Ogólnopolski konkurs Klubu Gaja ? Drzewo Roku ? przyniósł efekt w postaci 85 opisanych i udokumentowanych drzew ważnych dla indywidualnych osób, a także całych społeczności. Nadesłane o nich zgłoszenia są wyrazem troski o ich stan, ale także często bogatej wiedzy na ich temat: historycznej i współczesnej.

Do grupy 16 finalistów jury (przedstawiciele Klubu Gaja, dziennikarz, biolog z Uniwersytetu Śląskiego i fotograf) zakwalifikowało:

* topolę „Holy” z Łodzi w woj. łódzkim, zgłoszoną przez Zespół Szkół Specjalnych nr 8 Filia nr 3 przy Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polski w Łodzi.
* wiąz z Poniszowic w woj. śląskim,  zgłoszonego przez  sołtysa wsi Poniszowice wraz z Radą Sołecką, Bibliotekę Gminną w Rudzińcu  Filię w Poniszowicach, Koło Mniejszości Niemieckiej oraz mieszkańców Poniszowic
* platan z Koźminka w woj. wielkopolskim, zgłoszonego przez SP im. Andrzeja Mielęckiego w Koźminku  
* lipę „Witula” z Przyszowic w woj. śląskim, zgłoszoną przez  Towarzystwo Miłośników Przyszowic
* dąb „Bolesław” z Lasu Kołobrzeskiego w Gminie Ustronie Morskie w woj. zachodnio-pomorskim, zgłoszonego przez uczennicę SP im. mjr. H. Sucharskiego w Gościnie i SP nr 17 w Poznaniu
* dąb „Grot” z Dęblina w woj. lubelskim, zgłoszonego przez Gimnazjum nr 2 w Dęblinie
* lipę z Jastrzębia Zdroju w woj. śląskim, zgłoszoną przez Aleksandra Żukowskiego
* dąb „Eliasz” z Żytnej w woj. śląskim, zgłoszonego przez Nadleśnictwo Rybnik
* jabłoń "Miłości" z Wrocławia w woj. dolnośląskim, zgłoszoną przez SP nr 17 w Poznaniu
* brzozę z Michałowa w woj. śląskim, zgłoszoną przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Koniecpolu
* kasztanka Franka z Rydzewa w woj. warmińsko-mazurskim, zgłoszonego przez SP w Rydzewie
* lipę ze Stanicy w woj. śląskim, zgłoszoną przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Stanicy, Urząd Gminy Pilchowice
i Radę Sołecką Stanicy
* buk z Katowic- Giszowca w woj. śląskim, zgłoszonego przez SP nr 51 w Katowicach-Giszowcu
* dąb „Napoleon” z Zaboru w woj. lubuskim (dąb spłonął w listopadzie 2010 roku), zgłoszonego przez SP nr 17 w Poznaniu
* dąb "Goduli"  z Rudy Śląskiej w woj. śląskim, zgłoszonego przez Rudzkie Towarzystwo Przyjaciół Drzew w Rudzie Śląskiej
* dąb „Chrobry” z Białobrzegów w woj. mazowieckim, zgłoszonego przez SP w Leszczynie Szlacheckim i Nadleśnictwo Płock
 
Do konkursu nadesłano propozycje 85 drzew. Wskazywały je placówki oświatowe, stowarzyszenia, osoby prywatne, samorządy i leśnicy. Najwięcej pojawiło się dębów (24), lip (12) i kasztanowców (5). Pozostałe to platany, topole, sosny, wiązy, cisy, buki, świerki, wierzby i grusze. Były także: jabłoń, glediczja, miłorząb, bożodrzew, olcha, leszczyna, klon, cyprysik, jodła, jarząb, orzech, a nawet palma – poznana podczas pobytu w Chorwacji. Zgłoszenia nadesłano z 12 województw. Najwięcej ze śląskiego (27), wielkopolskiego (15) i warmińsko-mazurskiego (11).

Opisy nadesłanych do Klubu Gaja drzew dotyczą w wielu wypadkach wydarzeń historycznych, zarówno tych sprzed kilkuset lat jak i tych z czasów polskiej historii współczesnej. Dotarło m.in. zgłoszenie najstarszego drzewa w Polsce – cisa w Henrykowie Lubańskim, który ma 1270 lat, 700-letniego Dębu Chrobrego koło Płocka, ale też jabłoni z prywatnego ogrodu we Wrocławiu, hodowanej od trzech pokoleń. Pojawiła się również najstarsza grusza w Polsce zwana Józefinką  w miejscowości Nekla lub też zupełnie niedawno posadzona w Sycowie  lipa, która upamiętnia nastolatków z lokalnej tajnej organizacji antykomunistycznej. Był  też miłorząb posadzony przed szkołą po wizycie w arboretum, w którym uczniowie po raz pierwszy zobaczyli takie drzewo.  Jest drzewo usytuowane na terenach zdegradowanych przez kopalnie oraz drzewo w przyszpitalnym parku, które zdaje się, dodawać otuchy cierpiącym. Pokazano nam drzewo związane z ostatnią powodzią oraz drzewa, które jako jedyne przeżyły wielkie pożary lasów. Wiosną ptaki wiją gniazda, drzewa tętnią życiem – napisano po prostu w opisie dębów z Wólki Kłuckiej. Wszystkie zgłoszenia dowodzą, że drzewa są zauważalne i rozpoznawalne, i nawet, swoją najskromniejszą obecnością w otoczeniu człowieka, mają dla niego znaczenie.

Na stronie internetowej Klubu Gaja znajdują się zdjęcia wybranych 16 drzew. Głosowanie internautów rozpoczynamy w czerwcu.

Zdjęcia drzew finalistów na stronie http://www.klubgaja.pl/drzewo_roku/

Konkurs Klubu Gaja Drzewo Roku w Polsce jest częścią międzynarodowego projektu Europejskie Drzewo Roku. Projekt  został dofinansowany przez Czeską Fundację Partnerstwo dla Środowiska, Ministerstwo Środowiska Republiki Czeskiej oraz Państwowy Fundusz Środowiskowy Republiki Czeskiej.

 

Dąb „Goduli” z Rudy Śląskiej w woj. śląskim zgłosiło Rudzkie Towarzystwo Przyjaciół Drzew w Rudzie Śląskiej.

Topolę Holy z Łodzi w woj. łódzkim zgłosił Zespół Szkól Specjalnych nr 8 Filia nr 3 przy Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię