Szkoła Podstawowa Nr 18 w Elblągu – Lokalne Centrum Aktywności Ekologicznej wiosnę przywitała w piątek. Był to wyjątkowy dzień, gdyż odbyła się wtedy impreza Ekologiczny Pierwszy Dzień Wiosny, w której wzięli udział wszyscy uczniowie.

Klasy IV-VI  pod czujnym okiem wychowawców wykonały różne zadania. Dlatego w szkole nie brakowało ekomarzann, haseł ekologicznych, eko-przebierańców. Uczniowie prezentowali swoje talenty – plastyczne, wokalne i aktorskie. Piosenki wzbogacone zostały niejednokrotnie o ciekawe układy choreograficzne. Stroje wykonane z surowców wtórnych zostały przedstawione przez modelki poruszające się z niebywałą  gracją. Dzieciom bardzo podobał się konkurs na skonstruowanie Maszyny XXI wieku.

Czasu było mało a zadania różnorodne i niejednokrotnie zaskakujące. Pomimo to uczniowie świetnie sobie z nimi poradzili. Rozgrywka obudziła bojowego ducha w każdej klasie. W końcu chodziło o tytuł „Najbardziej ekologicznej klasy” i nagrodę – przyrodniczą wycieczkę ufundowaną przez Fundację PlasticsEurope Polska w ramach projektu grantowego "Tworzywa sztuczne w różnych zastosowaniach to oszczędność energii i zasobów naturalnych"” 2009/2010. Tego dnia nasza szkoła stała się pięknym zielonym ogrodem w szkolnych murach i na zewnątrz, a każdy uczeń był zapalonym ekologiem – zażarcie walczącym o ocalenie przyrody.

Uczniowie i nauczyciele wyszli poza mury szkoły, dzieci z klas I-III, w cieple wiosennego slońca uroczyście otworzyły Obserwatorium Kosa Ciekawskiego, dzięki któremu można podglądać przyrodę w szkolnym ogrodzie.. Klasy pierwsze otrzymały pieczę nad warzywniakiem, drugoklasiści nad skrzynią zmysłów, w której będą hodować zioła, a trzecioklasiści nad sadem.  Przybyli  goście pracownicy Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej panowie Zbigniew Zagrodzki i Bartosz Bujnik. Tego dnia podzielili się z dziećmi swoimi pasjami ornitologiczną i entomologiczną. To pod ich czujnym okiem uczniowie założyli ostoję ptaków, zawieszając na drzewach budki lęgowe oraz hodowlę larw owadów.

Na koniec dzieci wyruszyły na wiosenny marsz oznajmiający wiosnę mieszkańcom Osiedla Zawada połączony z rozdawaniem ulotek promujących ekologiczny tryb życia.

Impreza udała się dzięki ogromnemu zaangażowaniu samorządu szkolnego, ekozespołów, dyrekcji  oraz grona pedagogicznego. W tym dniu żaden uczeń się nie nudził. Pokazano, że razem można zdziałać naprawdę wiele, a potrzebne są tylko chęci i dobry pomysł. Uczniowie udowodnili, że ważkie problemy współczesnej cywilizacji związane z nadprodukcją śmieci są im znane i że są gotowi zmierzyć się z nimi.

 

Fot. Dorota Życzkowska

Fot. Dorota Życzkowska

Fot. Dorota Życzkowska

Fot. Dorota Życzkowska

Fot. Dorota Życzkowska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię