W Przedszkolu Miejskim nr 9 w Mielcu od kilku tygodni funkcjonuje minielektrownia wiatrowa. Energia zdobywana za pomocą wiatraka służy do ogrzewania wody bieżącej w placówce. Instalacja minielektrowni wiatrowej to jeden z elementów termomodernizacji obiektu, dofinansowanej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego.

Dzięki temu rozwiązaniu w skali roku może być uzyskane ok. 6,48 GJ energii cieplnej, która częściowo zaspokoi potrzeby użytkowników na ciepłą wodę.  Według założeń projektowych oszczędności mają sięgnąć około 30%.

Efekty ekologiczne i ekonomiczne to jeden z aspektów tej inwestycji. Równie bardzo cieszy mnie drugi. To kwestia edukacji dzieci młodzieży i przyzwyczajania ich, że pozyskiwanie zielonej energii jest nie tylko bardzo ważne, ale i możliwe. Ta inwestycja jest przykładem, że wykorzystywana na co dzień energia może jednocześnie sprawiać, że nasze otoczenie jest czystsze i bardziej przyjazne – powiedział prezydent Mielca, Janusz Chodorowski.

Energia z turbiny wiatrowej w „dziewiątce" jest przekazywana za pomocą specjalnych urządzeń do zespołu akumulatorów zasilających cztery duże podgrzewacze wody.

Tuż po zamontowaniu minielektrowni przeprowadzone zostały zajęcia z naszymi podopiecznymi, które miały uświadomić, czym jest energia wiatrowa, jakie ma znaczenie i skutki. Teraz dzieci wiedzą, że jest to nie tylko ekonomiczne rozwiązanie, ale także takie, które nie zwiększa zanieczyszczenia środowiska. Te zajęcia znakomicie wkomponowały się w program zajęć ekologicznych, które od dłuższego czasu prowadzone są w naszym przedszkolu – przyznała dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 9.

Wiosną w „dziewiątce" organizowane będą zajęcia ekologiczne także dla dzieci z innych przedszkoli miejskich.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię