Rejon Morza Śródziemnego jest najpopularniejszym kierunkiem wakacyjnych wyjazdów Polaków. W ubiegłym roku polscy turyści odbyli ponad 2 miliony podróży do krajów położonych w basenie tego morza.

Organizacja ekologiczna WWF podpowiada, jak wypoczywać nad Morzem Śródziemnym w sposób przyjazny dla środowiska.

W ubiegłym roku ponad 350 tysięcy turystów wybrało Chorwację. Podobnie było w przypadku Hiszpanii i Turcji. 300 tysięcy wyjechało do Grecji, a 100 tysięcy do Tunezji. Obecnie region Morza Śródziemnego jest jednym z najpopularniejszych regionów turystycznych na świecie nie tylko wśród Polaków.  WWF oszacował, że w ciągu najbliższych 20 lat liczba osób wypoczywających w tym regionie wzrośnie o 50% i przekroczy 350 milionów. To z kolei może doprowadzić do degradacji środowiska.

Gwałtowny i nieprzemyślany rozwój infrastruktury turystycznej, rosnące zużycie wody, zanieczyszczenie morza i pożary lasów stanowią podstawowe zagrożenia dla przyrody regionu Morza Śródziemnego – mówi Paweł Średziński z WWF Polska. – W samej Chorwacji, na jej wybrzeżu, w 2011 roku wypoczywało ponad 9 milionów obcokrajowców i dwa miliony Chorwatów. Według prognoz, to właśnie Chorwacja będzie  jednym z trzech najczęściej odwiedzanych krajów nad Morzem Śródziemnym w 2020 roku.

Dziś już ponad połowa linii brzegowej w europejskiej części basenu tego morza jest zurbanizowana i przekształcona w rezultacie powstania infrastruktury, powstałej bardzo często na potrzeby masowej turystyki. Prowadzi to do nieodwracalnych zmian w środowisku. W rezultacie śródziemnomorskie wybrzeże traci swój największy kapitał, jakim są miejsca cenne przyrodniczo, które swoimi krajobrazami przyciągają turystów. Gigantyczne ośrodki wypoczynkowe i przekształcone na potrzeby przemysłu turystycznego plaże są nastawione na jak największy zysk w krótkim czasie. Inwestorzy w tej branży nie zwracają uwagi na to, co stanie się z miejscami, zniszczonymi przez niekontrolowany rozwój infrastruktury. Nie uwzględniają też strat, wynikłych ze zniszczenia unikalnego krajobrazu śródziemnomorskich wybrzeży. Co więcej okazuje się też, że z gwałtownego rozwoju infrastruktury turystycznej korzyści dla lokalnej społeczności są stosunkowo niewielkie. Tylko w latach 2001-2004 aż 2/3 dochodu z turystyki śródziemnomorskiej trafiło na konta 10 dużych firm z północnej Europy.

Jako osoby korzystające z oferty wypoczynku nad Morzem Śródziemnym, powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych zasadach – tłumaczy Średziński. – Nie niszczmy miejsc, w których się znajdujemy. Nie zostawiajmy po sobie śmieci. Pod żadnym pozorem nie wyrzucajmy plastikowych torebek i opakowań do morza. Nie dość, że będą rozkładać się wiele lat, to w rezultacie mogą okazać się śmiertelne dla morskich zwierząt, które je połkną.

Ważne jest również, aby turyści wybierali miejsca noclegowe, które są przyjazne środowisku, promując sektor lokalnych usług turystycznych. W ten sposób nie będziemy wspierać rozwoju infrastruktury, obliczonej na rozwój masowej turystyki. Będąc już na miejscu korzystajmy ze spacerów piechotą bądź transportu rowerowego na krótszych dystansach. Nie schodźmy z wyznaczonych ścieżek. Kupując rybę upewnijmy się, że ma zielone światło w poradniku wydanym przez WWF. Przed zakupem pamiątki zwracajmy uwagę na to, z czego była wykonana. Wybierając się na morską wycieczkę unikajmy skuterów i łodzi motorowych. Odpoczywajmy, pozwalając odpocząć przyrodzie.

źródło: www.wwfpl.panda.org

Istria – położona na półwyspie chorwackim opływanym przez Morze Śródziemne

coraz większa urbanizacja, skutkiem masowej turystyki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię