W tym roku odbędzie się XVI edycja Akademii. Trzytygodniowa akademia letnia Wyzwania zrównoważonego rozwoju w Polsce to flagowe przedsięwzięcie edukacyjne Fundacji Sendzimira. Kurs odbywa się rokrocznie od 1998 roku. W dotychczasowych edycjach kursu wzięło udział ponad 410 osób, w tym około 40 z zagranicy.

Szkolenie cieszy się dużą popularnością w Polsce i za granicą, w zeszłym roku do udziału w nim zgłosiło się ponad 400 osób. Kurs adresowany jest do studentów i doktorantów, pracowników naukowych, przedstawicieli biznesu i administracji z państw regionu Morza Bałtyckiego.

Uczestnicy zazwyczaj wywodzą się z różnych dziedzin i specjalności, takich jak: ochrona i inżynieria środowiska, architektura, urbanistyka, zarządzanie, nauki ekonomiczne, rolnictwo, biologia, ekologia, sztuki piękne, historia, dziennikarstwo, nauki społeczne. Wszystkich łączy chęć zdobycia teoretycznej i praktycznej wiedzy z zakresu zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska.

Rekrutacja trwa do 4 marca 2013. Elementem rekrutacji do udziału w Akademii Letniej WZR są dwa etapy szkolenia e-learningowego.

Zrównoważony rozwój, począwszy od szczegółowego wyjaśnienia pojęcia, przez teoretyczne aspekty w różnych dziedzinach nauki i techniki, aż po warsztaty, zajęcia i projekty praktyczne. Na kursie odbywają się też zajęcia dodatkowe, takie jak nauka tańca, czy wycieczki terenowe integrujące grupę. Więcej o strukturze kursu można przeczytać tutaj.

W programie kursu znajdują się m.in.: wykłady, debaty, warsztaty, gry symulacyjne, zajęcia terenowe i praktyczne projekty, obejmujące swą tematyką zagadnienia z zakresu zrównoważonego rozwoju. Pod opieką doświadczonych instruktorów, kursanci realizują dwa duże praktyczne projekty, w ramach których podejmują próby wprowadzenia zasad zrównoważonego rozwoju do praktyki konkretnych firm i instytucji w pierwszym projekcie, a gmin i miast w drugim.

Tegoroczna edycja odbędzie się w okolicach Torunia. Kurs jest zielonym wydarzeniem, co oznacza, że organizatorzy starają się redukować negatywny wpływ na środowisko związany z kursem, poprzez m.in.: emisje związane z jego realizacją podlegają offsetowi (sadzenie drzew); wszystkie materiały szkoleniowe itp. produkowane są na materiałach pochodzących z recyklingu, jeśli to możliwe posiadających ekologiczne certyfikaty; organizatorzy nie stosują opakowań i produktów jednorazowych; wyżywienie w trakcie Akademii jest robione w miarę mozliwości z lokalnych produktów itp.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię