Czy niska emisja oznacza małą ilość zanieczyszczeń wprowadzanych do powietrza czy może emisję z niskich, sięgających maksymalnie 40 metrów kominów? Czy rozwiązaniem problemu z jakością powietrza w mieście jest wymiana ogrzewania na odnawialne źródło energii? To tylko kilka z wielu pytań, które pojawiły się podczas wydarzenia, organizowanego przez Urząd Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego podczas Dni Ostrowca 2017. 

Urząd Miasta Ostrowca w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej „Czyste powietrze” wykorzystało okazję, jaką jest duża impreza miejska, organizowana podczas Dni Ostrowca, by edukować mieszkańców o możliwych skutkach niskiej emisji i sposobach jej przeciwdziałania.

W niedzielny poranek grupa gimnazjalistów, tworzących EKODRUŻYNY, wzięła udział w prelekcji na temat niskiej emisji, podczas której dowiedzieli się, co to jest niska emisja, dlaczego jest ona problemem w naszym kraju, jakie skutki może powodować, a także, jakie są sposoby przeciwdziałania temu zjawisku. Drugą część spotkania, które poprowadziła Małgorzata Masłowska-Bandosz, kierownik Działu Edukacji Ekologicznej, poświęcono właśnie tematowi edukacji. – Edukacja ekologiczna w zakresie niskiej emisji jest niezbędna, bez niej żadne działania, mające na celu poprawę jakości powietrza, nie miałyby szansy powodzenia. Ludzie muszą widzieć sens zmian, które chcemy wprowadzić, a te argumenty, które dotyczą naszego zdrowia, życia i pieniędzy są bardzo przemawiające – wyjaśniła M. Masłowska-Bandosz.

Działania edukacyjne dotyczące niskiej emisji były prowadzone również w Parku Miejskim. Można tam było wziąć udział m.in. w konkursie, poświęconym niskiej emisji, za co w nagrodę można było otrzymać komiks „Komisarz Dymski. Misja bohaterów”, a także konkursie plastycznym, polegającym na przygotowaniu pracy plastycznej w temacie niskiej emisji. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty kreatywnego wykorzystania odpadów – podczas nich tworzono breloki z korka po winie, a także bransoletki ze starych koszulek t-shirt. O sposobach wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych dowiedzieć się można było na stanowisku „Kilowaty zabawy”, na którym dostępne były zestawy odnawialnych źródeł energii.

Na stoisku dostępne były także puzzle XXL o tematyce ekologicznej, a najsprytniejsi i najszybsi uczestnicy Eko_zmagań otrzymywali plecaki, piłki oraz kubki.

Piękna pogoda oraz mnogość atrakcji spowodowały, że ekostoisko Urzędu Miasta Ostrowca odwiedziło mnóstwo mieszkańców.

logo_wfosigw_large-300x300

Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

GALERIA ZDJĘĆ

« z 2 »

Fot. Archiwum ABRYS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię