Już od pięciu lat, za sprawą organizacji pozarządowych, działających pod szyldem międzynarodowej koalicji Shark Alliance, październik jest w Europie miesiącem działań na rzecz rekinów. W tym czasie w wielu miejscach kontynentu organizowane będą liczne akcje popularyzujące wiedzę oraz informujące o zagrożeniach i potrzebie ochrony tych ? przedstawianych zwykle przez pryzmat negatywnych stereotypów, a nieznanych bliżej i wymagających ochrony, zwierząt.

W Warszawie wydarzenia w ramach Europejskiego Tygodnia Rekinów organizowane są wspólnie przez Fundację Nasza Ziemia oraz Warszawski Ogród Zoologiczny. Poprzez wykłady specjalistów, pokazy filmów i konkursy będą obalane mity na temat rekinów. Będziemy również przekonywać do składania podpisów pod petycją Shark Alliance skierowaną do Ministrów ds. rybołówstwa państw członkowskich Unii Europejskiej.

Dzięki naciskom ze strony Shark Alliance dwa lata temu ministrowie rybołówstwa UE przyjęli nowy, bardziej zrównoważony plan działań na rzecz ochrony rekinów, jednak problem nie został całkiem rozwiązany. Wciąż wiele zagrożonych gatunków nie ma żadnej ochrony, nie istnieją też limity połowowe głównych gatunków
rekinów łowionych przez flotę Unii Europejskiej. Również zakaz dotyczący obcinania płetw jest pełen luk prawnych, z powodu których wiele przypadków tej marnotrawnej praktyki pozyskiwania płetw (obcinania ich na pokładach statków i wyrzucania tuszy z powrotem do morza) jest nie odkrytych, a jej sprawcy pozostają bezkarni.

Tegoroczna edycja Tygodnia Rekinów odbywa się pod hasłem „NACISKAJ, aby chronić europejskie rekiny”. Członkowie Shark Alliance po raz kolejny koncentrują swoje działania na ministrach odpowiedzialnych za temat rybołówstwa i na niezrealizowanych zobowiązaniach Wspólnotowego planu działania na rzecz ochrony rekinów, a w szczególności, na wzmocnieniu zapisu o zakazie odcinania płetw. W Polsce osobą odpowiedzialną za rybołówstwo, do której kierujemy nasza petycję, jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Pan Marek Sawicki.

Polskimi członkami Shark Alliance jest stowarzyszenie Eko – Unia z Wrocławia (od 2010 roku) oraz od maja 2011 Fundacja Nasza Ziemia. We wrześniu do Koalicji dołączyła również Fundacja Rozwoju Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego PANDA, która wspólnie z Fundacją Nasza Ziemia i Ogrodem Zoologicznym odpowiedzialna będzie za warszawską odsłonę Europejskiego Tygodnia Rekinów. Od 15 do 23 października odbywać się będą wykłady i pogadanki specjalistów i pokazy filmów na temat zachowań i biologii rekinów. Przede wszystkim jednak wolontariusze zbierać będą podpisy pod petycją do Rady Ministrów UE.

Petycję można również podpisać on-line, wchodząc na stronę http://sharkalliancepetition.org/. Kulminacyjne wydarzenie podsumowujące cały tydzień działań, odbędzie się w niedzielę, 23 października w Rekinarium Warszawskiego ZOO. Przez cały dzień przy stoisku Fundacji Nasza Ziemia, będzie można wziąć udział w licznych konkursach i grach związanych z rekinami. Odwiedzający porównają swoją dotychczasową wiedzę na temat rekinów z faktami. Dowiedzą się, że rekiny to nie tylko niebezpieczne drapieżniki, ale również fascynujące zwierzęta, z których wiele jest poważnie zagrożonych wyginięciem, z powodu nieodpowiedzialnych praktyk i nie wystarczająco restrykcyjnego prawa.

Więcej informacji na temat wydarzenia na stronie www.naszaziemia.pl i u koordynatorów:
Agnieszki Wieczorek i Justyny Niewolewskiej z Fundacji Nasza Ziemia: [email protected],
[email protected] l , tel. 226228118
Więcej o Shark Alliance i działaniach koalicji na rzecz ochrony rekinów na stronie www.sharkalliance.org.

Dzięki naciskom Shark Alliance dwa lata temu ministrowie rybołówstwa UE przyjęli bardziej zrównoważony plan działań na rzecz ochrony rekinów. / Fot. żarłacz śledziowy – Lisa Natanson/NOAA NMFS

Wiąż wiele zagrożonych gatunków nie ma żadnej ochrony, nie istnieją też limity połowowe głównych gatunków rekinów łowionych przez flotę Unii Europejskiej. / Fot. rekin wielorybi – Mark Caney, Project AWARE

Zakaz dotyczący obcinania płetw jest pełen luk prawnych, dlatego spotykane są marnotrawne praktyki pozyskiwania płetw (obcinania ich na pokładach statków i wyrzucania tuszy z powrotem do morza). / Fot. ? Jessica King, Marine PhotoBank

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię