27 marca o godzinie 20.30 będzie miała miejsce Godzina dla Ziemi, największa na świecie akcja na rzecz ograniczenia zmian klimatu, organizowana przez międzynarodową organizację WWF. W akcję włączy się również IKEA Kraków.

W tym dniu IKEA Kraków chce pokazać, że działania proekologicznie są łatwe i wystarczy tylko zmienić nasze nawyki. Wspierając akcję organizacji WWF o godzinie 20.30 na godzinę zostaną zgaszone światła przed sklepem: elewacji budynku, logo, tablicy reklamowej na parkingu, tablicy wjazdowej, oraz wewnątrz sklepu, gdzie zostanie zapalone tylko światło generatorowe. Poza tym od godziny 12.00 – 18.00 przeprowadzona zostanie akcja zbierania aluminiowych puszek po napojach oraz butelek typu PET. Dochody ze skupu puszek zasilą konto akcji charytatywnej PAJACYK. Dodatkowo, każdy kto odda 10 puszek lub butelek PET dostanie ozdobną świeczkę.

Przez cały tydzień od 19 do 28 marca w IKEA Kraków będzie można zakupić energooszczędne świetlówki w promocyjnych cenach. Przygotowano też specjalną ofertę zakupu lampki SUNNAN po 39,99 zł (cena poza promocją 79,99 zł). Pod tą słoneczną nazwą kryje się innowacyjna lampka, która jest zasilana energią słoneczną. Dodatkowo, każdy klient, który przyniesie dowolną zużytą baterię będzie mógł ją wymienić na eko zupę. W sklepiku szwedzkim odbędzie się degustacja artykułów organicznych.

„Godzina dla Ziemi WWF” to zainicjowana przez organizację ekologiczną WWF największa na świecie akcja społeczna na rzecz ograniczenia zmian klimatycznych. Miliony ludzi na całym świecie na jedną godzinę gaszą światło, aby w ten symboliczny sposób przeciwstawić się najpoważniejszemu zagrożeniu dla naszej planety i zaapelować o podjęcie działań na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Pierwszy raz akcja WWF odbyła się w 2007 roku w Sydney. Ponad 2 miliony domów w tym mieście wyłączyło wtedy światło na godzinę. Od tego czasu z roku na rok akcja WWF nabiera rozmachu. W 2009 roku światła gaszono w 25 strefach czasowych, 88 krajach i co najmniej 3943 miejscowościach.

Do wsparcia największej na świecie akcji na rzecz ograniczenia zmian klimatu  przyłączyła się znana modelka, Giselle Bündchen. Tylko w Polsce 60 gwiazd – artystów, piosenkarzy, aktorów, dziennikarzy zadeklarowało gotowość udziału w tegorocznej akcji „Godzina dla Ziemi WWF”. Oni też wyłączą światło, aby poprzeć działania na rzecz ochrony klimatu.

We wszystkich największych miastach w Polsce zostaną wyłączone iluminacje znanych i ważnych budynków i budowli – taką deklarację złożyły władze 14 miast wojewódzkich. W Krakowie oprócz IKEA Kraków zgasną krakowskie zabytki i urzędy, m.in. Kopiec Kościuszki, Sukiennice, Wieża Ratusza, Kościół Mariacki i Magistrat Krakowski. Nasze zabytki dołączą do zgaszonych tego dnia aż 75 spektakularnych obiektów na całym świecie, m.in. Burj Khalifa w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, London Eye w Wielkiej Brytanii i kasyna Las Vegas w Stanach Zjednoczonych. One, tak jak setki miast i budynków na całym świecie będą częścią akcji WWF. Zgasną w symbolicznym apelu o przeciwdziałanie zmianom klimatycznym i o podjęcie przez władze wszystkich krajów konkretnych zobowiązań na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, krakowski Kościół Mariacki i budynki w miejscowościach w całej Polsce zgasną wraz z Wieżą CN w Toronto, Górą Stołową w Kapsztadzie, Wielkim Pałacem Królewskim w Bangkoku, wieżowcem Tapei 101 na Tajwanie i Empire State Building w Nowym Jorku. Fakt włączenia w akcję „Godzina dla Ziemi WWF” właśnie tych obiektów ma szczególne znaczenie, gdyż znajdują się one w państwach, które emitują najwięcej gazów cieplarnianych. Inne światowe metropolie również wyłączą oświetlenie swoich najbardziej charakterystycznych obiektów. Zgaśnie oświetlenie znaków marek niektórych firm, między innymi logo Coca-Cola na Piccadilly Circus w Londynie.

To znak, że światowe koncerny i najbardziej znane marki są zaangażowanie w ochronę przyrody. Niech dzień 27 marca będzie wyjątkowy – największe wyzwania naszych czasów potrzebują współpracy i działania ponad podziałami. Są sprawy, które dotyczą nas wszystkich bez względu na miejsce zamieszkania. Dlatego też, wiele miejsc, które wezmą udział w „Godzinie dla Ziemi WWF” to znane symbole współpracy międzynarodowej, nadziei i pokoju, jak choćby słynny Peace Memorial w Hiroszimie w Japonii.

Edukacja ekologiczna przyszłego pokolenia odgrywa kluczową rolę, ponieważ to ono przejmie za jakiś czas odpowiedzialność za naszą planetę. Z tego powodu IKEA przygotowała ofertę dla dzieci – z okazji „Godziny dla Ziemi WWF” każde z nich dostanie swoją lnianą torbę na zakupy, którą będzie mogło pomalować i zabrać do domu. Powstanie także plakat pamiątkowy, na którym dzieci, które wzięły udział w malowaniu toreb, odbiją swoje „łapki”.

IKEA za swój cel stawia sobie tworzenie przyjaznego świata, dbanie o środowisko i zasoby naturalne. Nieustannie poszukuje nowych rozwiązań. „To praca, która trwa
i nigdy się nie skończy. My nie tylko dbamy o prawidłową segregację odpadów. Katalog IKEA 2010 jako pierwsza publikacja na świecie została wydrukowana na papierze całkowicie pozbawionym chloru, sklepik szwedzki w IKEA Kraków oferuje asortyment żywności ekologicznej, a nasze niebieskie torby to synonim użyteczności i wszechstronności. Taka torba zastępuje aż 6 zwykłych, jednorazowych toreb plastikowych! Warto o tym pamiętać.” – mówi Kamila Popławska, Local Marketing Manager z IKEA Kraków.
 

W sobotę, 27 marca o 20.30 uczestnicy akcji na godzinę zgaszą świata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię