Dziś w Krakowie trwa świętowanie Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Przygotowany został ciekawy program – koniecznie zajrzyjcie w godz. 11.00 – 18.00 do namiotu na krakowskim Małym Rynku.

Policjanci z I Komisariatu Policji zapraszają na akcję bezpłatnego znakowania rowerów. Umieszczony na ramie roweru indywidualny numer rejestracyjny trafia do policyjnej komputerowej bazy danych; tak oznaczony jednoślad jest znacznie mniej atrakcyjny dla złodzieja, a w przypadku kradzieży policjantom łatwiej jest udowodnić kradzież i odzyskać sprzęt. Uwaga, każdy kto chce oznakować rower musi mieć przy sobie dowód tożsamości.

Inicjatywa Kraków Miastem Rowerów zaprasza do Strefy Obywatelskiej, gdzie będzie można złożyć podpis popierający akcje: „Rowerem na Zakupy” oraz „Rowerem Legalnie pod Prąd”. Przez cały dzień uczestnicy będą wnioskować o stojaki rowerowe przy sklepach i centrach handlowych, będą zbierać propozycje ulic, które warto otworzyć dla rowerzystów jadących pod prąd. Hasło "Kraków Miastem Rowerów" towarzyszy oddolnym działaniom na rzecz promocji ruchu rowerowego w naszym mieście od 1995 roku – mówi Jan Szpil z Inicjatywy Kraków Miastem Rowerów. Organizujemy Święto Cykliczne – największe miejskie wydarzenie rowerowe w Krakowie, comiesięczne Masy Krytyczne i od lat skutecznie prowadzimy różne akcje na rzecz rozbudowy infrastruktury rowerowej w Krakowie. Rowerzyści z KMR przedstawią też wyniki "Społecznego raportu o polityce i infrastrukturze rowerowej Miasta Krakowa" oraz dadzą praktyczne wskazówki jak poruszać się rowerem po Krakowie.

O godzinie 12.00 warto pojawić się na swoich bicyklach – zmierzymy razem jak dalego można dojechać rowerem w 15 minut z krakowskiego Rynku. W efekcie powstanie pierwsza mapa zasięgu roweru w Krakowie.

O "bezpiecznych przystaniach dla rowerzystów", czyli miejscach z certyfikatem Przyjazny Rowerom w Krakowie i Małopolsce, opowie Marcin Kasprzak z Fundacji Partnerstwo dla Środowiska. Bedzie też można zmierzyć swój ekologiczny odcisk i dowiedzieć się, jak go zmniejszyć. Dla miłośników rowerowych wędrówek przygotowaliśmy informacje o Zielonych Szlakach Greenways – wielofunkcyjnych korytarzach dla niezmotoryzowanych użytkowników.

O świecie w ruchu opowie nam Tomasz Kulpa z Politechniki Krakowskiej, będzie można zobaczyć symulacje ruchu drogowego, także na krakowskich przykładach! Dla najmłodszych przygotowaliśmy film "Zajączek Jaś marzy o przyjaznym świecie", w programie przewidziano kilka projekcji, więc można przyjść z maluchem na projekcję w dogodnej dla siebie porze.

Organizatorzy nie zaniedbają też tematu komunikacji miejskiej – perspektywy rowoju sieci tramwajowej przedstawi Platforma Komunikacyjna dla Krakowa.
Przez cały dzień do wygrania przewodniki po szlakach Greenways i nie tylko oraz rowerowe gadżety.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię