Ośrodek Edukacji Leśnej Wojciechówka utworzony został w Rucianem Nidzie przy Nadleśnictwie Maskulińskie, w Leśnym Kompleksie Promocyjnym Lasy Mazurskie, na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.
Nadleśnictwa Maskulińskie
12-220 Ruciane – Nida
ul. Rybacka 1
tel. 87 42 41 600
fax 87 42 41 619
woj. warmińsko-mazurskie
[email protected]
www.bialystok.lasy.gov.pl
Na terenie zabytkowej Wyłuszczarni Nasion został urządzony kompleks edukacyjny z Ośrodkiem „Wojciechówka”. Nadleśnictwo Maskulińskie z siedzibą w Rucianem Nidzie wchodzi w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.
Spotkania edukacyjne obejmują takie formy jak:
- prelekcje,
- pogadanki,
- elementy wykładów z ćwiczeniami,
- wykłady połączone ze współzawodnictwem, prowadzone w oparciu o materiały własne i filmy o tematyce przyrodniczej i gospodarczej.
Nadrzędnym celem tego typu spotkań jest uzupełnianie wiedzy i nabywanie nowych umiejętności w oparciu o programy nauczania realizowane w szkołach. Oferta skierowana do studentów i osób dorosłych obejmuje przede wszystkim prezentację walorów przyrodniczych, zasobów i działań powadzonych przez nadleśnictwo. Konkursy są formą edukacji, która cieszy się największym zainteresowaniem. Przygotowywane są głównie we współpracy ze szkołami. Obejmują wiedzę zdobywaną podczas edukacji szkolnej w ramach programów nauczania oraz podczas specjalnych zajęć obejmujących tematykę z zakresu leśnictwa i ochrony przyrody. Sprawdzane są następnie w formule współzawodnictwa i czynnego uczestnictwa
w zajęciach. Przedsięwzięcia te ukierunkowane są głównie na kreowanie zachowań i nabywanie umiejętności prowadzących do ograniczenia zaśmiecania środowiska
naturalnego. Dominują formy plastyczne, których tematyka wymaga posiadania wiedzy na temat otaczającej przyrody i skłania do kreowania zachowań proekologicznych.
Z pozostałych form edukacji prowadzonych przez nadleśnictwo na uwagę zasługują wystawy tworzone przez dzieci i uczniów szczególnie zaangażowanych w zdobywanie wiedzy o środowisku. Wystawy stają się coraz bardziej popularną formą edukacji, w którą angażują się uczniowie różnych szkół tworząc wspólne przedsięwzięcia.Przy Nadleśnictwie Maskulińskie istnieje od 2002 r. Zespół Sygnalistyki i Muzyki Myśliwskiej “Galindowe Rogi”, który bierze udział w wielu konkursach oraz spotkaniach propagując kulturę i obyczaje myśliwskie.
Ogródek dendrologiczny przy Ośrodku Edukacji Leśnej w Rucianem Nidzie
Skupia on niemal wszystkie występujące w Puszczy Piskiej gatunki drzew i krzewów.
Celem tego obiektu jest umożliwienie praktycznej nauki rozpoznawania gatunków roślin drzewiastych występujących w Puszczy Piskiej. W 2005 r. ekspozycja została powiększona o stojak z przekrojami drzew oraz przekrój ponad 300-letniego dębu. Leśna Wiata Edukacyjna na terenie wyłuszczarni nasion stwarza możliwość prowadzenia zajęć w terenie. Jest ona wyposażona w stoły i ławy, a także w palenisko.
Leśna ścieżka dydaktyczna “Ruciański las
Szlakiem starych dębów” posiada własny parking i prowadzi przez tereny o dużym zróżnicowaniu przyrodniczym i topograficznym dwoma szlakami o długości 2,5 i 4 km. Ścieżka biegnie przez lasy o dużym stopniu naturalności, ze starymi dębami, przez tereny podmokłe i zalewane.
Dla udostępnienia trasy został wykonany most przez ciek wodny, pomost dla ukazania walorów krajobrazowych i przyrodniczych jeziora Gaik oraz podesty prowadzące przez ols, teren podmokły i punkt widokowy nad jeziorem Guzianka.
Edukacja leśna społeczeństwa w Nadleśnictwie Maskulińskie prowadzona jest na bazie naturalnych walorów przyrodniczych, w oparciu o bazę edukacyjną i turystyczną:
- zwarty kompleks leśny, zarządzany przez Nadleśniczego Nadleśnictwa Maskulińskie, stanowiący centralną część Puszczy Piskiej i Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Mazurskie”;
- rezerwaty przyrody i lasy innych form ochrony przyrody;
- atrakcyjne turystycznie położenie;
- urozmaicony krajobraz pojezierny z malowniczymi jeziorami;
- infrastruktura turystyczna w granicach administracyjnych Nadleśnictwa;
- zabytkowa, pracująca i udostępniana do zwiedzania Wyłuszczarnia Nasion im. Zdzisława Borońskiego w Rucianem Nidzie;
- sala edukacyjno-konferencyjna Wojciechówka na terenie Wyłuszczarni;
- leśna ścieżka dydaktyczna „Śladami Gałczyńskiego” przy Muzeum K.I. Gałczyńskiego w Praniu;
- leśna ścieżka dydaktyczna „Kadzidłowski las” przy Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie;
- leśna ścieżka dydaktyczna „Wokół jeziora Chudek” przy Wyłuszczarni nasion;
- zagroda w leśnictwie Wejsuny;
- zadaszenia umożliwiające prowadzenie spotkań plenerowych na terenie Wyłuszczarni Nasion w Rucianem Nidzie, przy zagrodzie dziczej w Wejsunach i przy Hotelu „Zamordeje”;
- szkółka leśna „Lisiczyn”;
- Mazurski Park Krajobrazowy;
- Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie;
- Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu;
- samorządy znajdujące się w granicach administracyjnych Nadleśnictwa Maskulińskie;
- Polski Związek Łowiecki;
- Zakład Doświadczalny Polskiej Akademii Nauk w Popielnie;
- Muzeum Ziemi Piskiej w Piszu;
- Zespół Sygnalistyki i Muzyki Myśliwskiej „Galindowe Rogi” działający przy Nadleśnictwie Maskulińskie.
Źródło: www.bialystok.lasy.gov.pl