W jakim stopniu nienapompowane opony zwiększają zużycie paliwa? Ile benzyny pochłania gwałtowne hamowanie i ruszanie? Na te i inne pytania otrzymali odpowiedź odwiedzający ?Miasteczko ekologicznej i bezpiecznej jazdy”, zorganizowane przez Centrum Informacji o Środowisku UNEP/GRID-Warszawa.

W punkcie informacji o ekologicznej jeździe – przygotowanym przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa – rozdawane były poradniki zawierające praktyczne wskazówki dla kierowców.  Wręczone zostały nagrody laureatom konkursu na plakatową reklamę ekologicznej jazdy, prowadzonego w ramach Akademii Ekojazdy.

Najmłodsi uczestnicy ruchu drogowego – mali rowerzyści mogli sprawdzić swoje umiejętności w Mobilnym Miasteczku Ruchu Drogowego (przygotowanym przez Krajową Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji). Chętni podjęli wyzwanie zdobycia karty rowerowej i trenowali przejazd po torze przeszkód.

W tym samym czasie piesi z alkogoglami przekonywali się o niebezpieczeństwie jazdy "na podwójnym gazie", z zaburzeniami widzenia spowodowanymi przez spożyty alkohol. W punkcie przygotowanym przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad dostępny był też elektroniczny symulator jazdy dla dzieci.

Śmiałków nie zabrakło w symulatorach: dachowań i zderzeń udostępnionych przez Instytut Transportu Samochodowego. Doświadczenia wyniesione z symulatorów potwierdzają skuteczności zapinania pasów bezpieczeństwa. Spektakularną pokazową symulację akcji ratunkowej przeprowadziła jednostka Państwowej Straży Pożarnej.

Multimedialne stoisko edukacyjne „Efektywne gospodarowanie zasobami – zużywając mniej, żyjąc lepiej” przygotowane przez Komisję Europejską – przekazywało wiedzę na temat oszczędzania zasobów naturalnych i poddawania recyklingowi surowców wtórnych. Na stoisku można było m.in. obejrzeć film kampanii Green Week, przygotować biżuterię i zabawki z raz już użytych przedmiotów oraz wziąć udział w konkursie plastycznym.

Dorośli i dzieci mieli też możliwość zapoznania się z nowinkami technologicznymi w zakresie „zielonej motoryzacji". Studenci Politechniki Warszawskiej (ze Studenckiego Koła Aerodynamiki Pojazdów SKAP) zaprezentowali PAKS – ekologiczny samochód swojego autorstwa. Konstruktorzy osobiście wyjaśniali zasady działania pojazdu, który spala zaledwie litr paliwa na 300 km.

W symulacjach wypadków drogowych (przygotowanych na stoisku AXA Direct) można było nauczyć się udzielania pomocy ich ofiarom. Chętnych do spróbowania swoich sił w rywalizacji sportowej stacja TVN Meteo (Partner Medialny pikniku) zaprosiła na specjalną ściankę wspinaczkową.Imprezę w pogodnej atmosferze poprowadził Tomasz Zubilewicz.

Piknik gościł także uczestników Supertestu Ekonomii – rajdu organizowanego przez Auto Klub Dziennikarzy Polskich. Uczestnicy Supertestu wystartowali z Parku Agrykola. Tam też zakończyli późnym popołudniem swój przejazd na trasie Warszawa-Puławy-Radom-Warszawa.

Weekendowe spotkanie w plenerze było podsumowaniem kampanii edukacyjno-informacyjnej – „Akademia Ekojazdy" trwającej od stycznia 2011 roku. Projekt był skierowany do obecnych i przyszłych kierowców. W jego ramach uruchomiono portal www.akademiaekojazdy.pl – źródło informacji o ekologicznych aspektach motoryzacji.

Projekt dofinansował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Ekologiczny styl jazdy pozwala przejechać na jednym baku paliwa nawet o 100 km więcej niż stosując standardowy styl jazdy.

Weekendowe spotkanie było podsumowaniem kampanii „Akademia Ekojazdy”, skierowanej do obecnych i przyszłych kierowców. / Fot. UNEP-Grid Warszawa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię