misja-emisja-abrys-1_logoDzisiaj w Nobel Tower w Poznaniu odbył się Dzień Czystego Powietrza. W wydarzeniu wzięło udział ponad 200 dzieci, które uczestniczyły w spektaklu ekologicznym „Na ratunek Czystolandii”, brały udział w warsztatach ekologicznych, a tak że w konkursie z udziałem koła fortuny pn. „Niska emisja kołem się toczy”. 

Wydarzenie było częścią kampanii informacyjno-edukacyjnej na rzecz likwidacji niskiej emisji w Wielkopolsce pn. „Misja-emisja”. Ma ona na celu zwiększenie świadomości mieszkańców Wielkopolski na temat skutków zdrowotnych i  środowiskowych wynikających z korzystania ze starych i nieefektywnych pieców węglowych, palenia węglem kiepskiej jakości czy też palenia odpadów w domowych paleniskach.

Mimo że w pierwszej dziesiątce miast o najgorszej jakości powietrza nie znalazła się żadna z wielkopolskich miejscowości, nie znaczy to, że problem ten na terenie tego województwa nie istnieje. Co prawda badania monitoringowe wskazują, że od kilku lat systematycznie poprawia się jakość powietrza w woj. wielkopolskim, jednak wciąż dużym problemem są ponadnormatywne stężenia pyłu PM 10, pyłu PM 2,5, benzo(a)pirenu i ozonu. Ich źródłem jest właśnie niska emisja, pochodząca z sektora bytowo-komunalnego oraz transportu. Właściwie w każdej z wielkopolskich miejscowości, które są objęte systemem monitoringu, w latach 2013-2015 stwierdzono przekroczenie dopuszczalnej częstości przekroczeń dopuszczalnego poziomu pyłu PM 10 w roku kalendarzowym dla 24-godzin (tab.). Warto nadmienić, że w ciągu roku możliwe jest odnotowanie 35 dni z przekroczeniami dobowego stężenia tego zanieczyszczenia. Najgorsza sytuacja wystąpiła w 2014 r. w Nowym Tomyślu, gdzie przez ponad sto dni w roku powietrze było ponadnormatywnie zanieczyszczone pyłem PM 10. Nie najlepiej było także w Kaliszu, Wągrowcu oraz Gnieźnie. Złe wyniki badań monitoringowych na terenie województwa dotyczą także innych zanieczyszczeń, jak takich jak PM 2,5, benzo(a)piren czy też ozon.

W związku z problemami dotyczącymi jakości powietrza w Wielkopolsce 28 listopada 2016 r. w Nobel Tower w Poznaniu odbył się Dzień Czystego Powietrza, do udziału w którym zostały zaproszone uczniowie szkół podstawowych i przedszkolaki z Wielkopolski. Mieli oni okazję spotkać się z komisarzem Dymskim i poznać jego historię walki z Dymonami, wziąć udział w pokazie wykorzystywania odnawialnych  źródeł energii przy wykorzystaniu zestawów odnawialnych  źródeł energii, a także warsztatach kreatywnego wykorzystania odpadów. Podczas nich można było pomalować torbę bawełnianą w ekologiczne wzory, zrobić biżuterię z odpadów, breloki z korków po winie, własny ekonotes lub recyklingowa kartkę świąteczną.

Na temat konieczności ochrony powietrza można było dowiedzieć się również biorąc udział w konkursie z użyciem koła fortuny. Dzieci rozwiązywały zadania, zagadki, rebusy i odpowiadały na pytania dotyczące ochrony powietrza, za co otrzymywały drobny upominek (układankę drewnianą, kredki, drewniane jojo).

GALERIA ZDJĘĆ

« z 2 »

logo-b-podpWydarzenie zostało dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię