150 tysięcy podpisów pod petycją za przeprowadzeniem gruntownej reformy Wspólnej Polityki Rybołówstwa, która pomoże ocalić zasoby ryb i zależny od nich sektor, zostało przekazanych Ulrice Rodust ? posłance sprawozdawcy w Komisji ds. Rybołóstwa Parlamentu Europejskiego.

Podpisy były zbierane w ramach akcji „Więcej ryb”, zorganizowanej przez międzynarodową organizację ekologiczną WWF.

Przez kilka dziesięcioleci europejscy ministrowie odpowiedzialni za rybołówstwo swoimi decyzjami doprowadzili do bankructwa mórz i oceanów, przyzwalając na rabunkowe połowy – mówi Piotr Prędki z WWF Polska. – W rezultacie 2/3 stad ryb występujących w unijnych wodach jest przełowione. Jeżeli UE nie zdecyduje się na gruntowną reformę Wspólnej Polityki Rybołówstwa, wiele z nich może bezpowrotnie zniknąć. Możemy to jeszcze zmienić, między innymi poprzez wprowadzenie wieloletnich planów zarządzania zapewniających zrównoważoną eksploatację poszczególnych stad ryb.

Oprócz 150 tysięcy podpisów, do Parlamentu Europejskiego trafiło dotychczas ponad 30 tysięcy e-maili z apelem do europosłów zasiadających w Komisji ds. Rybołówstwa. Wśród nich znalazło się już 5 tysięcy wiadomości wysłanych z Polski. Europejczycy zwracają się w nim do deputowanych z prośbą o powstrzymanie bankructwa, w jakim znalazły się morza i oceany. Będzie to miało wpływ również na kondycję sektora związanego z rybołówstwem, którego istnienie jest uzależnione od dobrego stanu stad poławianych ryb.

Szansa na uzdrowienie unijnej polityki rybołówstwa pojawia się raz na dziesięć lat. Patrząc na obecny stan zasobów, będący wynikiem 30 lat błędnego zarządzania wydaje się, że to ostatnia szansa na zmianę
– dodaje Prędki. – Mamy nadzieję, że głos mieszkańców Europy nie zostanie zignorowany i europosłowie uwzględnią postulaty, pod którymi podpisały się setki tysięcy ich wyborców.

WWF przypomina, że nadal można wysłać e-mail do europosłów zasiadających w Komisji ds. Rybołówstwa PE, wchodząc na stronę www.wwf.pl/petycjawpryb. Akcja wysyłania wiadomości do deputowanych potrwa do końca listopada.

WWF jest jedną z największych fundacji zajmujących się ochroną przyrody na całym świecie. W Polsce działa już od ponad 10 lat. Dowiedz się, jak możesz pomóc nam chronić życie na Ziemi. Wejdź na www.wwf.pl

? Paul Nicklen/National Geographic Stock / WWF-Canada

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię