W Gminie Świdnica na dzieci czekają nowe edukacyjne przygody: rusza program ?Myślaczki? oraz nowoczesna sala przyrody w Szkole Podstawowej w Witoszowie Dolnym.

Projekt „Myślaczki” to indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas I-III szkół podstawowych w Gminie Świdnica, w całości finansowany ze środków unijnych. Swoim zasięgiem obejmie 6 szkół podstawowych, w których obecnie kształci się łącznie w klasach I-III 420 dzieci (197 dziewcząt i 223 chłopców).  W ramach pomocy skierowanej do wszystkich dzieci zostaną zorganizowane warsztaty uczące postaw wzajemnego szacunku wobec siebie, a także unikanie przemocy. Projekt obejmuje także doposażenie bazy dydaktycznej w pomoce niezbędne do realizacji zaplanowanych zajęć. Łącznie na ten cel władze gminy pozyskały ponad 218 tys. zł. w ramach POKL. A zajęcia trwać będą do stycznia 2013 r. To kolejne unijne fundusze, dobrze zainwestowane w oświatę i najmłodsze pokolenie.

Nowoczesna sala przyrody to główna nagroda w konkursie Tauron Ekoenergia o wartości 40 tys. zł jaką wygrali uczniowie szkoły podstawowej w Witoszowie Dolnym. Jego głównym celem było propagowanie ekologicznych przedsięwzięć wykorzystując różnorodne techniki prezentacji. Uczniowie opracowali EkoDekalog w formie ulotki, zwierający 10 podstawowych zasad oszczędzania energii, które pozwolą zaoszczędzić pieniądze i ograniczyć emisję CO2. Zorganizowali zbiórkę zużytego sprzętu RTV-AGD, baterii, płyt CD, a także opakowań typu PET. Oprócz nowoczesnej Sali Przyrody placówka otrzymała honorowy tytuł:" Szkoła naturalnie najlepsza".

Z pewnością pierwsze lekcje przyrody będą dużym zaskoczeniem dla uczniów i miłą niespodzianką. Placówka wzbogaciła się o tablicę interaktywną, sprzęt komputerowy, elektroniczny mikroskop, pomoce do nauczania przyrody. Dużą atrakcją będzie wizualizer – miniaturowa kamera na wysięgniku, która po podłączeniu do projektora lub monitora umożliwia pokaz druków i małych form przestrzennych, zastępując w ten sposób tradycyjne rzutniki. Ze względu na swoje większe możliwości mogą zczytywać obraz nie tylko z folii, ale też ze zwykłej kartki papieru i przedmiotów trójwymiarowych. Nowością jest także zestaw do testowania – wyposażony w specjalne piloty, za pośrednictwem których uczniowie będą indywidualnie udzielać odpowiedzi na pytania wyświetlane na tablicy interaktywnej. Pozwoli do nauczycielom bardzo szybko uzyskać odpowiedź od wszystkich uczniów niemal w tym samym czasie.

Pracownia na miarę XXI wieku z pewnością pogłębi zainteresowania uczniów zagadnieniami z zakresu przyrody i ochrony środowiska. W ten sposób uczniowie odczują wymierne efekty swoich działań i na pewno będą zmotywowani do podejmowania następnych przedsięwzięć w temacie szeroko pojętej ekologii – cieszy się  dyrektor placówki Krystyna Kwaśnik

Źródło: www.gmina.swidnica.pl

Głównym celem nowoczesnej sali przyrody było propagowanie ekologicznych przedsięwzięć, wykorzystując różnorodne techniki prezentacji. / Fot. gmina.swidnica.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię