W sobotę na os. Czecha w Poznaniu został zainaugurowany ogród społeczny, w którym mieszkańcy będą mogli uprawiać owoce, warzywa i zioła, a także hodować kwiaty. Dzięki zagospodarowaniu w oryginalny sposób tej miejskiej przestrzeni mieszkańcy będą mogli korzystać nie tylko z ?owoców? prac ogrodniczych, ale także zacieśnić relacje sąsiedzkie.

?  Ogrody społeczne zyskują dopiero na popularności, a jest to wyjątkowa inicjatywa, która spełnia wiele funkcji ekologicznych, rekreacyjnych oraz społecznych. Mieszkańcy, angażując się w prace związane z tworzeniem, pielęgnowaniem, a także zarządzaniem wspólną przestrzenią, zaczynają się lepiej poznawać, dzięki czemu zacieśniają się relacje sąsiedzkie. Po pierwszych tygodniach pracy przy ogrodzie z mieszkańcami osiedla Czecha, już widać, z jaką pasją i zaangażowaniem podchodzą oni do tego tematu ? podkreśla Marta Siatka z firmy ABRYS, która jest organizatorem przedsięwzięcia.

Projekt ogrodu jest wynikiem ogólnopolskiego konkursu pn. ?Inspiracje w przestrzeni?, organizowanego już po raz szósty przez ogólnopolski miesięcznik ?Zieleń Miejska?, który ma na celu nagrodzenie projektów architektonicznych kształtujących wysoką jakość przestrzeni publicznej oraz promocja projektów i podnoszenie świadomości społecznej w zakresie przestrzeni publicznej. Tegoroczna edycja konkursu dotyczyła właśnie stworzenia koncepcji Ogrodu Społecznego na terenie przy Osiedlu Czecha w Poznaniu.

? Chcieliśmy by wyłoniony projekt, nie pozostał tylko ?na papierze?, ale doczekał się także realizacji, co było możliwe dzięki zaangażowaniu Spółdzielni Mieszkaniowej ?Osiedle Młodych? w Poznaniu, a także sponsorów, którzy dostarczyli nam niezbędne rośliny, materiały, narzędzia oraz ziemię  ? zaznaczyła M. Siatka.

Autorem realizowanego projektu jest Wanda Sobieraj, autorka pracy pt. ?Ogród społeczny mozaika?. ? Tworzony przez nas ogród będzie nawiązywał do wygranego projektu, ale nie będzie jego odzwierciedleniem. Chcemy by to mieszkańcy mieli  wpływ na jego ostateczny kształt, w tym dobór roślin i finalne zagospodarowanie terenu. W sobotę w ogrodzie pojawiły się altanki oraz skrzynki na rośliny, w których mieszkańcy mogli zasiać pietruszkę, sałatę, rzodkiewkę czy też jarmuż. Wkrótce zostaną zasadzone krzewy i drzewa owocowe, a także kwiaty, np. bratki i lawenda ? dodała.

Do zobaczenia w ogrodzie!

ORGANIZATOR:

   abryszieleń-miejska-nowe-logo

PARTNER ORGANIZACYJNY:

logo_pelne_zdopiskiempop         logo full    logo_D

 

SPONSORZY:

cellfastGardenphilia_com449     vilmorin           logo byczkowscy róz 50lat  obi na strone        socha_na strone      

 

GALERIA ZDJĘĆ


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię