Głogowianie zbierali elektrosprzęt podczas organizowanej przez KGHM Ecoren akcji ?Energicznie chroń środowisko?. To już druga odsłona tego ekologicznego przedsięwzięcia. Pierwsza zbiórka miała miejsce w Lubinie 19 września. Kolejne w planach.

Głogowska zbiórka elektroodpadów rozpoczęła się o 11.00, na parkingu Castoramy. W ciągu następnych godzin mieszkańcy miasta przywozili zepsute i zużyte urządzenia, które trafiały do specjalnego kontenera ustawionego przez firmę.

Zebraliśmy wiele telewizorów, komputerowych monitorów i radioodbiorników – mówi Joanna Szczepaniak, dyrektor departamentu promocji i komunikacji KGHM Ecoren, nadzorująca sobotnią zbiórkę. – Każdy uczestnik naszej akcji otrzymywał ekologiczną, płócienną torbę na zakupy lub sadzonkę ozdobnej begonii. Czerwone, żółte, pomarańczowe i różowe kwiaty cieszyły się dużą popularnością, a wielu panów konsultowało wybór koloru sadzonki z małżonkami.

Nie zawsze uczestnikom akcji było łatwo rozstać się ze zużytymi urządzeniami. Państwo Matusiakowie z Głogowa przywieźli telewizor, który wspólnie kupili w Warszawie w 1987 roku. Do recyklingu postanowili oddać go również wspólnie. Niektórzy wykazali dużą determinację w przestrzeganiu ekologicznych zasad. Maciej Wolicki przywiózł skuterem z podgłogowskich Szczyglic sprzęt komputerowy, wieżę i zużytą drukarkę. Przechowywał je już jakiś czas, licząc, że pojawi się okazja do przekazania sprzętu do profesjonalnej przeróbki.

Wielu uczestników naszej akcji doskonale orientowało się w przepisach i zasadach postępowania z elektroodpadami – podkreśla dyrektor Szczepaniak. – W Głogowie na co dzień działa stały punkt odbioru zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, co zapewne wpływa na ekologiczną świadomość mieszkańców.

Uczestnicy akcji mogli też wziąć udział w konkursach organizowanych przez KGHM Ecoren. Miniwieżę wygrał Jerzy Kuc z Głogowa, któremu podczas odpowiedzi na pytania kibicowała córka Kasia.

KGHM Ecoren zadba o przekazane elektroodpady – po akcji trafią one do powstającego właśnie w Rynarcicach koło Lubina zakładu przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Tam przedmioty będą dzielone na mniejsze części i poddane przeróbce, a odzyskane metale oraz elementy plastikowe zostaną ponownie wykorzystane. Nowoczesna linia będzie przetwarzać 7 ton zużytego sprzętu na godzinę, czyli 12 tys. ton rocznie. Obecnie Ecoren finalizuje prace przy instalacji technologicznej, a pracownicy przechodzą specjalistyczne szkolenia z zakresu obsługi linii produkcyjnej.

Zbiórki elektroodpadów nie są jedynym elementem programu „Energicznie chroń środowisko”. Akcja funkcjonuje już od roku, w jej ramach trwa stała zbiórka zużytych baterii. Specjalnie oznakowane pojemniki na baterie znajdują się w centrali i oddziałach KGHM Ecoren, trafiły również do zaprzyjaźnionych instytucji i przedsiębiorstw. Pracownicy Ecorenu przekazują zużyte tonery do profesjonalnego recyklingu, jednocześnie wspierając akcję „Pajacyk” Polskiej Akcji Humanitarnej. Rozpoczął się również konkurs dla lubińskich szkół . Szkolna edycja „Energicznie chroń środowisko” to ekologiczne lekcje poświęcone elektroodpadom oraz konkurs na zebranie największej liczby zużytego sprzętu RTV i AGD. Lubińskie szkoły otrzymały już specjalne broszury edukacyjne. Wyznaczone też zostały pierwsze zbiórki – w listopadzie i na początku grudnia br.

 
 

W ciągu kilku godzin mieszkańcy miasta przywozili zepsute i zużyte urządzenia, które trafiały do specjalnego kontenera.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię