Co się zmieni, kiedy wyczerpią się pokłady węgla brunatnego w najbliższej okolicy? Na m.in. takie pytanie odpowiedzi szukali uczniowie liceum ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Turku tworząc projekt pod nazwą – ?Zielona strona KWB Adamów?.

W ramach inicjatywy e-szkoły i platformy edukacyjnej Fronter przeprowadzili szereg badań zbiorników wodnych powstałych w wyniku działań rekultywacyjnych KWB Adamów (Janiszew, Przykona, Bogdanów). Przez kilka miesięcy badali czystość wody i warunki klimatyczne wokół jezior. W pracach pomagała im kopalnia Adamów, Nadleśnictwo Turek oraz PGKiM w Turku – Bardzo cieszymy się, że to właśnie młodzież przeprowadziła takie badania i dostrzegła działalność naszej kopalni na rzecz poprawy stanu środowiska – mówi Dariusz Orlikowski, prezes KWB „Adamów”.

W realizacji projektu brało udział 11 uczniów klasy 2e i 2c pod opieką Witolda Wojciechowskiego. Głównym celem było pokazanie możliwości przywrócenia w miarę naturalnego stanu środowiska po zakończeniu eksploatacji węgla brunatnego. Od kilkunastu lat kopalnia Adamów pozostawia po sobie zbiorniki wodne, które są ciekawym urozmaiceniem monotonnego krajobrazu Niziny Wielkopolskiej. – Chcieliśmy naszą pracą zmienić panujący stereotyp. Pokazać kopalnie nie jako „niszczyciela środowiska” ale przedsiębiorstwo, które prowadzi świadome i racjonalne przekształcanie środowiska – mówi Witold Wojciechowski, opiekun zespołu. – W naszej części Polski brakuje zbiorników naturalnych a tu, dzięki kopalni powstaje całe pojezierze – dodaje.

Podsumowaniem kilkumiesięcznych badań był szczegółowy raport oraz film dokumentalny, który wykazał korzyści przyrodnicze, ekonomiczne i społeczne. Powstały nowe siedliska zwierząt, poprawił się mikroklimat. Podniósł się również poziom wód gruntowych oraz lesistości, utworzono zbiorniki przeciwpożarowe. Udostępnione zostały nowe miejsca wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców powiatu. Konsekwencją tego z pewnością będzie rozwój turystyki w regionie, a co za tym idzie, wzrost dochodów gmin.
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię