jak ważna w ich życiu jest energia. Wykonując tak proste czynności, jak gaszenie po sobie światła, czy wyłączanie telewizora przed wyjściem z pokoju, przyczyniamy się do tworzenia lepszego świata. Wiele dzieci nie zdaje sobie z tego sprawy, podobnie jak z istnienia alternatywnych źródeł energii – wyjaśnia prezes Maria Kochalska.
 
Akademia Misia Haribo to realizowany od 2007 roku ogólnopolski program edukacyjno-społeczny, którego celem jest edukacja poprzez zabawę, a tym samym zwiększanie zaangażowania dzieci w naukę. Akademię wspiera Rada Programowa tworzona przez specjalistów, m.in. psychologów, pedagogów, pediatrów i ekologów. Biorą oni udział w przygotowaniu materiałów dydaktycznych dla szkół i przedszkoli, a także uczestniczą w obradach jury, odpowiedzialnego za analizę nadesłanych prac konkursowych oraz wybór laureatów.
 
Patronem honorowym Akademii Misia Haribo jest Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. W dotychczasowych edycjach programu dzieci zaangażowane były m.in. w tworzenie: instrumentów (Filharmonia Misia Haribo), fotoreportażu (Kraina Fantazji Misia Haribo), czy dydaktycznej gry planszowej (Planeta Misia Haribo).
 
Konkurs trwa od 15 marca do 30 kwietnia.
 
Szczegółowy regulamin konkursu oraz formularz zgłoszenia dostępne są tutaj.
 
 
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię