Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie bardzo intensywnie promuje przyjazne dla środowiska zachowania, realizując szereg projektów edukacyjnych w zakresie ekologii. 

Jeden z nich dotyczy likwidacji niskiej emisji, dlatego w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu nie mogło zabraknąć tego tematu. W związku z tym, na mecie VIII Rajdu Chrzanowskich Cyklistów (Chrzanów, 19 września 2021 r.), który tradycyjnie kończy się piknikiem bibliotecznym pn. „Biblioteka na dwóch kółkach” na uczestników czekało kilka atrakcji edukacyjnych. Jedną z nich był spektakl edukacyjny Działu Edukacji Ekologicznej firmy ABRYS Sp. z o.o. pn. „Na ratunek Czystolandii”. Widzowie musieli zmierzyć się ze spalającą w domowym piecu odpady, wiedźmą Kopciuchą-Śmieciuchą i pomóc komisarzowi Dymskiemu w pozbyciu się dymu i smogu ze spowitej na skutek jej działań Czystolandii. Mogło to się udać tylko za pomocą wiedzy, której dzieciom nie brakowało! 

Dla uczestników rajdu przygotowano także warsztaty. Na jednych z nich przygotowywano „Las w słoiku”, który  odgrywa ogromną rolę w oczyszczaniu powietrza, zatem świetnie wpisywał się w temat działań edukacyjnych Biblioteki Publicznej w Chrzanowie. Nieodłącznym elementem edukacji na temat ochrony powietrza jest także właściwa gospodarka odpadami. O tym z kolei była mowa podczas warsztatów „Bibeloty na gałęzi”, podczas których niepotrzebne przedmioty, takie jak korki, makulatura, wytłoczki po jajkach, stara włóczka były wykorzystywane do stworzenia fantastycznych dekoracji. 

Ekologiczne świętowanie miało także miejsce w filii Biblioteki Publicznej w Chrzanowie – w Luszowicach. Uczniowie klasy „0” tamtejszej szkoły również miały okazję wziąć udział w przedstawieniu „Na ratunek Czystolandii”, a starsi uczniowie – w warsztatach ekologicznych. W ramach wydarzenia, które odbyło się 20 września 2021 r., ze starej, niepotrzebnej włóczki uczniowie wykonywali obrazy 3D, a z puszek stalowych – ekoorganizery. Warsztatom towarzyszyła pogadanka o konieczności zagospodarowania odpadów, z uwzględnieniem ich minimalizacji „u źródła”. Warsztaty kreatywnego wykorzystania odpadów również realizował Dział Edukacji Ekologicznej firmy ABRYS Sp. z o.o. z Poznania. 

GALERIA

Fot. Archiwum ABRYS

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię