W sierpniu 2009 roku Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych rozpoczęła realizację programu edukacyjnego ?Sowy Polski? finansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Głównym celem projektu są działania edukacyjne na temat sów i ich ochrony.

Nawet obecnie, w czasach rozwiniętej technologii i wielkich możliwości poznania naukowego, wiele osób w pohukiwaniu sowy doszukuje się „głosów z zaświatów”.  W naszym społeczeństwie sowy nadal często kojarzą się ze złem i nieszczęściem. Człowiek nie lubi myśleć o własnej śmierci, a co za tym idzie również zwierząt, które mu o tym przypominają, takich właśnie jak sowy zamieszkujące nierzadko kapliczki cmentarne, opuszczone gospodarstwa, czy wieże kościelne. 

Również cichy i bezszelestny lot sprawia, że potrafią niezauważalnie pojawić się  nagle  wśród mroków nocy. Negatywne odczucia powodują niestety pragnienie wyzbycia się tych ptaków z najbliższego otoczenia. Tępienie sów jest oczywiście nieracjonalne i wynika zarówno z niewiedzy jak i negatywnego stosunku do nich. Dlatego też działania projektowe nakierowane są  na  zmianę wizerunku sów poprzez edukację społeczeństwa. Ważnym zadaniem jakie postawiła sobie Fundacja, jest również aktywizacja różnych środowisk i wielopoziomowa integracja na rzecz przyszłościowych planów konkretnych działań czynnej ochrony sów.

Chcemy połączyć wiedzę specjalistyczną na temat biologii sów z ciekawymi metodami i technikami nauczania, co z pewnością wpłynie na rozbudzenie zainteresowania tą tematyką zarówno dzieci jak i dorosłych. -mówi koordynatorka projektu.

Wiedza o sowach i o metodach ich ochrony przekazywana jest na warsztatach edukacyjnych prowadzonych w ramach projektu.

Do tej pory przeprowadzono 158 warsztatów dla dzieci z przedszkoli i klas I-III, 78 warsztatów dla klas IV-VI i gimnazjów, 10 szkoleń dla nauczycieli klas I-III, 6 dla nauczycieli gimnazjalnych oraz 6 spotkań dla społeczności lokalnej. W warsztatach wzięło udział 5612 dzieci i młodzieży z przedszkoli, szkół i gimnazjów, 480 nauczycieli i 179 osób społeczności lokalnej zainteresowanych problematyką ochrony przyrody. Projekt ma zasięg ogólnopolski a to dopiero część zrealizowanych szkoleń zaledwie w kilku województwach.. Po wakacjach FWIE rozpoczyna dalszą część działań  edukacyjnych. 

Fundacja posiada szeroką bazę trenerów prowadzących zajęcia dla dzieci różnych grup wiekowych oraz dla osób dorosłych. – Nasi trenerzy to nie tylko osoby z Krakowa ale ludzie z całej Polski. Współpracuje z nami wiele osób z różnych województw. Są to osoby z wykształceniem przyrodniczym, ekolodzy, działacze na rzecz ochrony przyrody. Wsparcia udzielają nam także nauczyciele i metodycy- mówi koordynator warsztatów. Zależy nam aby jakość prowadzonych warsztatów i szkoleń była satysfakcjonująca dla wszystkich odbiorców. Ponieważ osoby które prowadzą warsztaty są różnych specjalności i są osobiście zaangażowane w tematykę projektu, prowadzone zajęcia są ciekawe zwłaszcza dla dzieci. Otrzymujemy wiele pozytywnych opinii od nauczycieli i wychowawców na temat przeprowadzonych warsztatów. Wielu z nich, już teraz wykorzystuje uzyskaną wiedzę o sowach w pracy z dziećmi i młodzieżą.

Z wielką przyjemnością prowadziłam warsztaty dla dzieci i młodzieży w ramach projektu „Sowy Polski”.  Spotkaliśmy się z bardzo ciepłym przyjęciem w wielu szkołach i przedszkolach. Dzieci bardzo szybko przyswajają wiedzę o sowich zwyczajach i  ich życiu. Są bardzo ciekawe i nierzadko zaskakiwały nas swoją doskonałą znajomością tej grupy ptaków.- wypowiada się jedna z trenerek prowadząca warsztaty dla dzieci i młodzieży – forma warsztatów jest urozmaicona, angażuje uczniów i pozwala im aktywnie uczestniczyć w lekcji dzięki burzy mózgów, zabawom edukacyjnym oraz ćwiczeniom. Bardzo cieszą nas sytuacje kiedy do nauki o sowach i zabaw z dziećmi przyłączają się również nauczyciele.

Każda placówka w której przeprowadzone zostały zajęcia, otrzymuje bezpłatne pakiety wraz ze scenariuszami zajęć.

Pakiet edukacyjny wydany przez Fundację w ramach projektu „Sowy Polski” zawiera w m.in. prezentację multimedialną, scenariusze zajęć wraz z arkuszami pracy ucznia na poziomie od przedszkolnego do gimnazjum, kolorowe plansze edukacyjne, gry edukacyjne, puzzle, karty itp.
 
Pakiet przygotowany został jako gotowy materiał do prowadzenia zajęć lekcyjnych w różnych grupach wiekowych dzieci i młodzieży, ale także z możliwością wykorzystania do edukacji dorosłych. Często wykorzystywany jest jako pomoc merytoryczna w pracy z dziećmi przygotowującymi się do konkursów przyrodniczych. Materiały te są bardzo przydatne, szczególnie w mniejszych szkołach wiejskich, gdzie zaplecze pomocy dydaktycznych jest bardzo skromne.

 – Codziennie otrzymujemy wiele zgłoszeń z prośbą o przesłanie materiałów edukacyjnych. Zgłaszają się do nas nie tylko nauczyciele szkół czy  przedszkoli, ale także osoby, które z własnej inicjatywy chcą rozpocząć edukację najmłodszych w zakresie ochrony środowiska. Do naszych odbiorców docieramy na kilka sposobów. Jednym z nich są informacje w prasie, radiu, współpracujemy z wieloma portalami internetowymi. Bardzo ważną rolę w realizacji projektu pełnią nasi  patroni medialni. Dzięki nim, na tak szeroką skalę możemy informować społeczeństwo o postępach w realizacji projektu oraz o najświeższych wydarzeniach w życiu projektowym Fundacji. Dzięki realizacji projektu, zauważyliśmy jak wzrasta świadomość społeczeństwa o konieczności ratowania i ochrony naszego otoczenia. Najbardziej cieszy nas fakt, że już najmłodsze dzieci doskonale wiedzą że sowy są niezwykle ciekawymi ptakami i jak ważna jest ich ochrona.- tak wypowiadają się pracownicy FWIE

Aby zainspirować dzieci do twórczego działania, ogłoszone zostały dwa konkursy ekologiczno- artystyczne.

„Sowi las” to konkurs na różnego rodzaju akcje edukacyjne (np. w postaci zabawy karnawałowej lub tanecznej, na której będą użyte przebrania i wystrój sali w stylu "Sowi las", warsztaty, spotkania z przyrodnikiem, wystawy plastyczne, teatrzyki) przeprowadzone w danej placówce (przedszkole, szkoła podstawowa) na temat sów. Sprawozdanie z jej wykonania można przesłać np. w formie fotoreportażu, prezentacji multimedialnej, filmu. Dodatkowe punkty otrzymają placówki, które rozgłoszą medialnie całą akcję poprzez np: artykuły i notatki prasowe w prasie, lokalnych mediach, stronach internetowych.

Konkurs „Sówka, mądra główka” to konkurs literacki dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum na najlepsze opowiadanie, bajkę, komiks, tomik wierszyków o sowach itp. Kryterium oceny nadesłanych prac wykonanych indywidualnie będzie pomysłowość, oryginalność oraz wkład w przygotowanie.

W poprzedniej edycji projektu konkursy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Otrzymaliśmy wiele ciekawych prac plastycznych przedstawiających wizerunki wszystkich gatunków sów. Do dzisiaj niektóre kolorowe prace zdobią nasze fundacyjne pomieszczenia – opowiadają pracownicy – Te rysunki dzieci codziennie pokazują nam, że praca którą wykonujemy ma znaczenie. Naszym celem jest przekazanie społeczeństwu poczucia obowiązku troszczenia się o środowisko w którym żyjemy.  Często zapominamy o tym, że żyją w nim też takie niezwykłe zwierzęta jak sowy. I niekoniecznie pomoc ta musi polegać na całkowitym angażowaniu się walkę o życie tych zwierząt. Czasami wystarczy tylko dać im spokojnie żyć obok nas.

Źródło: www.sowy.eco.pl
 

Działania projektowe nakierowane są na zmianę wizerunku sów poprzez edukację społeczeństwa. / Fot. www.sxc.hu

Do tej pory przeprowadzono 158 warsztatów dla dzieci z przedszkoli i klas I-III, 78 warsztatów dla klas IV-VI i gimnazjów. / FWIE

Dzieci bardzo szybko przyswajają wiedzę o sowich zwyczajach i ich życiu. / Fot. FWIE

Do organizatorów zgłaszają się nie tylko nauczyciele szkół czy przedszkoli, ale także osoby, które z własnej inicjatywy chcą rozpocząć edukację najmłodszych w zakresie ochrony środowiska. / Fot. FWIE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię