W sobotę, 29 maja w Spytkowie pod Giżyckiem odbędzie się II Międzynarodowy Mazurski Festyn Ekologiczny ?EKO-LOGIKA 2010?.

Jest to już druga edycja edukacyjno-rekreacyjnej imprezy, odbywającej się pod hasłem: „Pożyczyliśmy Mazury od naszych wnuków – oddajmy je w dobrym stanie”, organizowanej przez Mazurski Związek Międzygminny – Gospodarka Odpadami, przy współudziale Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Wilkasach, Szkoły Podstawowej i Ochotniczej Straży Pożarnej w Spytkowie oraz I Liceum Ogólnokształcącego w Giżycku.

Festyn odbędzie się w godzinach 11:00 – 16:00 na boisku przy świetlicy wiejskiej w centrum wsi. W programie przewidziane są m.in.: występy artystyczne dzieci i młodzieży z domów kultury oraz szkół gmin zrzeszonych w MZMGO, pokazy wschodnich sztuk walki, pokazy sprzętu Żandarmerii Wojskowej z Giżycka, pokazy sprzętu i ratownictwa ekologicznego OSP Spytkowo i Straży Pożarnej z Giżycka, ekspozycje Nadleśnictwa Giżycko oraz stoiska naturalnych produktów spożywczych  (m.in. serów i miodów), połączone z degustacją zdrowej żywności. Uczniowie z giżyckiego liceum zademonstrują wytwarzanie papieru czerpanego, zaś estradowym gwoździem programu będzie na pewno występ Studia Wokalnego „Sukces” z Mrągowa, prowadzonego przez dawną „Alibabkę” – Agatę Dowhań.

Podczas festynu nastąpi rozstrzygnięcie konkursów ekologicznych, przeprowadzonych w szkołach podstawowych, gimnazjalnych i średnich na obszarze działalności MZMGO. Równocześnie w świetlicy wiejskiej będzie trwało seminarium popularno-naukowe, podczas którego o sposobach gospodarowania odpadami będą mówili naukowcy z UWM w Olsztynie, oraz przedstawiciele samorządów i firm działających w tej branży. W tym roku w Sypytkowskim festynie będą tez uczestniczyły delegacje zagraniczne z Litwy, Niemiec i rosyjskiego Obwodu Kaliningradzkiego.

Główny organizator „EKO-LOGIKI 2010”, Mazurski Związek Międzygminny – Gospodarka Odpadami z siedzibą w Giżycku, jest instytucją samorządową, zrzeszającą 12 gmin z obszaru Wielkich Jezior Mazurskich w celu realizacji kompleksowej, planowej gospodarki odpadami w tym regionie. Instytucja ta przystępuje w tym roku do budowy nowoczesnego Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie. Jest to największa inwestycja proekologiczna w województwie warmińsko-mazurskim, której koszty szacowane są na 56 mln zł.  

 
 

Fot. z ubiegłorocznej Eko-Logiki

Fot. z ubiegłorocznej Eko-Logiki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię