Bez rodzimych ryb nie będzie rybaków i zabraknie ryb na naszych stołach – ostrzega Klub Gaja, pomysłodawca wyjątkowo wakacyjnego święta Dnia Ryby. Już w najbliższą niedzielę, na Helu gry, zabawy, konkursy dotyczące Bałtyku i jego mieszkańców. Klub Gaja kładzie też nacisk na dbałość o czystość rzek, gdyż to właśnie to morza spływa większość polskich rzek.
Dzień Ryby to świetna okazja, by zastanowić się nad zasobami i stanem polskiego morza oraz rzek. Nie zapominajmy, że los wielu gatunków zależy od mieszkających nad akwenami i rzekami Polaków. Na przykład łowione w morzu łososie i trocie muszą mieć drożne i czyste rzeki. Te dwa gatunki to arystokracja wśród bałtyckiej ichtiofauny. Warto chronić miejsca ich tarła i zasoby bazy pokarmowej. Nie jest to łatwe, ale jest to możliwe.
Potrzeba społecznego wsparcia dla działań ochronnych lokalnej i państwowej administracji, woli przestrzegania zasad kodeksu odpowiedzialnego rybołówstwa i braku pobłażania dla działania kłusowników – wyjaśnia prof. Krzysztof E. Skóra, kierownik Stacji Morskiej.
Dzień Ryby dla turystów i mieszkańców to dobra okazja by dowiedzieć się o zasobach i stanie Bałtyku, a także polskich rzek, które łączą nas z tym morzem oraz posłuchać jak podejmować realne działania na rzecz ich ochrony.
Na stoiskach Klubu Gaja będzie można m.in. zmierzyć się z łososiem ? odbić jego wizerunek na torbach bawełnianych czyli Dizajn z Łososiem. Zakręcić Wodnym Kołem Fortuny, poznać Rzekę idealną oraz gatunki ryb dwuśrodowiskowych.
Zainteresowanych morską fauną zapraszamy do odwiedzenia stoisk Stacji Morskiej: morświnowego, foczego i rybnego, na których będzie można pogłębić swoją wiedzę na temat tych zwierząt. Wyruszy także przemarsz do Muzeum Rybołówstwa, który zakończy się happeningiem i spłynięciem Warkoczy dla rzek z wieży muzeum.
Dzień Ryby jest świętem nie tylko ryb, Bałtyku, ale także rzek. To właśnie do Bałtyku wpływa większość polskich rzek. Dlatego warto je chronić, dbać o czystość i szanować świat zwierząt i roślin zamieszkujących ich wody i brzegi.
Zanieczyszczone, zaniedbane akweny to realne problemy ekologiczne. Otaczanie ich opieką jest rzeczywistym działaniem na rzecz środowiska naturalnego. Wraz z Klubem Gaja zaadoptowano 650 rzek i akwenów w ponad 1128 miejscach w kraju (2005-2013). Program Zaadoptuj rzekę objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.
Program dofinansowany jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Wydarzenie organizowane jest przez Klub Gaja we współpracy ze Stacją Morską Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.
Więcej informacji: Jacek Bożek, Klub Gaja, tel.603 636 554,
Paweł Grzybowski, Klub Gaja, koordynator programu Zaadoptuj rzekę, tel. 695 925 636.