W ubiegły piątek, 23 stycznia ekolodzy w całej Polsce obchodzili „Dzień bez foliówki”. Co roku ludzie na całym świecie wyrzucają od 500 mld nawet do biliona nowych toreb plastikowych, które w sumie ważą 10 mln ton i mogą zająć 10 mln km2 powierzchni Ziemi.

Plastikowe torebki na zakupy są bardzo szkodliwe dla środowiska, bo rozkładają się kilkadziesiąt, a nawet kilkaset lat. W tym czasie są dużym zagrożeniem dla zwierząt: ptaki zaplątują się w torebki wiszące na drzewach i giną z tego powodu, a morskie żółwie mylą unoszącą się w wodzie foliową torbę z meduzą, zjadają ją i duszą się.

Co roku na całym świecie zużywanych jest ok. 500 mld  foliowych torebek. Akcje związane z „Dniem bez foliówki” mają zachęcić wszystkich do mądrej konsumpcji i do nabywania towarów w opakowaniach nadających się do recyklingu, chodzenia na zakupy z własną, bawełnianą torbą, wielokrotnego wykorzystywania produktów i opakowań. 

W Łodzi rozwieszono plakaty i rozdawano ulotki z hasłami – "Każdy dzień bez foliówki", "Puścić foliówki z torbami". W akcji wzięli udział też najmłodsi mieszkańcy miasta. Na konkurs "Moja torebka ekologiczna" uczniowie ze szkół podstawowych i przedszkolaki przygotowali torby z papieru, lnu czy sznurka. Dzieci ze szkoły podstawowej nr 110 zorganizowały przemarsz po dzielnicy Górna, w trakcie którego w okolicznych sklepach wręczały petycję dotyczącą korzystania w handlu z toreb ekologicznych.

Zdania klientów detalicznych w sprawie foliówek są podzielone. Niektórzy popierają takie działania, uznając je za proekologiczne i do sklepu przychodzą z własnymi torbami, inni mówią, że ewentualny zakaz używania "foliówek" spowoduje, że będą musieli więcej płacić za zakupy, by pokryć z własnej kieszeni koszt ekologicznej torby.

W akcję zwalczania foliówek włączyły się też firmy budowalne. Od 2 stycznia br. Xella Polska, we współpracy z Interseroh Organizacją Odzysku, zainicjowała proekologiczną akcję „Folia znika z budowy”. To pierwsza w Polsce inicjatywa producenta materiałów budowlanych, która pozwoli pozbyć się folii opakowaniowej z placów budowy i wesprze działania na rzecz rozwoju świadomego ekologicznie społeczeństwa. Akcja polegać będzie na odbieraniu od osób budujących domy foliowych opakowań bloczków SILKA i YTONG.

Fot. www.foliowki.pl

Źródło: naszemiasto.pl, www.foliowki.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię