W XIII edycji „Konkursu o Puchar Recyklingu” po raz pierwszy przyznano nagrodę specjalną od portalu edukacji ekologicznej ZielonaLekcja.pl dla jednostki szczególnie zaangażowanej w promowanie postaw prośrodowiskowych – powędrowała ona do Zakładu Oczyszczania i Gospodarki Odpadami MZO w Ostrowie Wielkopolskim. Z Prezesem Zarządu Andrzejem Strykowskim i Panią Beatą Rybką z MZO rozmawia Emilia Seweryn.
ZielonaLekcja.pl: Na początku chciałabym zapytać, jakie konkretne działania udało się Państwu zrealizować w roku szkolnym 2011/2012?
Zakładu Oczyszczania i Gospodarki Odpadami „MZO”, Ostrów Wlkp: ZOiGO „MZO” prowadzi już od kilku lat w ramach swojej działalności edukację ekologiczną. Rozwijanie i kształtowanie umiejętności segregowania odpadów to nadrzędny cel spółki. Organizowane akcje proekologiczne spotykają się z bardzo dużym zainteresowaniem wśród lokalnej społeczności, a w szczególności dzieci. Cykle spotkań na ścieżce eMZOludka oraz pogadanek ekologicznych w przedszkolach, szkołach podstawowych i gimnazjach gromadzą liczne grupy uczestników, co sprzyja edukacji oraz zachęca do segregacji odpadów „u źródła”.
Od września 2011 roku do sierpnia 2012 roku odbyło się około 40 spotkań ekologicznych w placówkach oświatowych oraz na ścieżce eMZOludka. W roku szkolnym 2011/2012 roku spółka po raz kolejny zorganizowała dwa konkursy ekologiczne skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych. W listopadzie 2011 roku ZOiGO „MZO” zorganizowało V Konkurs ekologiczny "Ekologia szansą na lepsze jutro”, nad którym honorowy patronat objął Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego. Hasło konkursowe było pretekstem do zaprezentowania umiejętności plastycznych i kreatywności uczestników z wykorzystaniem odpadów.
W maju 2012 roku zorganizowano również wspólnie z Urzędem Miejskim w Ostrowie Wielkopolskim oraz Rekopol Organizacją Odzysku, IV Konkurs Ekologiczny pod hasłem „Ochronę środowiska wspieraj – kartoniki, puszki i gazety zbieraj!". Podczas trwania konkursu Ostrowianie zebrali około 5,5 tony odpadów.
Spółka brała również udział w projekcie "e-podręcznik" realizowanym przy współpracy z Urzędem Miejskim w Ostrowie Wlkp. Głównym celem tego pilotażowego projektu było wyposażenie wszystkich uczniów klas pierwszych gimnazjów w elektroniczne podręczniki i nowoczesne pomoce naukowe, czyniąc tym samym naukę w szkole bardziej przyjemną i nowoczesną. Pieniądze zebrane ze sprzedaży surowców wtórnych zebranych w poszczególnych szkołach są przeznaczone na zakup podręczników i nowoczesnych pomocy naukowych.
Jak co roku spółka brała także czynny udział w akcjach promujących ochronę środowiska naturalnego poprzez segregację odpadów m.in.: Sprzątanie świata, Dzień bez śmiecenia, Światowy Dzień Ziemi.
W listopadzie 2011 r. Spółka otrzymała także nagrodę w kategorii Zielony Kontakt oraz nagrodę specjalną Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Poznaniu w konkursie o Puchar Recyklingu organizowanym przez Przegląd Komunalny.
ZL: Co Państwa inspiruje w działaniach proekologicznych?
MZO: Wszystkie organizowane akcje edukacyjno-ekologiczne cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, co sprzyja edukacji oraz zachęca do segregacji odpadów „u źródła”. Poprzez tego rodzaju działania proekologiczne ZOiGO „MZO” pragnie rozpowszechniać wiedzę o prawidłowej gospodarce odpadami, a zwłaszcza selektywnej zbiórce. Inspiracjami naszych działań edukacyjno-ekologicznych są czasopisma, biuletyny i publikacje o tematyce gospodarki odpadami, szkolenia i kursy oraz jak w każdej dziedzinie życia internet. Firmy takie jak nasza działają na terenie całego kraju i bardzo często wymiana doświadczeń między zakładami jest motywacją naszych działań w tej dziedzinie.
ZL: Jakie tematy są realizowane podczas prowadzonych przez Państwa zajęć?
MZO: Spółka od 2007 r. prowadzi w ramach swojej działalności edukację ekologiczną wśród dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Od kilku lat z powodzeniem spółka organizuje liczne spotkania edukacyjne w placówkach oświatowych na terenie miasta oraz w gminach sąsiadujących. Swoimi działaniami "MZO" objęło już około kilkanaście tysięcy dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych, gimnazjalnych, licealnych oraz przedszkoli. Jak wynika z doświadczeń, to właśnie najmłodsi są swoistym przekaźnikiem treści ekologicznych w swoich rodzinach. Prezentacja multimedialna podczas pogadanek pozwala uczestnikom zapoznać się z działalnością zakładu, jak również z zagadnieniami prawidłowej gospodarki odpadami. Podczas spotkań uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych mogą wykazać się swoją wiedzą w dziedzinie ekologii i rozwiązać rebusy i krzyżówki. Mali „ekolodzy” w przedszkolach podczas spotkań prezentują swoje umiejętności segregacji surowców wtórnych i ku dużemu zaskoczeniu bardzo dobrze sobie radzą z tym zadaniem. Uczestnicy spotkań i pogadanek otrzymują na zakończenie spotkania upominek z logo naszej firmy.
ZL: Czy realizowanym działaniom towarzyszyły materiały edukacyjne, jeśli tak, to czym Państwo się posiłkujecie przy propagowaniu wiedzy ekologicznej?
MZO: Co roku spółka tworzy kalendarze firmowe z prac uczestników jesiennych konkursów. Kalendarze z poprzednich lat zdobią autografy znanych osób związanych ze światem kultury i sportu – w ten sposób kalendarze otrzymują „drugie życie”, tworząc interesującą galerię sympatyków ekologii. Autografy ekogwiazd, m.in. zespołu Big Cyc, Perfect, Kayah, kabaretu Ani mru mru oraz Neo-Nówka, Krystyny Jandy, Wojciecha Cejrowskiego czy I ligowej drużyny koszykówki BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski, na kalendarzach są poparciem dla działań proekologicznych zakładu.
ZOiGO "MZO" wydaje również ulotki informacyjne o prowadzonej segregacji odpadów oraz informacje na temat działalności spółki, np. z okazji jubileuszu 60-lecia istnienia.
ZL: Czy dysponujecie Państwo infrastrukturą edukacyjną, np. ścieżką po której można oprowadzać dzieci, przekazując im treści edukacyjne?
MZO: Miejscem spotkań ekologicznych oprócz placówek oświatowych jest otwarta w czerwcu 2010 r. na składowisku odpadów przy ulicy Staroprzygodzkiej w Ostrowie Wielkopolskim ścieżka eMZOludka. Na 12 kolorowych tablicach oraz stanowiskach ekspozycyjnych zestawiono wiedzę o działalności Spółki i gospodarce odpadami w "MZO". Ścieżka jest często odwiedzana przez dzieci i młodzież z przedszkoli i szkół. Wszyscy zwiedzający otrzymują certyfikat uczestnictwa i stają się Przyjacielem Środowiska.
Dodatkową atrakcją firmy jest firmowa maskotka – eMZOludek, który posiada kształt trójdzielnego pojemnika na odpady segregowane (typu iglo) w niebiesko-zielono-żółtym kolorze. Postać eMZOludka towarzyszy działaniom edukacyjnym podczas konkursów ekologicznych, lekcji odbywających się na ścieżce edukacyjnej, festynów i różnego typu akcji ekologicznych, eMZOludek posiada również stronę na portalu społecznościowym www.facebook.com/emzoludek.
ZL: Prowadzenie tak zróżnicownych działań z zakresu edukacji ekologicznej musi generować niemałe koszty, jakie wydatki ponieśliście Państwo na edukację w ramach XIII edycji Konkursu o Puchar Recyklingu?
MZO: W ramach działalności ekologicznej, oprócz wkładów własnych, spółka pozyskuje również dodatkowe pieniądze. Przy organizowaniu cyklicznych konkursów pod patronatem Prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego otrzymujemy także pomoc finansową od Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Organizacja Odzysku Rekopol i Organizacja Odzysku Reba również wspomagają nasze działania proekologiczne. Spółka dodatkowo szuka także sponsorów powiązanych z branżą gospodarki odpadami.
ZL: Jaki był zasięg Państwa działań?
MZO: Spółka prowadzi wywóz odpadów komunalnych, jak również edukację ekologiczną na terenie kilku powiatów: ostrowskiego (Gmina Miasto Ostrów Wielkopolski, Gmina Ostrów Wielkopolski, Miasto i Gmina Raszków, Gmina Przygodzice, Gmina Sieroszewice, Miasto i Gmina Odolanów oraz śladowo w Gminie i Mieście Nowe Skalmierzyce), krotoszyńskiego (Miasto Sulmierzyce, Gmina Krotoszyn), ostrzeszowskiego (Miasto i Gmina Grabów, Miasto i Gmina Ostrzeszów, Gmina Mikstat) oraz milickiego (Gmina Krośnice, Gmina Milicz).
ZL: Nasi czytelnicy są jeszcze ciekawi, jaki był efekt ekologiczny przeprowadzonych działań?
MZO: Zwiększenie świadomości ekologicznej lokalnej społeczności procentuje uzyskaniem oszczędności finansowych dla mieszkańców z tytułu segregacji odpadów. Z roku na rok rośnie masa zebranych wysegregowanych odpadów, a tym samym następuje ograniczenie ilości odpadów niebezpiecznych i wtórnych, trafiających na składowisko. Pozyskanie surowców trafiających do recyklingu sprzyja oszczędności zasobów środowiska naturalnego. Edukacja ekologiczna wpływa odpowiednio na planowane zakupy, np. korzystanie z toreb ekologicznych wielokrotnego użytku, co sprzyja poprawie estetyki i wizerunku miasta.
Efektem działań edukacyjno-ekologicznych są również przyznane nagrody:
• listopad 2011 r. nagroda w kategorii Zielony Kontakt za zbiórkę odpadów zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz nagroda specjalna Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Poznaniu w konkursie o Puchar Recyklingu organizowanym przez Przegląd Komunalny
• listopad 2012 r. nagroda specjalna od portalu edukacji ekologicznej ZielonaLekcja.pl oraz 10 000 sztuk worków do selektywnej zbiórki odpadów od firmy STARPACK w XIII edycji Konkursu o Puchar Recyklingu.
ZL: Jakie są Państwa plany edukacyjne na 2013 rok?
MZO: Pragnąc kontynuować swoją misję, spółka planuje kolejne spotkania i prezentacje w placówkach oświatowych oraz na edukacyjnej ścieżce eMZOludka. Planowane są również kolejne cykliczne konkursy dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz festyny.
Dziękujemy za rozmowę i życzymy dalszych sukcesów!