Zdjęciem tygodnia w konkursie ?Ekologia w Obiektywie? firmy Bayer została fotografia Adriana Ślązoka z Chorzowa. Fotografia ?W locie koszącym?, przedstawiająca wznoszącą się do lotu orzechówkę w lasach Puszczy Białowieskiej, podbiła serca internautów i zaciekawiła jurora!

Jak mówi autor nagrodzonej pracy, fotografią zajął się trochę z przypadku. Kiedy był dziennikarzem lokalnej gazety, postanowił kupić aparat, by ilustrować artykuły własnymi zdjęciami. – Chciałem nie tylko pisać, ale także robić zdjęcia. I tak właśnie narodziła się moja pasja. Od jakiegoś czasu szczególnie upodobałem sobie fotografię przyrodniczą, a dokładniej – fotografowanie ptaków.

Nagrodzone zdjęcie Adrian Ślązok zrobił podczas podróży przez Polskę w grudniu ubiegłego roku. – Chciałem zrobić zdjęcie bielika, ale niestety nie udało mi się to. W Puszczy Białowieskiej zrobiłem za to zdjęcie orzechówki – dodaje. Teraz dostrzega też uroki miejsc nie tak bardzo odległych. – Staram się teraz robić zdjęcia w pobliżu swojego miejsca zamieszkania – nie trzeba jechać na drugi koniec Polski, aby zrobić dobre zdjęcie. Wszędzie można znaleźć gatunki warte sfotografowania. O konkursie „Ekologia w Obiektywie” dowiedział się z jednego z portali fotograficznych.

W nagrodę autor zwycięskiego zdjęcia otrzyma prenumeratę magazynu Digital Foto Video. Weźmie też udział w wielkim finale, który rozstrzygnie się już w czerwcu 2011.
 
Komentarz jurora, Zbigniewa Włodarskiego:

Najczęściej podoba nam się, to, co dla nas niezwykłe, niedostępne. Nie każdy potrafi lub ma taką możliwość, by fotografować ptaki, chociaż z pewnością każdy by chciał. Pokażcie mi takiego fotografa, który choć raz nie zaczaił się ze swym aparatem na latających przyjaciół. Największą wartością fotografii jest połączenie jej z innymi fascynacjami, jak choćby w tym przypadku – sam autor tak o sobie mówi: moją fascynacją jest fotografowanie ptaków. A to oznacza, że wie o nich coraz więcej, świadomie wybiera tematy fotografowania, poszukuje rzadkich gatunków… te zalety można by mnożyć.

Internautom najbardziej spodobał się ten szary, niepozorny ptaszek w czasie lotu, musi być więc w tym zdjęciu coś, co przykuło ich uwagę. Szczerze mówiąc, nie wiem, co. Patrząc na to zdjęcie, pierwsza myśl, jaka przyszła mi do głowy, to taka – wybrałbym inną klatkę na konkurs. Bo z pewnością nie jest to ta jedna jedyna (zwłaszcza, gdy tego typu zdjęcia robione są aparatem cyfrowym). Ja wiem, że wybór zdjęcia nie jest łatwy, na tym polega urok uczestnictwa w konkursach fotograficznych, najpierw trzeba zmagać się ze sobą samym, potem dopiero z innymi. A dla każdego fotografa jego zdjęcie jest tym najbardziej udanym. W tym przypadku wybór fotografa potwierdzają internauci, choć wybór mieli bardzo duży. Może więc nie mam racji i chociaż fotografia szarego ptaszka nie budzi we mnie wielkich emocji powinienem zgodzić się z werdyktem, bo vox populi vox dei.

Konkurs „Ekologia w Obiektywie” organizuje już po raz jedenasty firma Bayer we współpracy z UNEP. Tematem tegorocznej edycji jest „Życie w lasach”. W konkursie mogą brać udział zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści. Przesłane przez nich prace są publikowane na stronie konkursu www.ekologiawobiektywie.pl i oceniane przez Internautów, którzy w głosowaniu wybierają zdjęcie tygodnia. Konkurs trwa dziewięć tygodni, od 7 marca do 8 maja 2011. Zwycięzców będzie wybierać profesjonalne jury, a prace nagrodzonych i wyróżnionych zostaną zaprezentowane na wielkoformatowej plenerowej wystawie na murach warszawskiego Barbakanu w czerwcu tego roku.

Organizatorzy zapraszają również na stronę www.ekologiawobiektywie.pl do działu rozrywka, gdzie znaleźć można edukacyjne animacje, EkoFotoŁamigłówkę, FotoPuzzle i Dziką Kartę.
Znajdź nas na Facebooku i śledź na bieżąco nowinki konkursowe
 

Fotografia „W locie koszącym” przedstawiaj wznoszącą się do lotu orzechówkę w lasach Puszczy Białowieskiej. / Fot. Adrian Ślązok

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię