Stało się! Ktoś odciął dopływ ciepła z ciepłowni do miasta? Mieszkańcy, chcąc ogrzać swoje domy, spalają w starych piecach kiepski węgiel i odpady. Komisarz Dymski jest pochłonięty walką z niską emisją, dlatego trzeba jak najszybciej odkręcić zawór, by mieszkania znów były ogrzewane przez sieć ciepłowniczą.

Takie zadanie stoi przed osobami biorącymi udział w grze planszowej „Bez strachu po dachu”. Jednak aby udało się je wykonać, gracze muszą podołać licznym wyzwaniom dotyczącym niskiej emisji (pytania, rebusy i zagadki). – Gra ma wspierać edukację w zakresie niskiej emisji, zwłaszcza dzięki nauce poprzez zabawę. Grając, można się dowiedzieć, czego nie wolno spalić w piecu, dlaczego niska emisja jest większym zagrożeniem niż wysoka, co jest przyczyną tego zjawiska, czy też jaką karę finansową można zapłacić za spalanie śmieci w piecu – wyjaśnia jeden z twórców gry, Mikołaj Maternik, pracownik Działu Edukacji Ekologicznej firmy ABRYS.

Podczas gry zawodnicy wcielają się w rolę pogromców dymonów, którzy muszą jak najszybciej przebiec po dachach budynków, aby dotrzeć do zaworu, dzięki któremu do mieszkań znów popłynie ciepło z sieci ciepłowniczej. Gracz, który przemierzy planszę jako pierwszy, położy kres zanieczyszczającej powietrze niskiej emisji i zrodzonym z niej dymonom. Dymony to z kolei wydostające się z kominów stwory z trującego dymu, powstające wskutek spalania węgla o kiepskiej jakości i odpadów w przestarzałych piecach. Te stwory zrodzone z dymu czyhają na wyznaczonych polach planszy i mają dla graczy trudne zadania, dlatego każde starcie z dymonem jest niezwykle ekscytujące!  

Gra posiada także dodatkowy walor edukacyjny w postaci krótkiego komiksu, poruszającego problem niskiej emisji, w tym wyjaśniający m.in. przyczyny tego zjawiska.  

Grę planszową „Bez strachu po dachu” można zakupić TUTAJ

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię