W Niepublicznym Przedszkolu Ludzikowo prowadzony jest projekt „Dzieci kontra śmieci”, autorstwa Pani mgr Ewy Turskiej-Pawlickiej.

Projekt ma na celu zachęcenie placówek przedszkolnych z województwa kujawsko-pomorskiego do działań związanych z ochroną środowiska, wyłonienie i wyszkolenie nauczycieli – liderów działań ekologicznych, którzy zajmą się szeroko pojętą edukacją ekologiczną, współpracę różnych środowisk na rzecz edukacji i działań proekologicznych, podnoszenie świadomości ekologicznej nauczycieli, dzieci przedszkolnych i rodziców, umiejętność segregowania odpadów oraz kształtowanie proekologicznych zachowań: wyrabianie w dzieciach i rodzicach przekonania, iż zbierając materiały wtórne, makulaturę min. chronią przed zniszczeniem lasy i środowisko naturalne.

Od początku istnienia Przedszkola Niepublicznego „Ludzikowo” włącza się w akcje związane z ochroną środowiska: zbieramy makulaturę, plastikowe nakrętki na akcję charytatywną, baterie, puszki, elektrośmieci, kartoniki po napojach. Bierzemy także czynny udział w „Sprzataniu Świata”, działaniach eko-zepołów, konkursach ekologicznych oraz projekcie edukacyjnym „Leśna Skrzynia Skarbów”. Dbamy o naszego podopiecznego w bydgoskim ZOO – łosia Willego, dołączamy do akcji WWF i Fundacji Gaja. Od pierwszego roku działalności otrzymujemy zaszczytny tytuł „Kubusiowych Przyjaciół Natury”, przyznawany przez Tymbark i Fundację Partnerstwo dla Środowiska.

W roku szkolnym 2011/12 Ludzikowo postanowiło poszukać Przyjaciół, którym tak jak nam bliska jest edukacja ekologiczna w przedszkolu. Współorganizatorami projektu są: Nadleśnictwo w Żołędowie, Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Bydgoszczy, Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Ekologicznej i redakcję miesięcznika „Bliżej Przedszkola”. Wspólnie zapraszamy do udziału placówki przedszkolne z naszego województwa, którym zależy na skonsolidowaniu działań na rzecz naszej Planety. Jakie efekty chcemy osiągnąć?

W pierwszym roku działania (rok szkolny 2011/12) zbierzemy liderów działań i edukacji ekologicznej, którzy za naszym pośrednictwem wymienią się przykładami dobrych praktyk oraz doświadczeniem w tej dziedzinie. Na koniec pierwszego roku postaramy się wydać (jeśli uda się zgromadzić środki) materiał edukacyjny dla nauczycieli, bazujący na pracy liderów. W drugim roku działania (2012/13) każdy z liderów zaprosi do współpracy jedną placówkę, którą się zaopiekuje, podzieli się doświadczeniem i „wciągnie” do projektu „Dzieci konta śmieci”. Przedszkole, które będzie beneficjentem projektu i spełni wymagania oraz otrzyma pozytywną ocenę swojego opiekuna zostanie liderem na kolejny rok. I tak co roku, aż stworzymy ogromną rodzinę „Dzieci kontra śmieci”.

Jak zostać liderem projektu edukacyjnego pt. „Dzieci kontra śmieci”?
1. We wrześniu odbyło się spotkanie w siedzibie Nadleśnictwa w Żołędowie i zaprosimy wszystkich, którzy zechcą nawiązać współpracę
2. Planowany jest harmonogram spotkań na rok szkolny 2011/12 (w pierwszej fazie odbędą się 3 szkolenia dla nauczycieli, będziemy też propagować wiedzę dotyczącą ochrony środowiska w ścisłej współpracy z Kujawsko-pomorskim Centrum Edukacji Ekologicznej i Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli)
3. Uczestnicy spotkań ustalą wspólnie, jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać tytuł Lidera projektu „Dzieci kontra śmieci” min. realizację wyznaczonych zadań (segregowanie surowców wtórnych w placówkach, zapraszanie ekspertów z tej dziedziny, realizowanie edukacji ekologicznej w placówce dla dzieci i rodziców oraz uzyskiwanie efektów, przygotowanie raportu ze swoich działań wraz z przykładowymi konspektami, które zostaną wydane w formie materiału edukacyjnego)
4. Placówki, które spełnią ustalone warunki zostaną zaproszone w czerwcu 2012 na Galę Liderów i zostaną oficjalnie ogłoszone Liderem projektu „Dzieci kontra śmieci”

 W roku szkolnym 2011/2012 do projektu edukacyjnego pn. "Dzieci kontra śmieci" zgłosiło się 10 przedszkoli.

  •     Przedszkole nr 70 „Stokrotka",
  •     Bydgoszcz Przedszkole Niepubliczne „Ludzikowo", Bydgoszcz
  •     Przedszkole nr 46, Bydgoszcz
  •     Przedszkole nr 12, Bydgoszcz
  •     Przedszkole nr 9, Bydgoszcz
  •     Przedszkole nr 28 „Mały Poligliota", Bydgoszcz
  •     Przedszkole nr 34, Bydgoszcz
  •     Przedszkole Niepubliczne „Tęcza", Bydgoszcz
  •     Przedszkole Miejskie nr 4, Lipno
  •     Przedszkole nr 80, Bydgoszcz

W roku szkolnym 2011/12 uczestnicy wspólnie wyłonią Liderów projektu „Dzieci kontra śmieci”, przygotują materiał dydaktyczny do edukacji ekologicznej w przedszkolu. W roku szkolnym 2012/13 zostaną zaproszone do współpracy nowe placówki podejmą prace na rzecz projektu, po zdobyciu pozytywnej oceny swojego opiekuna (Lidera z poprzedniej edycji) i spełnień wymagań zostaną zaproszone do grona Liderów. W kolejnych latach grono Liderów będzie się systematycznie poszerzać.

Autorka projektu: Pani Ewa Turska-Pawlicka

Celem projektu jest wyrabianie w dzieciach i rodzicach przekonania, iż zbierając materiały wtórne, makulaturę, chronimy przed zniszczeniem lasy i środowisko naturalne. / Fot. www.sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię