Jak wakacje, to tylko … nad morzem. Ale morzem czystym, żywym, bioróżnorodnym, pełnym ryb, z piękną plażą przyjazną bosym stopom… Morze Bałtyckie jest jednym z najmłodszych mórz na świecie i jednocześnie jednym z najbardziej zanieczyszczonych.
Zadbajmy, aby Bałtyk był takim czystym i bioróznorodonym morzem . Wszystkich którzy 20 lipca będą w okolicy plaży w Helu zapraszamy serdecznie na wydarzenie organizowane w ramach inauguracji kampanii Międzynarodowe Sprzątanie Bałtyku 2013, pod patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. W programie akcja sprzątania plaży, warsztaty edukacyjne i … konkurs na rzeźbę z piasku. A to dopiero początek – w ramach kampanii zorganizowany zostanie m.in. konkurs dla gmin "Gmina przyjazna Bałtykowi", sprzątanie plaż Warszawie, Helu, Chałupach, Krynicy Morskiej i Gdyni, rowerowy rajd dla Bałtyku …
A oto 10 prostych rad realizatorów kampanii, jak możemy uratować Bałtyk:
Nad morzem:
- nie śmiećmy na plaży – swoje śmieci wyrzucajmy do koszy. Są one zwykle ustawione albo na plaży, albo przy wejściu. A jeśli koszy nie ma, zabierzmy śmieci ze sobą – puste opakowania są znacznie lżejsze od przyniesionych zapasów jedzenia!
- nie róbmy z plaży popielniczki ani publicznej toalety
- żeglarze – nie wyrzucajcie śmieci za burtę. Ich miejsce jest w śmietnikach marin, nie w morzu.
- wybierasz się w podróż po Bałtyku – zapytaj przewoźnika, czy nieczystości wylewa do morza, czy oddaje w porcie? Niech czuje, że się tym interesujemy.
Na lądzie:
- nie wyrzucajmy śmieci tworząc dzikie wysypiska, zwłaszcza w rzekach czy jeziorach. Cała Polska jest na obszarze zlewni Bałtyku
- nie wylewajmy żadnych ścieków do rzek, ani jezior, ani nie myjmy samochodu nad ich brzegami
- nie wylewajmy do zlewów czy ubikacji substancji niebezpiecznych, kwasów, olejów przepracowanych czy leków
- do mycia naczyń używajmy środków biodegradowalnych
- oszczędnie dozujmy proszki do prania i inne detergenty
- uprawiając pola, ogrody, działki – stosujmy naturalne nawozy.
Kampania jest elementem projektu "Kampania na rzecz zrównoważonego rozwoju 2011-2014", realizowanego przez Fundację Nasza Ziemia, m.in. dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.