„Dla ziemi, dla ludzi”- pod takim hasłem,  2 października Starostwo Powiatowe w Lubaczowie oraz Stowarzyszenie Geoturystyczne „Roztocze wschodnie”, zorganizowało w Lubaczowie EKOfestiwal.

Wydarzenie jest kontynuacją organizowanych od 2015 r. Ekopikników, szerzących edukację ekologiczną wśród mieszkańców powiatu, a w szczególności dzieci i młodzieży.

EKOfestiwal przebiegał pod patronatem honorowym Ministra Środowiska, Wojewody Podkarpackiego, Podkarpackiego Kuratora Oświaty, Marszałka Województwa Podkarpackiego, Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska i Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. Partnerem głównym było Województwo Podkarpackie.  

Festiwal miał na celu m.in.  podniesienie świadomości ekologicznej wśród mieszkańców powiatu, związanej z obowiązkiem segregacji odpadów, zakazem palenia śmieci czy ochroną powietrza atmosferycznego oraz promocję niedocenionych zasobów geologicznych powiatu lubaczowskiego.

Na wydarzenie przybyli uczniowie szkół z terenu powiatu wraz z nauczycielami, a także zaproszeni goście- wśród nich m.in. Teresa Pamuła- Poseł na sejm RP, Grażyna Zagrobelna- Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie czy przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

Festiwal interaktywnym spektaklem ekologicznym „Bajeczna Fiesta” rozpoczął Teatr „Kultureska”. Po ponad godzinnej zabawie  najmłodsi uczestnicy imprezy mogli wziąć udział w eko- konkursach, również z aktorami „Kultureski”. Następnie w świat leśnego życia i przygód jelonka „Guzika” zabrała ich Małgorzata Kaczorowska- leśnik i pedagog, zajmująca się edukacją przyrodniczo leśną w nadleśnictwie Dynów.

Równolegle do wydarzeń na scenie, na płycie Rynku na uczestników czekały stoiska z ciekawostkami, poradami, ofertą i konkursami z nagrodami m.in. Zespołu Parków Krajobrazowych w Przemyślu, Nadleśnictw: Narol, Oleszyce i Lubaczów, Regionalnego Centrum Mikroorganizmów,  Zespołu Szkół Rolniczych, Centrum Kształcenia Zawodowego w Pszczelej Woli, Insytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UMCS czy Stowarzyszenia Pszczelarzy Ziemi Lubaczowskiej Eko-Barć.

W Miejskim Domu Kultury gościło natomiast Stowarzyszenie „Ekoskop” ze swoim plenerowym laboratorium badawczym ,,Bioróżnorodność w ekosystemach”, w ramach którego uczestnicy mogli wziąć udział m.in. w zajęciach mikroskopowych „Dziwny świat owadów”, warsztatach „Żywe zwierzęta” czy „Ziemia – planeta dziwnych zjawisk” lub pracowni ornitologicznej z wykorzystaniem różnych narzędzi badawczych. Stowarzyszenie poprowadziło także turniej wiedzy ekologicznej – „Zadbajmy o powietrze”, w którym najlepsi z szeroko pojętej wiedzy ekologicznej i przyrodniczej okazały się zespoły z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Młodowie oraz Zespołu Szkół Rolniczych w Pszczelej Woli.

Z ofertą warsztatów, gier, quizów i zabaw kreatywnych  „Na tropie przeszłości, czyli prehistoria ukryta w skałach” przyjechali także reprezentanci parku tematycznego Geosfera Jaworzno. Z kolei w auli Banku Spółdzielczego od rana trwały prelekcje dla młodzieży szkolnej, takie jak „Niebezpieczna planeta – dynamiczne zjawiska i wielkie wymieranie”,  „Geologiczny zegar dziejów Ziemi” czy  „Dlaczego pszczoły to moja pasja?”. 

Nie zabrakło także widowiskowych atrakcji, jak „Speed carving” czyli  artystyczne rzeźbienie w drzewie piłą mechaniczną. Zaprezentował je Tomasz Bilski- aktualny Mistrz Polski w zawodach drwali, reprezentant Polski na Mistrzostwa Świata drwali. Oprócz tego pokazał dwie konkurencje z zawodów drwali, opowiadając przy okazji o tajnikach tej rywalizacji.

Tradycyjnie już podczas kampanii „Drzewko za surowce” każdy uczestnik Festiwalu mógł oddać posegregowane surowce (makulaturę, butelki szklane lub pet, puszki, baterie czy elektrośmieci),  otrzymując w zamian sadzonki drzewek leśnych. Akcja jak co roku cieszyła się dużym powodzeniem wśród mieszkańców powiatu.

Sponsorem strategicznym była Grupa PBI.

Fot. Starostwo Powiatowe w Lubaczowie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię