Od 30 listopada trwa współpraca SP 18 z bankiem HSBC i razem uczestniczymy w programie „Climate initiatywe HSBC eco-schools” – opowiada Dorota Życzkowska, koordynatorka programu w Szkole Podstawowej nr 18 w Elblągu.

Program ma wpłynąć pozytywnie na młodych ludzi na całym świecie dzięki uruchomieniu programu Szkoły dla Ekorozwoju i czynnym zaangażowaniu pracowników HSBC.

Dlatego też dziś 15 lutego, w Dniu Oszczędzania Energii, zaprosiliśmy do naszej szkoły przedstawiciela banku z oddziału gdańskiego pana Jakuba Sielickiego.
 
Trzygodzinne spotkanie osiemnastkowych dzieci z naszym gościem było okazją do wspólnej dyskusji na temat ekologicznej polityki banku i zielonych działań obu instytucji. Dzieci dowiedziały się od pana Jakuba, że jego bank za każdego klienta, który zrezygnowal z tradycyjnego, papierowego wykazu przelewów na rzecz elektronicznego, sadzi drzewo w miejscach, które wcześniej strawił np. pożar. Dzieci dyskutowaly o walucie, pracy banku, kartach kredytowych oraz o oszczędzaniu pieniędzy, energii, papieru… Po tej pogadance dziewczynki z grupy monitoringu ustroiły naszego gościa, w symbole przedstawiciela patrolu ekologicznego szkoły i poprosiły o wspólne otwarcie naszego Edukacyjnego Kącika Energii.  Kącik ozdobiony jest pięknymi plakatami o odnawialnych źródłach energii, są zestawy doświadczalne z baterią słoneczną. są też liczniki poboru energii przez różne żarówki. Okazji do obliczeń matematycznych, co nie miara!!! Zgromadziliśmy tam różnego rodzaju sprzęty gospodartwa domowego, aby znaleźć, dzięki miernikowi poboru mocy, największego POŻERACZA ENERGII w gospodarstwie domowym. Dzisiaj okazało się, że, ze wszystkich zgromadzonych sprzętów, żelazko zajmuje niechlubne pierwsze miejsce.

Następnie nadszedł czas na wspólne eksperymentowanie, wykonanie misji energetycznej na Planecie Energii z użyciem tablicy mulitimedialnej, kolorowanie plakatów energetycznych i rozdawanie, na szkolnym korytarzu, ulotek, którymi wspólnie oznajmialiśmy całej osiemnastkowej społeczności, że dziś Dzień Oszczędzania Energii.

Energia czy to gazowa, czy elektryczna, czy odnawialna jest dziś niezbędnym elementem naszego życia. Ułatwia je, stwarza komfortowe warunki do pracy i odpoczynku. Dzięki niej żyjemy wygodnie i bezpiecznie. Musimy umieć z niej racjonalnie korzystać i szanować.
 
Nasz gość z żalem pożegnał się z nami, a my już dziś nie możemy się doczekać kolejnego spotkania.
 
Dorota Życzkowska

Fot. D. Życzkowska

Fot. D. Życzkowska

Fot. D. Życzkowska

Fot. D. Życzkowska

Fot. D. Życzkowska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię