Dzieci poznają magię recyklingu

Ponad 1130 przedszkolaków z gminy Piaseczno wzięło udział w spektaklach edukacyjnych poświęconych gospodarce odpadami pn. „Czysta Ziemia Ziemowita”. Przedstawienia były elementem realizowanej przez Gminę Piaseczno kampanii edukacyjnej „Odpadów mniej – ziemi lżej”.

Spektakle, które w jedenastu piaseczyńskich przedszkolach odbyły się 14 i 15 listopada 2023 r., poruszały tematykę zaśmiecania planety, właściwego postępowania z odpadami, ich recyklingu, zakazu spalania oraz konieczności minimalizacji wytwarzania śmieci. Jego bohaterami był kolorowe ptaki – Ziemowit i papuga Rózia oraz czarodziej Czarek.

Segregacja to nie magia

Przedstawienie opowiadało historię Czarodzieja Czarka, który nie potrafił właściwie postępować ze znalezionymi odpadami. Jego nauczycielami stali się więc Ziemowit i Rózia, którzy za pomocą wierszowanych porad wyjaśnili bohaterowi zasady segregacji odpadów oraz wskazali, że niewłaściwe postępowanie z nimi (np. ich spalanie lub porzucanie w środowisku) ma poważne konsekwencje dla środowiska, zdrowia ludzi oraz całej przyrody. Czarek, poznawszy tajniki segregacji, razem z dziećmi podjął próbę posegregowania porzuconych w środowisku odpadów, wyjaśniając przy tym kwestie postępowania z kartonikami po mleku, szklanymi opakowaniami oraz bioodpadami. Bohater zwracał także uwagę, że nie wszystkie przedmioty nadają się do wyrzucenia, a wiele z nich można przekazać komuś, kto zdoła je wykorzystać ponownie. Czarodziej z pomocą ptaków wyjaśnił też dzieciom, na czym polega recykling, wskazując, że to właśnie ż niemu z odpadów możemy otrzymać nowe, przydatne przedmioty, jak np. zabawki, zeszyty czy ubrania. Na koniec Ziemowit i Rózia zadawali dzieciom zagadki dotyczące segregacji, by za ich poprawne rozwiązanie móc wręczyć najmłodszym książeczki z rebusami. Publikacje te były jednym z elementów  kampanii „Odpadów mniej – ziemi lżej”. Dzięki książkom zawierającym zadania, rebusy oraz kolorowanki najmłodsi utrwalą poznane podczas spektaklu zasady segregacji odpadów. W ten sposób poprzez zabawę zwiększana jest wiedza dzieci na temat właściwego postępowania z odpadami.

Za sprawą przedstawienia odbiorcy nie tylko uczyli się segregacji odpadów, ale także dowiadywali się, jakie skutki dla ludzi i środowiska ma niewłaściwe postępowanie z odpadami. Dzięki temu w przyszłości ci młodzi ludzie będą bardziej wrażliwi na otaczającą przyrodę i chętniej zaangażują się w działania, mające na celu ochronę środowiska.

Spektakl pn. „Czysta Ziemia Ziemowita” był jednym z elementów kampanii edukacyjnej  Wydziału Gospodarki Odpadami, realizowanej pn. „Odpadów mniej – ziemi lżej”. W jej ramach, odbył się konkurs wiedzy o odpadach, zorganizowano stoisko edukacyjne, a także przygotowano książeczkę z zadaniami dla przedszkolaków.

 Więcej informacji na temat działań Wydziału Gospodarki Odpadami znajduje się na stronie: https://odpady.piaseczno.eu/

„Kampania edukacyjno-informacyjna Wydziału Gospodarki Odpadami Urzędu Miasta
i Gminy Piaseczno”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię