logo_segregujesz_i_zyskujesz_FINAL (1)Spektakl ekologiczny, w którym wzięło udział blisko 1900 przedszkolaków, prelekcje i warsztaty o segregacji odpadów dla 1329 uczniów szkół podstawowych, 40 000 egzemplarzy broszur na temat selektywnej zbiórki odpadów i recyklingu, to tylko niektóre efekty kampanii ?Segregujesz i zyskujesz?, realizowanej w 2016 r. przez Gminę Piaseczno.

? W tym roku nastawiliśmy się na aktywną edukację dzieci, młodzieży i dorosłych, dlatego wiele działań, które podjęliśmy w tym zakresie było prowadzonych w terenie. Nasze stoisko edukacyjne, na którym nie tylko można było dowiedzieć się, jak segreguje się śmieci na terenie gminy, ale także wielu odpadom nadać ?drugie życie?, za każdym razem cieszyło się olbrzymim zainteresowaniem mieszkańców ? podkreśla Barbara Wysocka, Naczelnik Wydziału Gospodarki Odpadami w Gminie Piaseczno.

Recyklingowo i? imprezowo

Stoisko edukacyjne było elementem Pikniku Rodzinnego (5 czerwca  2016 r.) oraz  Jarmarku Piaseczyńskiego (11 września 2016 r.).  Podczas tych imprez  mieszkańcy m.in. z kawałka starej gazety mogli tworzyć wisiorki, bransoletki i kolczyki, z rolek po papierze toaletowym ? piękne kwiaty, a ze starych puszek po konserwach ? donice i przyborniki na długopisy.  Elementem aktywności była też m.in. zabawa sportowa, podczas której rodziny mogły m.in. zmierzyć się z wykonaniem kilku zadań sportowych z elementami  wiedzy dotyczącej odpadów i recyklingowymi eksponatami. Były to m.in. skoki na recyklingowej skakance, segregacja nakrętek na czas, slalom między przeszkodami z odpadów oraz układanie eko_wieży.

Stoiska nie zabrakło także podczas Jarmarku Świątecznego (11 grudnia 2016 r.). Intensywne opady deszczu nie zniechęciły mieszkańców Piaseczna, którzy tłumnie odwiedzili stoisko i brali udział w konkursie z użyciem koła fortuny pn. ?W koło odpadów?. W nagrodę za prawidłową odpowiedź na pytanie dotyczące segregacji śmieci, zagadkę o odpadach, czy hasło promujące selektywną zbiórkę odpadów, mieszkańcy otrzymywali cyprysiki. W ciągu kilku godzin mieszkańcom rozdano 200 krzewów, ale nie tylko? Dział Edukacji Ekologicznej Abrys, który realizuje dla Gminy Piaseczno kampanię ?Segregujesz i zyskujesz?, przygotował dla mieszkańców również 100 kartek świątecznych. Powstały one przy użyciu materiałów odpadowych ? tektury, starych gazet, papieru pakowego, sznurków czy też niepotrzebnych  guzików.

img_20161210_113524

Stoisko podczas Jarmarku Świątecznego.

Dla dzieci i młodzieży

? Niezmiernie ważną rolę w edukacji na temat selektywnej zbiórki odpadów odgrywają dzieci i młodzież, dlatego spory nacisk podczas kampanii położono na edukację tej grupy odbiorców. Dla przedszkolaków przygotowaliśmy spektakl ?Na ratunek Czystolandii?, natomiast uczniów szkół podstawowych zaprosiliśmy do udziału w projekcie ?Szkoła recyklingu? ? prelekcje dotyczące właściwego postępowania z odpadami zostały połączone z warsztatami kreatywnego wykorzystania odpadów ? dodaje B. Wysocka.

Projekt ?Szkoła recyklingu? odbył się na terenie dziesięciu szkół podstawowych, zlokalizowanych na terenie gminy. W terminie 17-26 października br. łącznie przeprowadzono 60 prelekcji i warsztatów, w których wzięło udział 1329 uczniów. Podczas prelekcji, skierowanych do klas V i VI, uczniowie dowiedzieli się m.in. jakie są sposoby postępowania z odpadami, na czym polega kompostowanie, a także w jaki sposób na terenie gminy zagospodarowuje się odpady problemowe, takie jak baterie, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny czy też przeterminowane leki. Podczas zajęć podjęty był także temat niskiej emisji. Elementem projektu były także warsztaty kreatywnego wykorzystania odpadów, w ramach których uczniowie przy użyciu odpadów  tworzyli kartki świąteczne. ? Warsztaty miały pokazać, że z na pozór niepotrzebnych rzeczy, które często trafiają do śmietnika, przy odrobinie kreatywności, można zrobić piękne kartki świąteczne. Zajęciami chcieliśmy zachęcić uczniów do udziału w konkursie plastycznym pn. ?Re:kreacje, czyli recyklingowe dekoracje świąteczne?. Finał tego konkursu i wręczenie nagród odbyło się 23 listopada 2016 r. w Urzędzie Miasta i Gminy Piaseczno ? zaznacza B. Wysocka.

img_20161018_121757

Warsztaty kreatywnego wykorzystania odpadów w szkołach.

Z kolei dla przedszkolaków zorganizowano spektakl ekologiczny pn. ?Na ratunek Czystolandii?. Spektakl opowiadał historię Ekolinka, który musiał uratować uwięzioną w śmieciowej wieży księżniczkę ? Czyścinkę. By móc to uczynić musiał rozwiązać kilka zadań z zakresu gospodarki odpadami. Spektakl odbył się w terminie 23-27 października 2016 r. w 23 przedszkolach. W spektaklach wzięło udział 1845 dzieci.

dsc_0182

Spektakl „Na ratunek Czystolandii”

Materiały edukacyjne

Podczas kampanii nie zabrakło także materiałów edukacyjnych. Jednym z nich jest broszura, która w przystępny sposób przedstawia obowiązujący na terenie gminy system gospodarki odpadami komunalnymi, i zawiera m.in. praktyczne wskazówki odnośnie segregacji odpadów, wykaz zalet kompostowania, wyjaśnienie oznakowań umieszczonych na produktach oraz ? bajkę dla dzieci.

W ramach kampanii powstał także spot filmowy, który przedstawia przebieg wyścigu kilku postaci, które w trakcie biegu napotykają na rozmaite odpady i problemy z nimi związane. Sposób, w jaki zawodnicy postąpią z określonym odpadem, determinuje to, czy biegną dalej, czy zostaną wyeliminowani.

Olbrzymią wartość edukacyjną ma także powstały w ramach kampanii komiks pn. ?Opowieści ze śmieciarni?. Opowiada on historię chłopca, który niespecjalnie przejmował się segregowaniem odpadów, ich dalszym losem i wpływem na środowisko. Na szczęście jego podejście do segregowania i zagospodarowania odpadów zmienia się. W jaki sposób? Zapraszamy do lektury!

Wszystkie publikacje znajdują się na stronie internetowej Gminy Piaseczno.

? Mijający właśnie rok obfitował w działania edukacyjne w zakresie gospodarki odpadami, ponieważ jest to temat bardzo ważny dla całej gminy. Wiemy jednak, że nie możemy na tym poprzestać, zatem w kolejnym roku należy spodziewać się kolejnych, edukacyjnych aktywności, opierających się na haśle ?Segregujesz i zyskujesz? ? zapewnia Barbara Wysocka.

Patronatem honorowym kampanię objęli Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno, Starosta Piaseczyński oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawują gazety ?Przegląd Piaseczyński? oraz ?Kurier Południowy?, miesięcznik ?Przegląd Komunalny?, a także portale: powiat-piaseczynski.info, Piaseczno24.net, Portalkomunalny.pl, Zielonalekcja.pl oraz telewizja iTV Piaseczno.

Więcej informacji udzieli:

Barbara Wysocka

naczelnik Wydziału Gospodarki Odpadami

tel. 22 736 29 85

e-mail: [email protected]

Start

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię