Print-screen ze strony konkursu: projekty są podzielone na cztery kategorie: podróże i transport, produkcja i innowacje, budynki i życie, zakupy i jedzenie oraz recykling. Na najechaniu kursorem na obiekt zyskujemy opis pomysłu.

Kreatywne i innowacyjne inicjatywy niskoemisyjne są przedmiotem najnowszego konkursu Komisji Europejskiej.

Zgłaszając projekty, uczestnicy pomogą nam pokazać, że tworzenie świata, jaki lubimy, i klimatu, który nam odpowiada, jest zadaniem wykonalnym, na które możemy sobie pozwolić. Nie sprawi to bynajmniej, że nasze życie stanie się szare i monotonne – stwierdziła Connie Hedegaard, komisarz UE ds. działań w dziedzinie klimatu.

Projekty mogą być bardzo różnorodne – może to być przykładowo rower o napędzie elektrycznymi służący do transportu towarów, innowacyjny proces produkcyjny zmniejszający emisję gazów cieplarnianych i wysokość rachunków za energię, czy zrównoważone rozwiązania w zakresie budownictwa lub ogrzewania. Projekty mogą być zarówno małe, jak i duże, przedstawione przez osoby prywatne lub organizacje mające siedzibę w państwie członkowskim UE. Niskoemisyjne projekty można zgłaszać przez trzy miesiące.

Konkurs „Świat, jaki lubisz” jest częścią przyjętej przez Komisję Europejską kampanii działań w dziedzinie klimatu pod tym samym tytułem i ma służyć „wytropieniu” najlepszych rozwiązań klimatycznych w Europie. Komisja zamierza w ten sposób stworzyć platformę wymiany doświadczeń i dobrych praktyk z różnych zakątków kontynentu. W maju i czerwcu na specjalnej stronie internetowej będzie można zagłosować na najbardziej kreatywny i inspirujący projekt spośród tych, które znajdą się na liście finalistów. Jak informuje Komisja, celem kampanii jest zaprezentowanie istniejących oszczędnych rozwiązań zbliżających nas do osiągnięcia unijnego celu zakładającego zmniejszenie do 2050 r. emisji gazów cieplarnianych o 80-95 proc., a także zachęcanie do opracowywania nowych rozwiązań.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię