Od kilku tygodni w aresztach śledczych i zakładach karnych w całej Polsce realizowane są działania z zakresu edukacji ekologicznej. W akcji bierze udział Zakład Karny w Barczewie.

W Zakładzie Karnym w Barczewie realizowanych jest 12 programów z zakresu profilaktyki społecznej i edukacji skazanych, jednak żaden nie przekazuje skazanym wiedzy z zakresu ekologii i proekologicznego trybu życia – tłumaczy Bogumiła Kardaś, młodszy inspektor ds. postpenitencjarnych Zakładu Karnego w Barczewie. – Teraz mamy okazję to zmienić.

Jednostka w Barczewie w 2006 roku wzięła udział w konkursie zbiórki baterii organizowanym przez Zakład Karny w Raciborzu przy współpracy z Organizacją Odzysku REBA, zajmując wysokie pozycje w ogólnopolskim rankingu zakładów karnych. W tym roku nie będzie inaczej. – Chcemy w te działania zaangażować osoby pozbawione wolności, którym nie brakuje kreatywności – mówi Bogumiła Kardaś.

Edukacja ekologiczna w ZK w Barczewie rozpoczęto od wprowadzenia na terenie jednostki konkursu selektywnej zbiórki opakowań plastikowych oraz baterii. W realizację działań w ramach konkursu zaangażowano dział kwatermistrzowski, który zakupił na każdy oddział mieszkalny pojemniki do zbiórki.

Forma konkursu jaką przyjęliśmy na początek pozwala na zaangażowanie większości osób pozbawionych wolności – tłumaczy Bogumiła Kardaś. – Również dzięki otrzymanym od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie materiałom edukacyjnym będziemy mogli dotrzeć z wiedzą na wszystkie oddziały mieszkalne oraz miejsc pracy osób pobawionych wolności, które są również punktem produkcji odpadów. Najefektywniejszym ze sposobów rozpowszechniania informacji ekologicznych będzie zapewne wykorzystanie filmów z zasobów multimedialnych Wojewódzkiego Funduszu, które znajdują się na stronie internetowej. Programy będą emitowane w telewizyjnym kanale wewnętrznym, którego sygnał dociera do każdej celi mieszkalnej – dodaje.

Ponadto informacje z zakresu edukacji ekologicznej znajdą też oddźwięk w dodatku w tamtejszej gazecie więziennej. Niewykluczone, że tematy ekologiczne będą miały stałą rubrykę. W ramach programów z edukacji ekologicznej przewidziano także spotkania z osobami zaangażowanymi w pracę na rzecz ochrony środowiska.

Z doświadczenia wiemy, że spotkania z osobami „z zewnątrz” zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem – mówi Bogusława Kardaś. – Chcemy dotrzeć z informacjami do większości skazanych, a tych jest w jednostce około 800.

Podobne działania podjęto już w Areszcie Śledczym w Giżycku. Tu na spotkanie zaproszono przedstawiciela Fundacji Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich w Giżycku. – Pierwsza prelekcja odbyła się w listopadzie 2010 roku – mówi Ewa Stajuda z FOWJM. – Trzeba przyznać, że osadzeni słuchali z zaciekawieniem. W tym roku planujemy takie spotkania raz na dwa miesiące – dodaje.

Źródło: wfosigw.olsztyn.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię