Światowy Dzień Ziemi za pasem. 22 kwietnia aż 192 kraje i ponad miliard ludzi jest zaangażowanych w działania promujące ochronę środowiska naturalnego. Polskie obchody Światowego Dnia Ziemi wieńczy festyn, który w tym roku obchodzony będzie 4 czerwca 2017r. w Warszawie. 

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Ziemi poświęcone są różnorodności biologicznej i jej ochronie. Jest to temat ważny i szczególnie nam bliski, zwłaszcza w kontekście efektu cieplarnianego, wzrostu zanieczyszczeń wód i powietrza.

Jest wiele definicji bioróżnorodności, a jedną z ostatnio sformułowanych jest definicja zamieszczona w Milenijnym Przeglądzie Ekosystemów: „Bioróżnorodność jest zmiennością żywych organizmów wszystkich środowisk występujących na Ziemi, włączając w to siedliska lądowe, morskie, inne ekosystemy wodne oraz ekologiczne kompleksy złożone z tych siedlisk; obejmuje ona zróżnicowanie wewnątrzgatunkowe, między gatunkami i zróżnicowanie ekosystemów. Bioróżnorodność tworzy podstawę szerokiego wachlarza świadczeń ekosystemów, który w istotny sposób kształtuje dobrobyt człowieka.”

Tematyka dotycząca bioróżnorodności jest szeroka i na pewno nie zdołamy omówić wszystkich jej aspektów. Do udziału w projekcie zapraszamy instytucje i instytuty zajmujące się bioróżnorodnością, dzieci i młodzież, społeczności lokalne, osoby zajmujące się ochroną przyrody społecznie i zawodowo, przedstawicieli administracji samorządowej, a także przedstawicieli sektora prywatnego uwzględniających programy środowiskowe w strategii rozwoju firmy.

Pragniemy podczas festynu finałowego na Polu Mokotowskim przybliżyć jak najwięcej tematów związanych z bioróżnorodnością i potrzebą jej ochrony. Należy edukować społeczeństwo w tej dziedzinie i my poprzez program obchodów Światowego Dnia Ziemi’2017 chcemy to robić. Hasło tegorocznych obchodów to – „W kierunku natury”.

Gorąco zachęcamy Państwa do przyjścia 6 czerwca na Pole Mokotowskie, w Warszawie, w godz. 10.00 ? 18.00. Przez cały dzień czekać będzie na Państwa wiele atrakcji.

Przygotowano bogaty program, prezentujący ofertę edukacyjną organizacji pozarządowych, instytutów, wyższych uczelni, parków narodowych, Lasów Państwowych, od lat naszym silnym punktem programu jest prezentacja i sprzedaż produktów regionalnych i lokalnych, w tym roku będzie to także Stół Darów Ziemi i Alejka Produktów Tradycyjnych i Regionalnych Mazowsza.

Ciekawie zapowiada się stoisko naszego głównego finansującego ? Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, odbędą się na nim konkursy plastyczne i warsztaty pt. „W kierunku natury? z nagrodami. Będzie też można zapoznać się z ofertą Funduszu na 2017r.

Jednym z partnerów Światowego Dnia Ziemi jest także Polska Organizacja Turystyczna, która serdecznie zaprasza do odwiedzenia jej stoiska i poznania laureatów polskiej edycji konkursu Eden. Kolejny partner to Bank Ochrony Środowiska i Fundacja BOŚ, którzy na swoim stoisku odsłaniać będą tajemnice dziko żyjących  zwierząt chronionych w Polsce. Dzieci będą mogły zrobić własną przypinkę,  maskotkę, zbudować i pomalować karmnik dla ptaków lub latawiec, a także wziąć udział w budowie dużego hotelu dla owadów. Nie zabraknie atrakcji również dla dorosłych. Na wszystkich czeka moc nagród!

Lasy Państwowe tradycyjne przygotowały sadzonki rodzimych drzew, rozdanych zostanie 5000 sadzonek. Odwiedzając stoiska Lasów Państwowych przygotowane z myślą o uczestnikach Dnia Ziemi 2017, będzie można, poznać zasady zachowania się w lesie, nauczyć się jak racjonalnie korzystać z lasu, odwiedzić stoiska Leśnych Kompleksów Promocyjnych. Kraina Małych Przyjaciół Ziemi, czyli ekologiczne warsztaty edukacyjne i artystyczne nt. bioróżnorodności. Konkursy plenerowe, quizy oraz zabawy rodzinne. Warsztaty eksperymentalne w plenerowym laboratorium.

Prezentacja Polskich Parków Narodowych przygotowana przez Związek Pracodawców Polskich Parków Narodowych, wspólne stoisko prezentujące ofertę przyrodniczą, edukacyjną i turystyczną 23 parków narodowych oraz ich rolę w ochronie dziedzictwa przyrodniczego i bioróżnorodności. Zainteresowani już dziś mogą zbierać elektroodpady i baterie w zamian za sadzonki roślin ozdobnych. Wielka Zbiórka Remondis tradycyjnie uruchomiona zostanie na Stadionie Skra. Z kolei na stoisku Tramwajów Warszawskich będzie można dokonać pomiaru hałasu i wziąć udział w wielu konkursach z nagrodami. Uruchomiona będzie specjalna linia dojazdowa na Pole Mokotowskie dojeżdżająca do pętli Kielecka.

Zapraszamy serdecznie!

B1Plakat2017jpg

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię