Konkurs ekozespołów ruszył pełną parą. Uczestniczy w nim ponad 200 placówek, przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. W pracę na rzecz środowiska zaangażowało się około 10 000 uczniów.

Bardzo wiele placówek (nie tylko gimnazjów) prezentuje swoje osiągnięcia na stronach internetowych. Pełna lista placówek uczestniczących w konkursie dostępna jest w dziale Konkurs ekozespołów / Uczestnicy w Sieci (www.gappolska.org).

Bardzo ciekawe zajęcia na temat energii prowadzone są na przykład w Przedszkolu Miejskim nr 1 w Giżycku.

Na początku grudnia mali przedszkolacy z grupy I brali udział w zajęciach pt. "Jakie znasz baterie i do czego one służą?".Na początku nauczycielka recytowała wiersz J.Tuwima "Pstryk", demonstrując włączanie i wyłączanie światła. Następnie oglądaliśmy różne typy baterii, które zbieramy w naszym przedszkolu przez cały rok. Dzieci wypowiadały się na temat ich wielkości, kształtu i do czego są przeznaczone. Nauczycielka wkładała baterie do samochodów, zegara, latarek. Dzieci przekonały się, że bez baterii samochód nie pojedzie, zegar nie będzie chodził, a latarka nie zaświeci. Oglądały również elektryczne dekoracje świąteczne: lampki na choinkę, świecące zabawki choinkowe.

W grudniu przedszkolaki z grupy VI uczestniczyły w zajęciach "Co porusza elektryczne zabawki". Tego dnia dzieci przyniosły do przedszkola swoją ulubioną zabawkę na baterię. Podczas zajęć nauczycielka wyjaśniła pojęcie energii, budując prosty obwód elektryczny. Dzieci poznały zasadę świecenia żarówki. Przedszkolaki, uczestnicząc w grze "Zostań najlepszym badaczem energii", dowiedziały się, skąd otrzymujemy energię, co można zrobić, żeby ją oszczędzać i dzięki temu przyczynić się do ochrony klimatu. Zajęcia zakończyła wspólna zabawa zabawkami na baterie.

 W styczniu przeprowadziliśmy zajęcia związane z wytwarzaniem energii elektrycznej przez różnorodne urządzenia. Zajęcia odbyły się w dwóch grupach, grupie VI – dzieci 4- i 5-letnich oraz w grupie I – dzieci 3-letnich.Zbudowaliśmy własne koło wodne. Nauczycielki w grupach zademonstrowały, na jakiej zasadzie ono działa. Ustawiły koło w fontannie, która znajduje się w przedszkolu i poprzez polewanie wodą wprawiły koło w ruch. Dzieci dowiedziały się, że koło wprawione w ruch porusza prądnicę, która wytwarza energię.

Materiały pochodzą ze strony internetowej www.gizyckopm1.neostrada.pl/ekozespoly.html. Organizatorem Konkursu Ekozespołów jest Fundacja Gap Polska.

O projekcie

Ogólnopolski program ekozespołów — kampanii ekologicznego stylu życia angażuje rocznie kilkanaście tysięcy uczestników. W roku szkolnym 2010/2011 realizowany jest projekt „Z energią na rzecz ochrony klimatu”. Projekt ma zasięg ogólnopolski. Realizowany będzie w przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych. Adresowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym i uczniów wszystkich etapów kształcenia. Przeszkoleni przez Fundację nauczyciele angażują uczniów do podejmowania działań na rzecz działań energetycznych i ochrony klimatu, także w gospodarstwach domowych.

Głównym zadaniem projektu jest wspieranie szkół w prowadzeniu kampanii ekologicznych na rzecz ochrony klimatu, zwiększenia efektywności energetycznej i wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Po przeszkoleniu i opracowaniu planu kampanii ekologicznej nauczyciele angażować będą do realizacji zadań energetycznych zespoły uczniów według metody projektowej. Celem działań jest zmniejszenie oddziaływania szkoły, gospodarstw domowych i całej społeczności na klimat oraz wzmocnienie ochrony lokalnych zasobów środowiska.

Źródło: gappolska.org

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię