Organizacja ekologiczna WWF sprawdziła, jak wygląda status ochrony zagrożonych gatunków nosorożców, tygrysów i słoni. Z przygotowanego na jej zlecenie raportu wynika, że Afryka i Azja zmagają się z najwyższym w historii poziomem kłusownictwa i nielegalnego handlu kością słoniową, rogiem nosorożca i produktami wykonanymi z tygrysa.

WWF przyjrzał się 23 krajom uważanym za państwa, stanowiące źródło surowca dla produktów zawierających zagrożone gatunki zwierząt, te które są krajami tranzytowymi, a także takie, które nabywają najwięcej nielegalnych produktów. W zależności od stanu ochrony słoni, nosorożców i tygrysów każde z ocenianych państw otrzymało od WWF zieloną, żółtą lub czerwoną kartkę.

Z raportu WWF wynika, że nielegalne praktyki mają miejsce we wszystkich badanych krajach. Najgorzej w rankingu WWF wypadł Wietnam. Otrzymał aż dwie czerwone kartki – za stan ochrony nosorożca oraz tygrysa. Wietnam, jako główny odbiorca rogu nosorożca, spowodował drastyczny wzrost kłusownictwa w Republice Południowej Afryki – tylko w 2011 roku w RPA zginęło aż 448 nosorożców. Z kolei RPA za nieskuteczną ochronę nosorożca przed kłusownikami otrzymała od WWF ostrzegawczą żółtą kartkę.

Najwyższa pora, aby Wietnam zaczął walczyć z nielegalnym handlem rogiem nosorożca – mówi Magdalena Gołębiewska z WWF Polska. – Urzędnicy powinni przyjrzeć się zapisom prawnym, rozważyć zaostrzenie kar dla kłusowników i ukrócić nielegalny proceder, zwracając szczególną uwagę na ogłoszenia zamieszczane w Internecie.

WWF zwraca również uwagę na czarny rynek kości słoniowej w Chinach. Chiny otrzymały żółta kartkę za ochronę zagrożonych wyginięciem słoni.

Duży napływ produktów z kości słoniowej do Chin sugeruje, że towar może być sprzedawany nielegalnie – dodaje Gołębiewska. – Dlatego Chiny powinny wzmocnić system kontroli handlu kością słoniową i zaostrzyć obowiązujące prawo. Osoby uczestniczące w przemycie powinny ponieść odpowiedzialność i zostać surowo ukarane.

Co roku dziesiątki tysięcy słoni stają się ofiarami kłusowników w Afryce. Cenne kły i produkty z kości słoniowej trafiają na rynek w Chinach i Tajlandii. Tajlandia otrzymała od WWF czerwoną kartkę za nie podejmowanie działań zmierzających do wyeliminowania luki prawnej, która ułatwia kłusownikom handel towarem pochodzącym z nielegalnych źródeł.

W Tajlandii nielegalne produkty wykonane z kości słoniowej można kupić w małych sklepach – tłumaczy Gołębiewska. – Turyści często nie są świadomi, że kupują pamiątki pochodzące z nielegalnego źródła. Rząd Tajlandii nie reaguje na apel organizacji pozarządowych i nie stara się ograniczyć tego procederu.

Nielegalne polowania osiągnęły krytycznie wysoki poziom w Afryce Środkowej, gdzie słonie znalazły się na granicy przetrwania. Tylko w tym roku w parku narodowym w Kamerunie podczas jednego polowania zabito ponad sto słoni. Większość państw Afryki Środkowej otrzymała żółtą lub czerwoną kartkę

W rankingu WWF najlepiej wypadły Nepal i Indie, które dostały zieloną kartkę za wszystkie trzy gatunki zwierząt. W 2011 roku w Nepalu nie odnotowano żadnego przypadku polowania na nosorożce, co jest rezultatem wprowadzenia nowego prawa.

Źródło: Organizacja Ekologiczna WWF, www.wwf.pl, fot. sxc.hu

nowe zdjęcie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię