W dniach 6-7 września w Szczecinie odbędą się ciekawe inicjatywy ekologiczne. Z okazji 15 lat działalności stowarzyszenie Federacja Zielonych Gaja organizuje pierwszą szczecińską Grę Miejską, która ma na celu ocalenie wielorybów. Szczecinianie będą też mieli okazję wziąć udział w Jarmarku Ziemi.

Gra Miejska rozpoczyna się w sobotę 6 września br. o godz. 10. Biorą w niej udział ekipy 3-5 osobowe, które  poruszają się rowerami bądź komunikacją miejską.

Gra miejska to nowy rodzaj zabawy, łączący elementy happeningów, gier komputerowych oraz gier typu RPG. Kilkuosobowe ekipy uczestników rywalizują między sobą na ulicach miasta, wykonując postawione przed nimi zadania w jak najkrótszym czasie. Niezbędny jest spryt, umiejętności kojarzenia miejsc i faktów oraz umiejętność pracy zespołowej.

Fabuła opowiada o Bossie – japońskim inwestorze, planującym zlokalizować w Szczecinie dużą przetwórnię mięsa wielorybiego. W tym celu kupuje hale i rozpoczyna starania o zalegalizowanie swojej fabryki: zamawia za granicą ekspertyzę, stwierdzającą jakoby połów wielorybów był legalny, a inwestycja Bossa nie ma negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Tylko dzięki tej ekspertyzie przetwórnia tusz wielorybich będzie mogła działać.

Do zrealizowania planu potrzeba jeszcze „życzliwej” osoby, która pomoże uwiarygodnić ekspertyzę na terenie Polski. Japończyk zatrudnia więc  Maćka, świeżo upieczonego absolwenta. Pewnego dnia Maciek dostaje zdanie, by odpowiednio nastawić szczecinian oraz znaleźć polskiego naukowca, który podpisze się pod ekspertyzą. Ekspertyza jest sfałszowana.

Maciek nie wie, co robić. Mija kilka kluczowych dni, po których Maciek niespodziewanie znika. Nikt nie wie co się z nim stało. Na kartce znalezionej w jego mieszkaniu pozostawił słowa: …Podjąłem grę. Nie wiem, czy uda mi się pozostać niezauważonym. Spotkanie już niebawem. Ktoś musi przejąć ekspertyzę i pokazać światu to oszustwo. Możliwe, że będę musiał zniknąć. Ratujcie wieloryby… Fabuła gry miejskiej jest fikcyjna, ale ma zwrócić uwagę na realny problem rzezi wielorybów dokonywanej przez japońską flotę na Oceanie Południowym. 

Natomiast drugie przedsięwziecie – Jarmark Ziemi odbędzie się w dniach 6-7 września na Deptaku Bogusława w godz. 10-18. Na Jarmarku zaprezentują się  producenci i dostawcy usług powiązani ze środowiskiem. Będą też organizacje zrzeszające gospodarstwa agroturystyczne oraz rolnicy prowadzący gospodarstwa ekologiczne.   

W trakcie Jarmarku Federacja Zielonych Gaja przedstawi trzy wystawy edukacyjne: o największej szczecińskiej inwestycji poprawiającej jakość środowiska – Programie „Poprawa jakości wody w Szczecinie", o rybołówstwie na Bałtyku i o tematyce związanej z azbestem. Wszyscy, którzy samodzielnie fotografują przyrodę będą mogli wziąć udział w zaaranżowanej na czas Jarmarku Galerii na Bogusława.

Dla małych dzieci przygotowany będzie ogródek, gdzie pod okiem pedagogów pociechy będą rozwijały zabawy cechy liderskie oraz umiejętności działania w grupie.

Dodatkowe informacje: Joanna Buława 091 489 42 33, 0509 970 422, [email protected]

Źródło: www.gajanet.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię