W tym roku przypada jubileuszowa piąta edycja konkursu „Złap zająca” dla branży chemicznej. Ten konkurs zmienił mój sposób patrzenia na otaczającą nas przyrodę, uwrażliwił na jej piękno i pozwolił odkryć jej ogromne bogactwo. To na potrzeby konkursu kupiłem profesjonalny aparat ? mówi Krzysztof Winnik z firmy ZAK, który ?łapie zająca? co roku.

Pomysł, by pracownicy firmy chemicznej fotografowali przyrodę, zrodził się w firmie ZAK z Kędzierzyna-Koźla. Tam konkurs został przeprowadzony po raz pierwszy sześć lat temu (wtedy były to jeszcze Zakłady Azotowe Kędzierzyn). Idea konkursu spodobała się nie tylko  w Kędzierzynie-Koźlu, ale w całej Polsce, więc szybko zaszczepiono go na grunt Programu „Odpowiedzialność i Troska”, którego firma jest realizatorem.  Przed nami  piąta  –  jubileuszowa edycja konkursu,  w którym udział weźmie 20 firm chemicznych skupionych  w Programie.

Idea uchwycenia na fotografii piękna otaczającej nas fauny i flory, przyświeca konkursowi  do dzisiaj. Integruje on ponadto załogi pracownicze zakładów chemicznych. To niezwykła okazja,  by przekonać się jakie zdjęcia robi sztygar, jak kadruje sterowniczy, a jak przyrodę postrzega specjalista ds. handlowych. Każdy pracownik może chwycić za aparat. Uczestnicy konkursu przyznają, że pozwala on rozwijać im swoje pasje – Ten konkurs zmienił mój sposób patrzenia na otaczającą nas przyrodę, uwrażliwił na jej piękno i pozwolił odkryć jej ogromne bogactwo. To na potrzeby konkursu kupiłem profesjonalny aparat– mówi Krzysztof Winnik z firmy ZAK, który „łapie zająca” co roku. Obecnie jego prace zwyciężają w ogólnopolskich konkursach fotograficznych.

W dotychczasowych edycjach „Złap zająca” uczestniczyły w sumie 23 programowe firmy. Jury w finałach krajowych konkursu oceniło do tej pory ok. 300 fotografii. Patronat honorowy  nad tegoroczną, jubileuszową edycją objął tradycyjnie Związek Polskich Fotografów Przyrody,  który ma swój Kodeks etyczny fotografii przyrodniczej. Muszą go przestrzegać wszyscy uczestnicy „Złap zająca”. Widać z roku na rok wzrost poziomu technicznego przedstawianych do oceny prac. Wynika to zapewne z kilku czynników, nie tylko lepszego sprzętu, jakim posługują się fotografujący, ale także rosnących umiejętności i doświadczenia w wyborze zdjęć zgłaszanych
do konkursu
– ocenia Łukasz Stępień ze Związku Polskich Fotografów Przyrody, który rokrocznie piastuje tytuł przewodniczącego jury. Patronat medialny nad tegoroczną edycją sprawuje Magazyn poświęcony fotografii przyrodniczej Foto Natura.

Wybór najlepszego zdjęcia to nie zawody sportowe, gdzie wystarczy skoczyć dalej lub pobiec szybciej. Dlatego formuła jaką Państwo przyjęli wydaje się być odpowiednia
– mówi o konkursie Grzegorz Sierocki z  Z.A. „Puławy”, który w ubiegłorocznej edycji zajął II miejsce.  Dodajmy, że Z. A. „Puławy”  to jedna z programowych firm (a jest ich 11), które brały udział  we wszystkich edycjach konkursu.  Organizatorem krajowym zmagań jest Sekretariat Programu „Odpowiedzialność i Troska”®,  który z okazji jubileuszu wprowadził do regulaminu nowość – uczestnicy mogą zgłaszać swoje fotografie w trzech kategoriach: Z życia roślin, Z życia zwierząt oraz Krajobraz i jego elementy. Mamy nadzieję, że dzięki temu zmagania będą jeszcze ciekawsze! – zapewnia Magdalena Ozimek z Sekretariatu Programu „Odpowiedzialność i Troska”.

W V edycji konkursu „Złap zająca”, która właśnie się rozpoczęła, swoje prace  zaprezentują pracownicy 20 programowych firm:
ANWIL., AZELIS POLAND  (dawniej ARNAUD POLSKA ), BASF POLSKA, Basell Orlen Polyolefins, Branżowa Organizacja Odzysku, FOSFAN, GROLMAN, Inowrocławskie Kopalnie Soli „Solino”, Kosmet-Rokita, LUVENA, ORLEN Asfalt, PCC Rokita, PETROCHEMIA – BLACHOWNIA, PKN ORLEN, Zakłady Azotowe „PUŁAWY”, Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach , Zakłady Chemiczne „Organika-Sarzyna”, Zakłady Chemiczne „POLICE”, Zakłady Chemiczne ZACHEM, ZAK.

Czy uczestnicy dotychczasowych edycji konkursu mają jakieś marzenia związane z fotografią?

Chyba jak każdy, kto fotografuje – zrobić zdjęcie na tyle trafne, żeby być rozpoznawalnym wśród szerokiego grona fotograficznych amatorów” – mówi Marek Urbanek z  Zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościcach, zwycięzca drugiej edycji. „Chciałbym podjąć współpracę z wydawnictwami w zakresie fotografii wędkarsko-przyrodniczej” – twierdzi natomiast Patryk Skorupa z Zakładów Chemicznych „Police”, który w ostatniej edycji zdobył III miejsce. „Każde spotkanie z przyrodą, szczególnie z  aparatem w ręku, jest swego rodzaju przygodą
– dodaje.

Ogłoszenie wyników V edycji planowane jest podczas Forum Branży Chemicznej w Toruniu  (12 – 14 października 2011 r.), a wystawa pokonkursowa pod koniec roku. Informacje o poprzednich edycjach, regulamin tegorocznej,  a także zdjęcia wszystkich edycji można znaleźć na stronie: www.rc.com.pl.

   
 

Piotr Majder – zwycięzca IV edycji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię