Sadzonki kwiatów balkonowych i drzew za surowce wtórne, występy dzieci i młodzieży krakowskich szkół, prezentacje proekologicznych inwestycji, wycieczki piesze i rowerowe – Kraków po raz trzynasty włącza się w międzynarodowe obchody Dni Ziemi.

W tym roku gospodarzem większości imprez będzie ponownie Nowa Huta.

Dni Ziemi to pewien symbol myślenia o środowisku i jedno z naszych kluczowych działań w ramach edukacji ekologicznej – mówiła Małgorzata Mrugała, dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska UMK podczas prezentacji tegorocznych obchodów święta naszej planety.

Rok 2010 został ustanowiony przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Różnorodności Biologicznej. Dlatego też tegoroczne ogólnopolskie obchody Dnia Ziemi przebiegać będą pod hasłem „RÓŻNORODNOŚĆ W NAS, BIORÓŻNORODNOŚĆ WOKÓŁ NAS”.

Kraków już trzynasty raz z rzędu włącza się w ogólnoświatowe obchody Dni Ziemi. Przez dwa tygodnie szkoły, placówki oświatowe, domy kultury i organizacje pozarządowe angażują się w ekologiczne działania. Przygotowują spektakle, wystawy, sprzątają tereny wokół szkół, sadzą drzewa, organizują rajdy rowerowe i wycieczki piesze – informowała dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska. Wśród nowości tegorocznych obchodów są szkolenia dla zarządców i właścicieli nieruchomości w zakresie pielęgnacji zieleni. Prowadzą je pracownicy Wydziału Kształtowania Środowiska. Dwa z nich odbyły się już w marcu i kwietniu. Są jeszcze wolne miejsca na szkolenie przewidziane na 23 kwietnia. Można się zgłaszać telefonicznie pod numerem 12-616-88-99 – zachęcała Małgorzata Mrugała.

Dziesiąty raz z rzędu imprezy odbywające się na terenie naszego miasta w ramach Dni Ziemi wieńczy Krakowska Wystawa Ekologiczna, która odbędzie się 23 i 24 kwietnia przy alei Róż w Nowej Hucie. Jak co roku na mieszkańców czeka wiele atrakcji. Osoby, które przyniosą 20 butelek PET, 20 puszek aluminiowych lub tyle samo zużytych baterii otrzymają sadzonki kwiatów balkonowych i drzew. Zbiórka surowców odbywać się będzie w piątek i sobotę, w godzinach 11.00 – 16.00 lub do wyczerpania zapasów – wskazywała dyrektor Mrugała. Przygotowano około 8 tysięcy sztuk sadzonek, wśród nich pelargonie i wrzosy.

W tym roku będzie można oddać zbędne termometry rtęciowe, które zgodnie z unijną dyrektywą zostały wycofane z obrotu. W zamian każdy otrzyma atrakcyjny upominek. Na estradzie odbędą się występu dzieci i młodzieży. Jednak z uwagi na katastrofę lotniczą pod Smoleńskiem, zrezygnowano z zapowiadanego wcześniej koncertu zespołu WU-HAE. Przewidziano warsztaty o tematyce ekologicznej i prezentacje inwestycji ekologicznych, realizowane przez jednostki i spółki miejskie. Inspektorzy Wydziału Kształtowania Środowiska będą udzielać informacji na temat przepisów dotyczących usuwania drzew i krzewów. Działać będzie kalkulator dwutlenku węgla. Nie zabraknie wycieczek rowerowych oraz pieszych, organizowanych przez Stowarzyszenie na rzecz Nowej Huty.

Tradycyjnie w akcje w ramach Dni Ziemi włączą się też przedstawiciele władz miasta. Tym razem 45 młodych okazów klonów czerwonych, jarzębów i jesionów przybędzie na jednym ze skwerów w os. 2 Pułku Lotniczego.

Dzień Ziemi to impreza o długoletniej tradycji. Po raz pierwszy świętowano ją w Stanach Zjednoczonych, 22 kwietnia 1970 roku. Dwadzieścia lat później ten dzień obchodzony był już na całym świecie. W 140 krajach w marszach, happeningach i paradach wzięło udział 200 milionów osób. W okolicznościowych ulotkach apelowano o oszczędzanie wody, ratowanie lasów tropikalnych i ograniczenie emisji gazów wywołujących kwaśne deszcze.

W Polsce Dzień Ziemi świętowany jest od kilkunastu lat. Po raz pierwszy obchody zorganizowano w Warszawie w 1990 roku. Obecnie impreza ma charakter ogólnokrajowy. Celem Dni Ziemi jest zwrócenie uwagi mieszkańców na problemy związane ze stanem środowiska naturalnego i jego ochroną. To także okazja do mądrej, ciekawej zabawy, zdobycia rzetelnej wiedzy na tematy związane z ekologią oraz spotkania ludzi zainteresowanych podobnymi problemami. Każdego roku biorą w nim udział dziesiątki tysięcy osób z całej Polski.

Szczegółowy program obchodów Dni Ziemi w Krakowie dostępny jest na stronie www.krakow.pl.
 

Dziesiąty raz z rzędu imprezy odbywające się na terenie naszego miasta w ramach Dni Ziemi wieńczy Krakowska Wystawa Ekologiczna, która odbędzie się 23 i 24 kwietnia przy alei Róż w Nowej Hucie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię