W niedzielę na Targówku otwarto nowatorską instalację artystyczną, która została wykonana z nieprzetworzonych odpadów. ReFun to pierwsza w Polsce recyklingowa przestrzeń, która może służyć zarówno jako miejsce do edukacji ekologicznej, a także niekonwencjonalnie zaprojektowana przestrzeń publiczna.

Instalacja została zbudowana z różnego rodzaju odpadów m.in. zużytych opon samochodowych, drewnianych palet czy ram okiennych. Konstrukcje tworzą ciekawostki ekologiczne, które zachęcają do zabawy i poszukiwania eko przygód. Głównym założeniem akcji jest edukacja ekologiczna mieszkańców Warszawy poprzez połączenie sztuki artystycznej z ekologią. Podczas budowy instalacji prowadzono warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży, w trakcie których obserwowali, jak można ponownie wykorzystywać odpady i nadać im nowe oblicze.

Do współpracy przy projekcie zaproszono wielu polskich i zagranicznych artystów m.in. plastyków, ilustratorów, muralistów, projektantów oraz designerów recyklingowych z wieloletnią praktyką i doświadczeniem w pracy z dziećmi. Artyści z Holandii i Niemiec biorący udział w projekcie mają już na swoim koncie wiele podobnych wystaw i pokazów w Europie.

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w m.st. Warszawie jako spółka odpowiedzialna społecznie jest współorganizatorem przedsięwzięcia. „Spółka włączając się do akcji udostępniła artystom odpady, niezbędne do wykonania instalacji. Dzięki tego rodzaju akcjom propagujemy ideę recyklingu i selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Mamy nadzieję, że mieszkańcy stolicy będą chętnie odwiedzać instalację oraz aktywnie uczestniczyć w ochronie środowiska naturalnego” – mówi Joanna Mroczek, Rzecznik Prasowy MPO w Warszawie.

Inicjatywa REFUN odbywa się w ramach projektu REBLOK – Społecznej Rewitalizacji Blokowisk. Organizatorem wydarzenia jest Urząd Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy.

ReFUN jest instalacją zbudowaną z wtórnie odzyskanych materiałów. Nowatorsko zaprojektowana i wykonana w sposób artystyczny pokazuje "recyklingowe zabawki", ciekawostki ekologiczne i zachęca do zabawy i poszukiwania przygód. Artyści zaproszeni do współpracy to profesjonalni "dizajnerzy" recyklingowi z wieloletnią praktyką i doświadczeniem w pracy z dziećmi, ilustratorzy, muraliści, projektanci – m.in holenderska grupa REFUNC, Gabrysia Kowalska, Kasia i Karol Przestrzelscy, Axel Void i in.

Organizatorem projektu jest Urząd Dzielnicy Targówek, a partnerami są MPO oraz IKEA, a także AG Complex. Kuratorami i koordynatorami projektu są: Marcin Brzózka oraz Anna Ławrynowicz.

Do współpracy przy projekcie zaproszono wielu polskich i zagranicznych artystów m.in. plastyków, ilustratorów, muralistów, projektantów oraz designerów recyklingowych z wieloletnią praktyką i doświadczeniem w pracy z dziećmi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię