W sali znajduje się nowoczesny sprzęt RTV, m.in. notebook i projektor multimedialny.

Sala edukacyjna wyposażona jest w specjalistyczny sprzęt do prowadzenia zajęć z zakresu edukacji leśnej m.in. gabloty ze spreparowanymi zwierzętami.

Izba Edukacji Leśnej utworzona została w 2006 r.

Izba edukacyjna przystosowana jest do przyjęcia jednorazowo 50 osób.

Wiata z arboretum.

Nadleśnictwo Potrzebowice od 2004 r. wchodzi w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego Puszcza Notecka na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile. Izba Edukacji Leśnej utworzona została w 2006 r. i zlokalizowana jest w zabytkowej oficynie z początku XX wieku, tak zwanej Staszicówce.

Nadleśnictwo Potrzebowice
Potrzebowice 1,
64-730 Wieleń
tel. 067 256-10-38, 256-25-26
fax. 067 256-24-92
[email protected]
www.pila.lasy.gov.pl/web/potrzebowice

 Izba edukacyjna przystosowana jest do przyjęcia jednorazowo 50 osób. Posiada dużą salę z kominkiem, zaplecze socjalne, toaletę i szatnię. Pomieszczenia przystosowane są  dla osób niepełnosprawnych. Sala edukacyjna wyposażona jest w specjalistyczny sprzęt do prowadzenia zajęć z zakresu edukacji leśnej m.in. RTV, audio, notebook, projektor multimedialny, wizualizer, mikroskop badawczy, kamerę mikroskopową, zestawy preparacyjne, gotowe preparaty, model blokowy wewnętrznej budowy liścia, foliogramy, gabloty entomologiczne, gabloty z siewkami, próbkami drewna i nasionami, spreparowanymi zwierzętami oraz bogato wyposażoną w książki i multimedia biblioteczkę. Do prowadzenia zajęć w terenie służą nam m.in. mikroskopy ręczne, lornetki, lupy, pudełka do odławiania i obserwacji owadów, kompasy.
Dzięki Izbie możliwa jest realizacja różnych form zajęć edukacyjnych, m.in. lekcji przygotowywanych wspólnie z nauczycielami, spotkań uczniów z leśnikami, wykładów, pogadanek, spotkań uczestników biorących udział w konkursach i projektach ekologiczno-przyrodniczych, organizowanie wystaw tematycznych i pokonkursowych. Oferta skierowana jest przede wszystkim do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, szkół średnich, przedszkoli, ale także innych odbiorców: nauczycieli, turystów, grup zorganizowanych.
W Izbie edukacyjnej goszczą także studenci Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, osoby niepełnosprawne, a także młodzież z zagranicy w ramach wymiany międzyszkolnej. Najwyższa frekwencja przypada na okres kwiecień-czerwiec i wrzesień-październik. W różnych zajęciach edukacyjnych bierze udział corocznie około dwóch tysięcy osób. Nadleśnictwo bierze cykliczny udział w lokalnych konkursach i imprezach. W celu przybliżenia walorów przyrodniczych Nadleśnictwa Potrzebowice wydano foldery  „Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna Dziewanna” oraz „Edukacja leśna w Potrzebowicach”.

Poza tym do dysp:ozycji odwiedzających są

  •  Dwie ścieżki edukacyjne: 
  1. Ścieżka przyrodniczo -edukacyjna „Dziewanna” o długości 1,8 km, częściowo przebiegająca przez zabytkowy park położony przy siedzibie nadleśnictwa.
  2. Ścieżka przyrodniczo-turystyczna „Rajczywiec” o długości 4,5 km, zlokalizowana przy trasie Drawsko-Chełst, na trasie której znajdują się m.in. pomniki przyrody.
  • Arboretum –  położone przy ścieżce „Dziewanna” . Na  pow. 2 ha  rosną drzewa i krzewy zarówno rodzime jak i obcego pochodzenia, ukazujące bogactwo form i barw.
  • Wiata edukacyjna –  dla 80-ciu osób, z miejscem na ognisko i możliwością prowadzenia „zielonych lekcji”.

Przez tereny nadleśnictwa prowadzą ciekawe szlaki piesze, rowerowe, a także szlak konny i kajakowy na rzece Miałce. Przemierzając je można podziwiać piękno okolic , m.in. Dolinę Noteci.
Przy trasie Wieleń – Miały z platformy widokowej zobaczyć można odnowione pożarzysko z 1992 r., powstałe po jednym z największych i najszybszych pożarów w Europie, kiedy to spaleniu uległo 5770 ha lasu w niespełna 8 godzin.

źródło: www.pila.lasy.gov.pl/web/potrzebowice

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię