W ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej Ministerstwo Środowiska przekonuje, że każdy może zostać ekokierowcą. Do grona ekologicznych kierowców dołączyła już Maja Włoszczowska, wicemistrzyni olimpijska w kolarstwie górskim – i chce werbować kolejnych.

Samochodów na polskich drogach sukcesywnie przybywa. Jak podaje raport „Transport – wyniki działalności 2011” przygotowany przez Główny Urząd Statystyczny – w zeszłym roku ich liczba sięgała prawie 18 mln. Wraz z każdym kolejnym samochodem zwiększa się zanieczyszczenie powietrza i poziom hałasu, które najbardziej doskwierają mieszkańcom dużych miast. Kierowcom sen z powiek spędzają z kolei wzrastające ceny paliw. Środkiem na te problemy może być ecodriving.

Ministerstwo przekonuje do ekojazdy

Do stosowania zasad ecodrivingu przekonuje Ministerstwo Środowiska, które rozpoczęło dziś ogólnopolską kampanię edukacyjną nt. przyjaznej środowisku jazdy samochodem. Akcja pod hasłem „Zostań ekojeźdźcem! Oszczędź na paliwie 1000 zł rocznie!” nawiązuje do zbliżającego się Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu (16-22 września). Podczas Tygodnia tysiące europejskich miast prowadzi działania zachęcające mieszkańców do ekologicznych sposobów podróżowania – jazdy na rowerze, korzystania ze środków komunikacji miejskiej czy chodzenia. Jak w tę ideę wpisuje się upowszechnianie zasad ecodrivingu?

– Zdajemy sobie sprawę z tego, że w wielu sytuacjach nie da się zrezygnować z jazdy samochodem. To główny środek transportu dla ponad 80 proc. mieszkańców miast. Jednak poruszając się autem, warto wyrobić sobie pewne nawyki, które z jednej strony przyczynią się do zmniejszenia zużycia paliwa i emisji spalin, a z drugiej przyniosą także wymierne korzyści finansowe samym kierowcom – przekonuje Marcin Korolec, minister środowiska.

– Pokazujemy zalety stosowania podstawowych zasad ekojazdy. Zachęcamy wszystkich kierowców do odwiedzenia strony www.miejskajazda.pl. Znajdują się na niej informacje na temat ecodrivingu, filmy instruktażowe, można także przeprowadzić test sprawdzający naszą wiedzę o ekojeździe – dodaje minister Korolec.

Aby zaoszczędzić na zużyciu paliwa, resort środowiska poleca wykonywanie kilku prostych czynności np.: usuwanie niepotrzebnych przedmiotów z bagażnika, ograniczanie używania klimatyzacji, sprawdzanie ciśnienia w oponach, hamowanie silnikiem i stosowanie płynnej jazdy bez gwałtownych zmian prędkości. W kampanii każdą z tych zasad reprezentuje inna postać. Razem z Anią, Zuzą, Stefanem, Krzyśkiem i Wieśkiem, kierowcy poznają założenia ecodrivingu.

Ekooszczędzanie z Mają Włoszczowską

Twarzą kampanii prowadzonej przez Ministerstwo Środowiska została Maja Włoszczowska, wicemistrzyni olimpijska w kolarstwie górskim. Polska medalistka przekonuje wszystkich, że nie tylko jeżdżąc rowerem, możemy dbać o środowisko i oszczędzać na paliwie. – Ekojazda to dla mnie coś naturalnego. W pewnym sensie doświadczenia zdobyte podczas jazdy rowerem górskim ułatwiają mi stosowanie podstawowych zasad ekologicznej jazdy podczas prowadzenia samochodu – mówi Maja Włoszczowska. – Podobnie, jak w kolarstwie, tak i za kierownicą staram się przewidywać to, co się wydarzy na drodze i w jak największym stopniu wykorzystywać prawa fizyki. Na rowerze, zjeżdżając ze wzniesienia, oszczędzam własną energię, a w samochodzie – hamując silnikiem, oszczędzam paliwo. Co można na tym zyskać? Nie tylko trochę pieniędzy, ale i czasu. Odkąd zwracam uwagę na ekonomiczną jazdę, znacznie rzadziej zajeżdżam na stację benzynową. A przy okazji dbam o klimat – dodaje Maja Włoszczowska.

Dzięki trzymaniu się zasad ecodrivingu można zaoszczędzić całkiem sporo –  nawet około 1 litra na 100 przebytych kilometrów. Jeżeli więc kierowca pokonuje rocznie 20 tys. km, to w jego portfelu może zostać nawet 1000 zł. Ekojazda oddziałuje także pozytywnie na środowisko naturalne. Przeciętny samochód emituje do powietrza ok. 160 gramów dwutlenku węgla. Przy założeniu, że kierowca pokonuje 20 tys. km rocznie – powoduje on, że do atmosfery dostaje się nawet 3 tony CO2. Do zneutralizowania działania takiej ilości szkodliwych gazów potrzebnych jest aż 7 drzew. Jeżeli jednak ten sam kierowca będzie stosował zasady ecodrivingu, może zmniejszyć emisję dwutlenku węgla nawet o 300-400 kilogramów na rok.

Tegoroczna kampania Ministerstwa Środowiska potrwa od 3 do 28 września. W jej ramach w ogólnopolskich i regionalnych stacjach radiowych zostaną wyemitowane spoty radiowe przedstawiające główne założenia ekojazdy. Bohaterzy akcji pojawią się na tramwajach i autobusach w największych miastach oraz na plakatach rozwieszonych w ponad 80 miastach w Polsce. Do zasad ekojazdy przekonywać również będzie oficjalna twarz kampanii – Maja Włoszczowska. Filmy instruktażowe z udziałem srebrnej medalistki olimpijskiej w kolarstwie górskim znajdują się na dedykowanej akcji stronie internetowej www.miejskajazda.pl. Pod tym adresem można również znaleźć więcej informacji na temat ekojazdy, przeprowadzić egzamin sprawdzający naszą wiedzę o ekojeździe oraz zdobyć certyfikat ekojeźdźcy. Działania komunikacyjne będą także prowadzone na fanpage’u Ministerstwa Środowiska na portalu Facebook.

Lista miast biorących udział w kampanii znajduje się  na stronie www.miejskajazda.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię