Chcesz wiedzieć jakie ptaki zimują w Twojej okolicy? Ruszaj w teren 29 i 30 stycznia. W ostatnią sobotę i niedzielę stycznia OTOP zaprasza na Zimowe Ptakoliczenie. Dołącz do akcji Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków i policz ptaki, które zimę spędzają w sąsiedztwie siedzib człowieka.

Gdzie i dlaczego liczymy ptaki zimą?
* Liczymy ptaki, które zimą można spotkać w bliskim sąsiedztwie naszych domów, w mieście i na wsi – w parkach, ogrodach, na skwerach, podwórkach szkolnych i domowych, a także ptaki odwiedzające karmniki.
 * Chcemy wiedzieć jak radzą sobie ptaki, które zostają u nas na zimę. To ciekawe obserwować czy i które gatunki w ostatnich latach zostają u nas chętniej niż kiedyś, lub też kiedy mają miejsce szczególnie liczne naloty jemiołuszki, przylatującej do nas z dalekiego północnego-wschodu Europy i z Azji.
 * Dla uczestników Zimowego Ptakoliczenia to okazja do upewnienia się (a dla niektórych wręcz dowiedzenia się) jakie gatunki zimują w najbliższej im okolicy.

Nie wahaj się – i Ty możesz liczyć ptaki
* To nie trudne. Różnorodność zimujacych u nas gatunków nie jest duża. Większość być może już znasz. Rozponawanie ptaków ułatwi Ci lista gatunków najczęściej obserwowanych zimą w Polsce wraz z ich opisem i zdjęciem na stronie OTOP
* Jak liczyć ptaki w terenie lub przy karmniku tak, żeby popełnić jak najmniej błędów? – wskazówki znajdziesz również na stronie OTOP . Pamiętaj! – jeśli nie jesteś pewna/y, czy dobrze rozpoznajesz gatunek, nie dopasowuj do niego nazwy na siłę! Lepiej pomiń go w swoich notatkach.
* Na wycieczkę połączoną z liczeniem ptaków możesz pójść z rodziną, z klasą (powiadom swojego nauczyciela o Zimowym Ptakoliczeniu!) lub dołącz do jednej z wycieczek organizowanych przez wolontariuszy OTOP w kraju.
* Sprawdź na liście zamieszczonej na stronie OTOP czy w Twojej okolicy planowana jest taka wycieczka

Wyniki Zimowego Ptakoliczenia
* Wyniki liczenia należy zapisać na karcie obserwacji (do pobrania poniżej).
* Kartę obserwacji ze swoimi wynikami możesz przesłać do 15 lutego 2011 r. na adres korespondencyjny: OTOP, ul. Odrowąża 27, 05-270 Marki k. Warszawy lub w wersji elektronicznej na adres: [email protected] .
* Wyniki obserwacji możesz także zapisać w internetowej bazie danych AwiBaza (www.awibaza.pl). W polu "cel obserwacji" zapisz "Zimowe Ptakoliczenie 2011".

Ptak zimy 2011 – jemiołuszka

W tym roku Zimowemu Ptakoliczeniu patronuje jeden z bardziej kolorowych ptaków zimujących w Polsce, zimowy przybysz z północnych rejonów Eurazji – jemiołuszka. Wypatrujemy jej co roku już od października. Niezawodnie pojawia się, czasami mniej, a czasami nawet bardzo, bardzo licznie. O tym, dlaczego jemiołuszka rusza w drogę na zimę w nasze rejony, skąd pochodzi jej nazwa, a także co tak na prawdę jest jej przysmakiem, czytaj w artykule Antka Marczewskiego na stronie OTOP

Konkurs Zimowego Ptakoliczenia
Już dziś zaplanuj i obmyśl swój rysunek! OTOP ogłasza konkurs plastyczny na portalu OTOP Junior! Do wygrania: książki: "Natura 2000. Ochrona różnorodności biologicznej Europy" oraz "Obserwujemy ptaki. Poradnik dla początkujących" (aut. Ch. David, U. Mike, Wydawnictwo MUZA), roczna prenumerata kwartalnika OTOP "Ptaki", kalendarze ze zdjęciami ptaków na 2011 r., torby bawełniane z logo OTOP oraz metalowe znaczki z wizerunkami ptaków.

Regulamin:
1. Tematem konkursu jest jemiołuszka – ptak Zimowego Ptakoliczenia 2011.
2. W konkursie wyłonione zostaną najciekawsze prace plastyczne, przedstawiające jemiołuszkę, wykonane dowolną techniką. Inspiracją dla pracy konkursowej może być zdjęcie lub rysunek z przewodników. Rysunek zgłoszony na konkurs musi być jednak oryginalną, twórczą pracą jego autora. Prace odtwórcze, które są dokładną kopią pracy innego autora (będą powtarzały sytuację, otoczenie, układ gałązek, itp.) nie będą przez Komisję oceniane.
3. W konkursie mogą wziąć udział zarejestrowani młodzi użytkownicy portalu www.otopjunior.org.pl.
4. Miejscem zamieszczania zdjęć jest galeria konkursowa  zatytułowana „Jemiołuszka – konkurs Zimowego Ptakoliczenia 2011” na portalu www.otopjunior.org.pl. Będzie ona dostępna w Galeriach Publicznych portalu od 29 stycznia.
5. Uczestnik konkursu sam umieszcza pracę w galerii konkursowej.
6. Konkurs odbędzie się w dwóch kategoriach wiekowych: do lat 10 oraz do lat 16.
7. Przystępujący do konkursu zgłasza swój udział na adres: [email protected] listem o treści: „Zgłaszam swoją pracę do konkursu Zimowego Ptakoliczenia 2011. Zapewniam, że jestem jej autorem. Mam xx lat." Prosimy o podanie wieku. Zgłoszenie należy podpisać nickiem Klubowicza.
8. Uczestnik konkursu może w galerii zamieścić nie więcej niż 2 swoje prace.
9. W konkursie mogą wziąć udział prace niepokazywane jeszcze w galerii Klubowicza.
10. W konkursie nie mogą brać udziału moderatorzy, ich rodziny oraz rodziny pracowników OTOP.
11. Termin konkursu: Prace można zamieszczać w galerii konkursowej portalu w terminie 29 stycznia – 8 lutego 2011.
12. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 17 lutego 2011 r. Wyniki konkursu będą ogłoszone na portalu www.otopjunior.org.pl.
13. Zwycięzcy konkursy będą powiadomieni o wynikach poprzez pocztę portalu i poproszeni o podanie swoich danych korespondencyjnych. Nagrody rzeczowe zostaną przesłane pocztą.
14. Prace zgłoszone na konkurs będą mogły zostać opublikowane w wydawnictwach OTOP.

Źródło: OTOP

 

Jemiołuszka – Ptak Zimy 2011. / Fot. Cezary Korkosz, OTOP

Jemiołuszki gnieżdżą się w rozległych lasach iglastych i mieszanych północnych partii Eurazji i Ameryki. / Fot. Cezary Korkosz

Kos to jeden z najczęściej obserwowanych zimą gatunków. / Fot. Archiwum OTOP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię