Zaledwie pięćdziesiąt kilometrów na północny wschód od Wrocławia rozciąga się niezwykła kraina. To Dolina Baryczy ? królestwo ptaków, największy kompleks stawów w Europie, jeden z najbardziej urokliwych i cennych przyrodniczo miejsc Polski. Ten prawdziwy raj dla miłośników przyrody pozostaje wciąż nieodkryty.

Dolina Baryczy położona jest na granicy dwóch regionów Polski – Dolnego Śląska i Wielkopolski. Przebiegają przez nią szlaki komunikacyjne, łączące stolice tych regionów, czyli Wrocław i Poznań. Park Krajobrazowy Dolina Baryczy to park krajobrazowy w województwie dolnośląskim i wielkopolskim, położony między Żmigrodem i Przygodzicami.

Park krajobrazowy obejmuje swoim zasięgiem 3 typy siedlisk: stawy rybne, podmokłe łąki i lasy. Obszar Parku objęty jest konwencją ochrony środowisk wodnych z Ramsar. Europejska Ostoja Ptaków – występuje tu około 300 gatunków. Jednocześnie Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków „Dolina Baryczy” w ramach europejskiej sieci Natura2000. Na terenie Parku znajduje się także jeden z największych w Europie kompleks stawów rybnych, w skład którego wchodzi m.in. prawie 300 stawów w rejonie Milicza i Żmigrodu.

Rzeka Barycz liczy sobie 133 km długości. Zaczyna swój bieg na bagnach koło Ostrowa Wielkopolskiego, a kończy go, wpadając do Odry w okolicach Wyszanowa pod Szlichtyngową. Miejsca te jak nawias zamykają jeden z bardziej urokliwych zakątków Polski, na który składa się mozaika stawów, mokradeł, lasów, pól oraz łąk.

To właśnie Dolina Baryczy – prawdziwy raj dla miłośników przyrody i historii. Ci pierwsi nad Baryczą znajdą chociażby drugi co do wielkości w Polsce rezerwat przyrody, czyli zaliczane do najcenniejszych ekosystemów na świecie „Stawy Milickie”.

Na tych drugich czekają tu wspaniałe pałace, otoczone starymi parkami, ciekawe kościoły, budynki kamieniczki z muru pruskiego i wiejskie chaty wzniesione z rudy darniowej. Co ciekawe i jedni i drudzy będą się często mijać w wędrówkach śladami swoich fascynacji. Bo Dolina Baryczy to jedno z niewielu miejsc, w których unikalny i cenny przyrodniczo ekosystem powstał w dużym stopniu na skutek działalności człowieka.

Symbolem, a zarazem doskonałą ilustracją tych zależności jest chociażby Grabownica: największy i zarazem jeden z najpiękniejszych stawów, będący siedliskiem niezliczonej ilości ptaków, którego wody piętrzy zabytkowy drewniany jaz, będący majstersztykiem XIX-wiecznej hydrotechniki.

Obecnie spora część obszaru Doliny Baryczy objęta jest siecią Natura 2000, znajduje się tu również największy w Polsce Park Krajobrazowy.

Barycz liczy sobie 133 km długości. Zaczyna swój bieg na bagnach koło Ostrowa Wielkopolskiego, a kończy go, wpadając do Odry w okolicach Wyszanowa pod Szlichtyngową. Miejsca te jak nawias zamykają jeden z bardziej urokliwych zakątków Polski, na który składa się mozaika stawów, mokradeł, lasów, pól oraz łąk.

To właśnie Dolina Baryczy – prawdziwy raj dla miłośników przyrody i historii. Ci pierwsi nad Baryczą znajdą chociażby drugi co do wielkości w Polsce rezerwat przyrody, czyli zaliczane do najcenniejszych ekosystemów na świecie „Stawy Milickie”. Na tych drugich czekają tu wspaniałe pałace, otoczone starymi parkami, ciekawe kościoły, budynki kamieniczki z muru pruskiego i wiejskie chaty wzniesione z rudy darniowej. Co ciekawe i jedni i drudzy będą się często mijać w wędrówkach śladami swoich fascynacji. Bo Dolina Baryczy to jedno z niewielu miejsc, w których unikalny i cenny przyrodniczo ekosystem powstał w dużym stopniu na skutek działalności człowieka.

Symbolem, a zarazem doskonałą ilustracją tych zależności jest chociażby Grabownica: największy i zarazem jeden z najpiękniejszych stawów, będący siedliskiem niezliczonej ilości ptaków, którego wody piętrzy zabytkowy drewniany jaz, będący majstersztykiem XIX-wiecznej hydrotechniki.

Obecnie spora część obszaru Doliny Baryczy objęta jest siecią Natura 2000, znajduje się tu również największy w Polsce Park Krajobrazowy.

Nad rzeką Barycz wśród pól, łąk i lasów od wieków budowano wielkie stawy rybne. Ta unikalna mozaika środowisk stała się ostoją dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Bogaty świat przyrody sąsiaduje tu z równie ciekawymi, co mało znanymi zabytkami kultury. Dolina Baryczy to największy w Polsce ornitologiczny rezerwat ?Stawy Milickie? ? prawdziwy ptasi raj i wymarzone miejsce do birdwatchingu. To wiekowe aleje dębowe, niedostępne olsy, kwieciste łąki i pełne życia wody, zachęcające do uprawiania turystyki przyjaznej przyrodzie. To również unikatowe domy z rudy darniowej, szachulcowe kościoły i zabytkowe, choć ciągle działające jazy ? ślady po dawnych mieszkańcach tych ziem. Obserwując przyrodę możesz poczuć się tu jak na filmach Davida Attenborough, będąc równocześnie w środku cywilizowanej Europy.

Ścieżki dydaktyczne

                                                        Birdwatching:

Birdwatching (1) (Kopiowanie)

Birdwatching (2) (Kopiowanie)

Birdwatching (4) (Kopiowanie)

Birdwatching (5) (Kopiowanie)

Birdwatching (6) (Kopiowanie)

Birdwatching (7) (Kopiowanie)

                                                        Kurki zielononóżki:

kurki zielononóżki (2) (Kopiowanie)

kurki zielononóżki (3) (Kopiowanie)

kurki zielononóżki (4) (Kopiowanie)

kurki zielononóżki (7) (Kopiowanie)

kurki zielononóżki (8) (Kopiowanie)

kurki zielononóżki (9) (Kopiowanie)

                                                        Piekarnia Gądkowice:

piekarnia Gądkowice (1) (Kopiowanie)

piekarnia Gądkowice (4) (Kopiowanie)

piekarnia Gądkowice (6) (Kopiowanie)

piekarnia Gądkowice (7) (Kopiowanie)

piekarnia Gądkowice (8) (Kopiowanie)

                                                        Stawy Milickie:

Stawy Milickie (1) (Kopiowanie)

Stawy Milickie (2) (Kopiowanie)

Stawy Milickie (3) (Kopiowanie)

Stawy Milickie (4) (Kopiowanie)

Stawy Milickie (5) (Kopiowanie)

Stawy Milickie (6) (Kopiowanie)

Stawy Milickie (7) (Kopiowanie)

Stawy Milickie (8) (Kopiowanie)

Stawy Milickie (9) (Kopiowanie)

                                                                     Stawy Milickie – degustacja karpia milickiego:

stawy milickie-karp milicki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię