Nadchodzi wielkie Święto Papieru, impreza plenerowa z atrakcjami dla dzieci i dorosłych. Nie byłeś w Dusznikach? Jest okazja! Odwiedź zabytkowy młyn papierniczy, weź udział w quizie i warsztatach z origami, zrób samodzielnie kartkę papieru.

Od dwunastu lat pracownicy Muzeum Papiernictwa organizują dla zwiedzających Święto Papieru, rodzinną imprezę, której głównym celem jest popularyzowanie wiedzy o papierze i jego historii, jednak w przystępny dla wszystkich sposób, czyli poprzez zabawę i samodzielny udział w warsztatach. Taka forma spędzania wolnego czasu rok rocznie przyciąga do papierni tysiące zainteresowanych. Tegoroczny festyn odbędzie się 28 i 29 lipca w godzinach od 10.00 do 18.00 – niemal równo 450 lat od zapisania w dokumentach pierwszej informacji o młynie.

Atrakcje w młynie
W tych dniach planujemy m.in. prezentację wystawy sztuki papieru Marii Diduch „Wewnętrzny ład przestrzeni" oraz warsztaty, podczas których każdy może samodzielnie wyczerpać kartkę papieru lub zabarwić ją historycznymi metodami: marmoryzowania czy shibori.

– Uczestnicy XII edycji mogą również wziąć udział w zajęciach origami, kaligrafii, badania właściwości papieru przy użyciu urządzeń metrologicznych, drukowania XIX-wieczną maszyną typograficzną, jak również samodzielnie wykonać sobie strój z papieru i zaprezentować go podczas muzealnych pokazów mody – opowiada Marta Nowicka z Muzeum Papiernictwa. Dla bardziej odważnych przygotowano konkursy: wiedzy o dusznickiej papierni o nagrodę Dyrektora Muzeum Papiernictwa, zręcznościowy, wymagający sprawności fizycznej w podnoszeniu sztangi o nagrodę Prezesa firmy Mondi Świecie, na najciekawszą pamiątkę zaprezentowaną podczas Święta Papieru o nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego czy przyrodniczo-podróżniczy przygotowany przez portal znanenieznane.pl.

Kapsuła czasu
Dużym wydarzeniem podczas pierwszego dnia festynu będzie również uroczyste odtworzenie partnerstwa w 15. jego rocznicę, pomiędzy Dusznikami-Zdrojem a Novym Městem nad Metují (z Republiki Czeskiej). „Kapsuła czasu" zawierająca dokument, spisany oczywiście na papierze wykonanym w młynie, zostanie uroczyście zakopana na dusznickim Placu Warszawy.

Sobotni wieczór goście spędzą przy muzyce dawnej zespołu Allegro z Zabrza.

Podczas imprezy wstęp do Muzeum jest bezpłatny!
Patronaty honorowy nad Świętem Papieru objął Marszałek Województwa Dolnośląskiego Rafał Jurkowlaniec oraz Dolnośląska Organizacja Turystyczna.

PROGRAM XII edycji Święta Papieru

Sobota 28.07.2012 r.

1000 – rozpoczęcie Święta Papieru,

1000-1800 – pokazy i warsztaty czerpania, barwienia, drukowania metodą typograficzną i in.,

1200 – 1330 – podpisanie aktów partnerstwa pomiędzy miastami Dusznik-Zdrój i Nove Mesto z Republiki Czeskiej, koncert orkiestry z Czech,

1600 – prezentacja wystawy „Wewnętrzny ład przestrzeni" Marii Diduch – artystki sztuki papieru,

1700 – koncert zespołu muzyki dawnej Allegro,

11.00, 14.00, 15.00 – konkursy: wiedzy o dusznickim młynie papierniczym, zręczności papierowej (m.in. podnoszenie sztangi z papieru), plastyczne dla dzieci, o najlepszą pamiątkę regionalną zaprezentowaną na Święcie Papieru (o nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego).

Niedziela 29.07.2012 r.

1000 – rozpoczęcie imprezy,

1000-1800 – pokazy i warsztaty czerpania, barwienia, drukowania metodą typograficzną i in.,

1100, 1400, 1500 – konkursy: wiedzy o dusznickim młynie papierniczym, zręczności papierowej (m.in. podnoszenie sztangi z papieru),

1600- konkurs podróżniczo-historyczny „znanenieznane.pl".

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju
ul. Kłodzka 42, 57-340 Duszniki Zdrój
tel: + 48 74 862 74 00
e-mail: [email protected]

XII Święto Papieru

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię