Tworzymy zieloną przestrzeń w miastach głosi hasło promujące pierwszą edycję ogólnopolskiej akcji „Cała Polska Chodzi Boso”, która odbędzie się 3-5 czerwca we Wrocławiu, Katowicach i Trójmieście. Przedsięwzięcie będzie miało charakter otwartej imprezy na olbrzymiej platformie z naturalnej trawy.

Cała Polska Chodzi Boso to pierwsza tego typu akcja w Polsce, która mówi o poprawie jakości życia dzięki zachowaniu równowagi pomiędzy człowiekiem, środowiskiem a przemysłem, nie ograniczając się tylko do kwestii ekologii. Podmiotem akcji Cała Polska Chodzi Boso jest człowiek, a przedmiotem, wyrażana pojęciem „być”, nie „mieć”, jakość życia. Finał akcji odbywa się 5 czerwca w Światowy Dzień Środowiska Naturalnego.

Cała Polska Chodzi Boso jest odpowiedzią na rosnące tempo życia i zmieniający się styl życia. Akcja, skierowana do mieszkańców miast, w pełnym przekroju wiekowym, podejmuje tematykę człowieka w przestrzeni miejskiej i w przystępny sposób mówi o podnoszeniu jakości życia. Nadrzędnym tematem tegorocznej, pierwszej edycji akcji jest tworzenie zielonej przestrzeni. To ważny czynnik nierozerwalnie związany ze współczesnym stylem życia, zdrowym trybem życia i urbanistycznym projektowaniem nowoczesnych metropolii.

Od 3 do 5 czerwca powstanie platforma – zielone dywany z naturalnej trawy czyli „Strefy Zielonej energii”– gdzie zaprezentują się organizacje i podmioty, których działania nawiązują do głównych założeń akcji. Akcji będzie towarzyszył program artystyczny i edukacyjny, ze szczególnym uwzględnieniem obecności dzieci i osób starszych.

GDAŃSK

W Trójmieście akcja przybierze wyjątkową i rozbudowaną formę.

W sobotę, 28 maja wraz z Fundacją „Nasza Przestrzeń” podczas finału projektu „Write your rights”, w myśl idei, że każdy z nas ma prawo do życia w przyjaznej, zielonej atmosferze zazieleni się gdańskie podwórko przy ul. Ks. Zator Przytockiego 4  we Wrzeszczu. Projekt „Write your rights” ma na celu promowanie szeroko pojętej kultury praw człowieka rozumianej jako promowanie aktywnej postawy i prawa do uczestnictwa w życiu kulturalnym. Pierwsza edycja odnosiła się przede wszystkim do promocji wiedzy o Konwencji o Prawach Dziecka, tegoroczna będzie skoncentrowana na Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Projekt jest realizowany dzięki wsparciu finansowemu uzyskanemu w ramach konkursu Miasta Gdańsk, Biura Prezydenta ds. Kultury na rok 2011. Impreza odbywa się pod patronatem UNICEF-u oraz wpisuje się w starania Gdańska o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

W czwartek, 2 czerwca od godziny 10.00 zazielenimy dziedziniec Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej. Na swoim własnym dywanie z naturalnej trawy, studenci poruszą nie tylko ważne kwestie kształtowania i rewitalizacji Biskupiej Górki, ale także zaprezentują swoje pasje: odbędą się pokazy parkouru i tańca hiphopowego oraz rozmaite warsztaty, w tym związane z różnymi formami relaksu przed egzaminem. Planowany jest konkurs poetycki pod hasłem „Zielono mi w głowie”, w którym wystartują studenci GWSH, a którego rozstrzygnięcie nastąpi w dniu imprezy. Towarzyszyć będzie mu happening poetycki. Znajdzie się tam także miejsce dla zabawy dla najmłodszych mieszkańców dzielnicy, pokazy filmów i przedstawienie teatralne.

W piątek, 3 czerwca, akcja rusza pełna parą w całej Polsce. W Trójmieście, główne działania odbędą się na Targu Węglowym w Gdańsku, gdzie zostanie rozłożonych ponad 1000m2 naturalnej trawy. Natomiast w Sopocie na pl. Zdrojowym zostanie stworzona zielona strefa relaksu. Rozpoczniemy o godzinie 12.00 śniadaniem prasowym, podczas którego zostanie zaprezentowana idea akcji oraz szczegółowy harmonogram działań realizowanych przy współpracy z organizacjami partnerskimi. Partner akcji –   Zakład Utylizacyjny w Gdańsku Sp. z o.o. zaprezentuje działania realizowane w ramach programu Czyste Miasto Gdańsk. Później wraz z Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej, przedstawicielami samorządu, mieszkańcami i urbanistami będziemy dyskutować o problematyce kształtowania przestrzeni miejskiej. Przez całe trzy dni na naszym zielonym dywanie dziać będą się wszelkiego rodzaju atrakcje. Miejsce dla siebie znajdą zarówno najmłodsi, jak i starsi, sportowcy jak i miłośnicy rękodzieła. Zbudujemy wspólnie „Śmieciorzeźbę”, poćwiczymy jogę, wymienimy się ubraniami i innymi dodatkami. Wieczorem zrelaksować się będzie można oglądając filmy podróżnicze telewizji PLANETE i słuchając słuchowisk czasopisma „Bluszcz”. Akcję zakończymy w niedzielę wieczorem puszczając w niebo mnóstwo kolorowych latających lampionów z życzeniami.

Dziennie przeciętny Polak produkuje 1 kg śmieci. Cały kilogram plastikowych butelek, papierków po batonikach, puszek i kartoników po sokach. Gdyby wziąć całą Twoją klasę to będzie prawie 30 kg nikomu niepotrzebnych odpadków. Co można zrobić z taką górą śmieci?

Stwórzmy wspólnie ŚMIECIORZEŹBĘ!

Cała Polska Chodzi Boso i Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej zapraszają do wspólnego tworzenia Śmieciorzeźby, w piątek 3 czerwca od godziny 10.00 na Targu Węglowym w Gdańsku. Przynieście ze sobą jak największą ilość odpadów nadających się do recyklingu a mianowicie:
–        plastiku we wszelkiej postaci
–        różnego rodzaju puszek
–        wszelkiej barwy makulatury
–        mile widziane sznurki, linki i inne „ozdobniki”

To wszystko wraz z rzeźbiarzami i animatorami zamienimy razem w prawdziwe dzieło sztuki! Aby ekologii stało się zadość, później każdy z elementów oddamy do recyklingu.

Na stoisku Centrum będzie również możliwość sprawdzenia sił w konkursie rozpoznawania drzew. Na uczestników czekają nagrody. Bardzo prosimy o zgłaszanie grup na adres: [email protected]. W załączniku przesyłamy również szczegółowy program wszystkich wydarzeń w ramach akcji Cała Polska Chodzi Boso.
Przyjdź, zdejmij buty i stwórz z nami zieloną przestrzeń!

Sprawdź lokalizacje na www.calapolskachodziboso.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię