Regionalny Zakład Zagospodarowania Odpadów w Ostrowie Wielkopolskim był współorganizatorem 2. Pikniku Ekologicznego i Rodzinnego, który odbył się w ostrowskim Parku Miejskim 18 czerwca br. Wydarzenie zgromadziło kilka tysięcy mieszkańców, którzy, oprócz miłego spędzenia czasu mieli okazję również wzbogacić swoją wiedzę na temat gospodarki odpadami i recyklingu.

Jedną z atrakcji, która cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem były warsztaty kreatywne, których głównym celem było pokazanie alternatywnych sposobów na ponowne wykorzystanie odpadów. Przykładowo, z pustych kartoników po mleku lub soku powstawały doniczki, w których sadzone były krzewy iglaste, z niepotrzebnych koszulek t-shirt – bransoletki na rękę, a ze skrawków papieru – magnesy na lodówkę. Podczas wydarzenia mieszkańcy byli także zachęcani do korzystania z własnych toreb na zakupy, dlatego na stoisku można było przygotować swoją unikalną, bawełnianą torbę, malując na niej różnorodne wzory przygotowanymi farbami. Ponadto tworzone były bibeloty na gałęzi, czyli fantastyczne dekoracje, których podstawą są również odpady oraz naturalne elementy, takie jak piórka, szyszki, sznurki itp.

Na wielkim formacie

Niebywałą okazją dla wielu uczestników pikniku było zagranie w gry wielkoformatowe, poświęcone gospodarce odpadami. Gra „Gazu do GOZ-u” wprowadza graczy w tematykę gospodarki o obiegu zamkniętym. Plansza w kształcie toru wyścigowego, po którym poruszają się zawodnicy, symbolizuje zamknięcie obiegu i nawiązuje do schematu GOZ-u.  Gracze poruszają się po planszy, najpierw losując jedną z kolorowych kul, które nakazują udać się na najdalej oddalone pole o danej barwie, a następnie rzucając kostką, która wymusza działanie dodatkowe: konieczność odpowiedzenia na jedno z 50 pytań, nakaz cofnięcia się albo możliwość przyspieszenia o kilka pól. Osoby, która jako pierwsze zamykały obieg, były nagradzane zakładkami do książek, zawierającymi zasady segregacji odpadów. Z kolei  w grze TWISTOR – odpadowy tor wyścigowy uczestnicy za pomocą koła fortuny losowali odpad, wskazywali kolor worka, do którego powinien on trafić, a następnie stawiali kończynę na wybranym polu. Gra toczyła się do momentu pierwszej pomyłki  w segregacji, albo upadku na planszę.

Rodzinny Turniej Ekologiczny

Ważnym elementem wydarzenia był też Rodzinny Turniej Ekologiczny, w którym kilkuosobowe drużyny musiały się zmierzyć z przygotowanymi dla nich zadaniami dotyczącymi gospodarki odpadami. Wśród nich były zadania punktowane, takie jak udzielenie w określonym czasie jak najwięcej poprawnych odpowiedzi na wylosowane za pomocą koła fortuny pytanie, zadanie, rozwiązanie zagadki itp. lub właściwe posegregowanie odpadów, a także zebranie punktów w grze TWISTOR. By zakończyć Turniej należało także na stanowiskach pomalować torbę na zakupy oraz wykonać magnes na lodówkę. Każda zgłoszona drużyna otrzymała podczas rejestracji książeczkę, w której za realizację każdego z sześciu zadań otrzymywała pieczątkę. Z wypełnioną książeczką drużyny wracały do miejsca startu, gdzie otrzymywały dyplom oraz pakiet gadżetów, przygotowanych przez Regionalny Zakład Zagospodarowania Odpadów w Ostrowie Wielkopolskim. Trzy drużyny, które uzyskały największą liczbę punktów dodatkowo uhonorowane zostały Pucharem, wręczonym oficjalnie na scenie przez Beatę Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego oraz Marzenę Wodzińską, prezes RZZO.

Małgosia Masłowska-Bandosz

GALERIA ZDJĘĆ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię